• Посилання скопійовано

Активи помилково зараховано до ОЗ

До переліку ОЗ на рахунку 10 з 2017 року було помилково включено активи вартістю до 300 грн, у тому числі запчастини та матеріали. Якими бухгалтерськими записами виправити цю помилку?

Зогляду на те що фінансова звітність складається на підставі показників бухгалтерського обліку, то при виправленні показників такої звітності треба спиратися на порядок виправлення помилки у фінансових звітах.

За п. 4, 5 НП(С)БО 61 виправляють помилки таким чином:

— помилки, допущені під час складання фінансових звітів у попередніх роках, виправляють шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку);

— виправлення помилок, які належать до попередніх періодів, потребує повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності.

1 Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах», затверджене наказом Мінфіну від 28.05.1999 р. №137.

Водночас НП(С)БО 6 не роз'яснює порядку відображення помилок, які не вплинули на суму нерозподіленого прибутку. Вважаємо, однак, що платник податку може зробити це шляхом внесення відповідного додаткового запису на момент виявлення помилки для відображення правильних залишків на рахунках бухгалтерського обліку.

До речі, у бухгалтерському обліку (на відміну від податкових декларацій) обмежень у строках виправлень помилок минулих періодів не встановлено. А тому платник податку має виправити помилку як за 2017 рік (помилково включено активи до складу основних засобів), так і за наступні роки (нарахування амортизації, якщо воно здійснювалося, або визнання витрат, якщо, наприклад, матеріали мали бути списані).

Отже, спершу на дату виявлення помилки необхідно з'ясувати правильне сальдо на рахунку 10 — визначити, які активи помилково віднесено до складу основних засобів, і відкоригувати залишки записом Д-т 11/20/22 К-т 10. Це перший крок.

Далі, якщо на такі помилково віднесені до складу основних засобів активи підприємство нараховувало амортизацію, то слід визначити суму завищення і відкоригувати її. I зважаючи на те що сума нарахованої амортизації впливає на величину витрат, а отже, і на розмір нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), то під час коригування необхідно коригувати сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року, в якому виявлено помилку. Отже, другим кроком списуємо помилково нараховану амортизацію записом Д-т 131 К-т 44.

Наступним кроком визначаємо, чи із зазначеними активами не пов'язано яких-небудь витрат, наприклад:

— якщо актив мав би бути віднесений на рахунок 11, то на нього мала би бути нарахована амортизація за відповідним методом для МНМА (нараховується за минулі періоди записом Д-т 44 К-т 132);

— якщо актив мав би бути віднесений на запаси або МШП і списаний у минулому періоді, то це призвело б до виникнення витрат (Д-т 44 К-т 20/22).

Такий підхід (через сальдо нерозподіленого прибутку (збитку)) застосовують лише до попередніх років. У поточному році такі помилки виправляють зазвичай методом або «червоного сторно», або додаткових записів, зокрема:

— Д-т 23/91/92/93/94 К-т 131 (зі знаком «мінус») — списано нараховану амортизацію на активи, помилково віднесені до складу основних засобів;

— Д-т 23/91/92/93/94 К-т 20/22 — якщо активи, помилково віднесені до складу основних засобів, підлягали списанню поточного року.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру