Лист Міністерства юстиції України від 11.09.2020 р. №238/8.4.1/32-20
Щодо державної реєстрації права оренди, емфітевзису та суперфіцію на земельні ділянки
Суттєво. Мін'юст повідомив про оновлення ПЗ Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, яке приведено у відповідність до вимог Закону №340.
! Учасникам договорів оренди землі
Міністерство юстиції України з метою формування єдиної практики застосування положень Закону України від 5 грудня 2019 року №340-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» (далі — Закон №340-IX) щодо державної реєстрації права оренди, емфітевзису та суперфіцію на земельні ділянки повідомляє.
Як зазначалося у листі Міністерства юстиції України від 20 липня 2020 року №5829/8.4.1/32-20, з прийняттям Закону №340-IX відбулися докорінні зміни в правовому регулюванні суспільних відносин, пов'язаних з користуванням земельними ділянками, зокрема на праві оренди, емфітевзису та суперфіцію.
Законом №340-IX внесено зміни до Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі — Закон) у частині врегулювання як відносин користування землею, так і державної реєстрації такого права користування, що набрали чинності з 16 липня 2020 року.
Iнформуємо, що з 11 вересня 2020 року технічним адміністратором Державного реєстру речових прав на нерухоме майно оновлено програмне забезпечення цього реєстру, яке забезпечує можливість повноцінно реалізовувати норми Закону №340-IX.
Так, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно створені нові поля, які є обов'язковими для заповнення під час державної реєстрації права оренди, емфітевзису та суперфіцію на земельні ділянки, а саме:
«Дата укладання договору (після 2013 р.) / Дата державної реєстрації (до 2013 р.)» — поле забезпечує можливість державному реєстратору прав на нерухоме майно обрати в календарі відповідну дату. Вкотре наголошуємо, що строк дії договорів користування земельними ділянками, укладених після 1 січня 2013 року, починає перебіг з дня укладення такого договору. Перебіг строку дії договорів оренди земельних ділянок, укладених до 1 січня 2013 року, залежить від того, чи було проведено реєстрацію такого договору в компетентних органах. Якщо реєстрація договору була проведена, то перебіг строку починається з дати державної реєстрації договору. Якщо ж договір оренди земельної ділянки, укладений до 1 січня 2013 року, не пройшов процедури державної реєстрації, то перебіг строку починається з дати укладення такого договору.
«Строк:» «рік» «місяць» «день» — поля забезпечують державному реєстратору прав на нерухоме майно можливість обрати відповідну кількість років. У разі якщо договір передбачає строк, який обраховується роками і днями, зазначені поля дозволяють обрати відповідну кількість років і днів;
«Дата закінчення дії» — за допомогою програмних засобів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі інформації, зазначеної в полях «Дата укладання договору (після 2013 р.) / Дата державної реєстрації (до 2013 р.)» та «Строк:» «рік» «місяць» «день», розраховується строк дії договору, та отримане значення вноситься до цього поля в режимі реального часу. Це дозволяє державному реєстратору прав на нерухоме майно вже на етапі внесення відповідних відомостей бачити дату закінчення строку дії договору, яка відображатиметься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Максимальна кількість для вибору років = 99, місяців = 12, днів 31. Звертаємо увагу на те, що дата закінчення строку дії договору обраховується відповідно до вимог Цивільного кодексу України, державний реєстратор не має можливості внесення/коригування значення в цьому полі вручну. В даному полі автоматично виводиться на перегляд дата, яка зазначає останній день дії договору або день, після спливу якого буде здійснена пролонгація.
«Автоматичне продовження дії договору» — зазначене поле заповнюється шляхом вибору із комбосписку значення «так» або «ні». Значення «так» обирається виключно у разі, коли договір містить умову щодо його поновлення відповідно до статті 126-1 Земельного кодексу України. В усіх інших випадках обирається значення «ні».
Додатково наголошуємо, що правила статті 126-1 Земельного кодексу України щодо поновлення договорів оренди землі поширюються на договори, укладені або змінені після набрання чинності Законом №340-IX.
Обравши значення «так» після спливу дати, вказаної в полі «Дата закінчення дії», за допомогою програмних засобів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно буде проведено операцію продовження дії договору на той самий строк. Відповідно значення поля «Дата закінчення дії» буде перераховано та оновлено. В блоці «операції та дії» запису про інше речове право зазначена операція буде відображена як автоматична пролонгація.
Обравши значення «ні» після спливу дати, зазначеної в полі «Дата закінчення дії», за допомогою програмних засобів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно буде проведено операцію припинення дії договору. Відомості про інше речове право будуть автоматично переведені в стан «припинено». В блоці «операції та дії» запису про інше речове право зазначена операція буде відображена як автоматичне припинення.
Звертаємо увагу на те, що поле «З правом пролонгації» наразі вже не заповнюється. Описаний вище механізм дозволяє повноцінно реалізувати норми Закону №340-IX.
Якщо інше речове право було зареєстровано до оновлення програмного забезпечення, тобто інформація була внесена у старі поля Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, то програмними засобами реєстру не відбуватиметься продовження чи припинення дії договору.
Для застосування механізмів продовження або припинення дії договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно необхідно внести відповідні відомості у нові поля реєстру.
Просимо зазначене довести до відома суб'єктів державної реєстрації, нотаріусів та провести відповідну роз'яснювальну роботу.
Перший заступник міністра Є. ГОРОВЕЦЬ