• Посилання скопійовано

Щодо визначення статусу фізичної особи як резидента або нерезидента в розумінні статті 1 Закону України «Про валюту і валютні операції»

Лист Національного банку України від 06.04.2022 р. №40-0007/26133

Суттєво. Іноземний громадянин, у т. ч. громадянин РФ чи РБ, який постійно проживає на території України на підставі офіційних документів, виданих ДМСУ, у розумінні Закону про валюту та Положення №2 вважається резидентом України.

! Банкам, фізособам

Національний банк України розглянув листа Незалежної асоціації банків України щодо визначення статусу фізичної особи як резидента або нерезидента в розумінні статті 1 Закону України «Про валюту і валютні операції» (далі — Закон про валюту) та повідомляє таке.

Перш за все слід звернути увагу на те, що статус фізичної особи — резидента або нерезидента визначається Національним банком України виходячи із норм законодавства України стосовно нашої держави. Віднесення фізичних осіб до резидентів або нерезидентів інших країн, у тому числі до Російської Федерації або Республіки Білорусь, законодавство України не визначає.

Наразі всі валютні операції здійснюються з урахуванням вимог Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 р. №18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (зі змінами) (далі — Постанова №18).

Резидентність осіб для цілей застосування норм Постанови №18 визначається відповідно до вимог Закону України «Про валюту і валютні операції» (далі — Закон про валюту) та Положення про здійснення операцій із валютними цінностями1 (далі — Положення №2).

1 Затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №2.

Так, резидентами є особи, які мають постійне місце проживання на території України, що підтверджується відповідним документом, до якого згідно із законодавством України включено інформацію про місце проживання особи на території України, уключаючи паспорт / паспортний документ або документ, що його замінює, посвідку на постійне проживання, у тому числі ті, які тимчасово перебувають за кордоном; нерезидентами — особи, які мають постійне місце проживання за межами України (реєстрацію), у тому числі ті, що тимчасово перебувають на території України (пункти 8, 9 частини першої статті 1 Закону про валюту, підпункти 1, 3 пункту 2 розділу I Положення №2).

Достатньою підставою для визначення особи резидентом/нерезидентом України є визначення постійного місця її проживання. Тобто, якщо фізична особа, яка має, зокрема, громадянство Російської Федерації / Республіки Білорусь, постійно проживає на території України на підставі офіційних документів, виданих відповідними уповноваженими державними органами України, така особа у розумінні Закону про валюту та Положення №2 вважатиметься резидентом України. І навпаки, іноземці та особи без громадянства, які тимчасово проживають в Україні та отримали посвідку на тимчасове проживання, у розумінні Закону про валюту та Положення №2 є нерезидентами.

Отже, під час визначення належності осіб до резидентів Російської Федерації / Республіки Білорусь для виконання вимог пункту 15 Постанови №18 банк має керуватися положеннями зазначеного законодавства.

Директор Департаменту відкритих ринків О. ЛУПІН

До змісту номеру