До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 20.11.2020 р. №4775/IПК/99-00-05-05-01-06
У платника податків, який належить до мікропідприємств, виникло питання щодо правомірності подання разом з декларацією з податку на прибуток1 фінансової звітності суб'єкта малого підприємства замість фінансової звітності суб'єкта мікропідприємства.
1 Тільки платники податку на прибуток та неприбуткові організації мають подавати до ДПI фінзвітність разом із декларацією або разом зі звітом неприбуткової організації.
Фінансова звітність — це звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства і є невід'ємною частиною (додатком) до декларації з прибутку. Вона складається з: балансу (звіту про фінансовий стан), звіту про фінансові результати (звіту про сукупний дохід), звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал і приміток до фінансової звітності. Форма і склад статей фінансової звітності наводяться у додатках 1 і 2 НП(С)БО 1. На практиці такий пакет фінансової звітності прийнято називати повноформатним комплектом фінзвітності.
Але для мікропідприємств, малих підприємств, які визнані такими відповідно до Закону про бухоблік (у т. ч. платників ЄП), встановлюється скорочена за показниками фінансова звітність у складі балансу і звіту про фінансові результати, форма і порядок складання яких визначаються НП(С)БО 25. Така фінзвітність отримала назву «спрощений комплект фінзвітності».
Мікропідприємства та малі підприємства можуть самостійно визначати доцільність складання фінансової звітності за повноформатним комплектом фінзвітності або за спрощеним: таке право передбачено п. 2 розділу II НП(С)БО 1. Але зверніть увагу: НП(С)БО 25, яким установлено зміст і форми спрощеної фінзвітності, не надає підприємствам права вибирати між фінзвітністю малого підприємства (форми №1-м, №2-м) та фінзвітністю мікропідприємства (форми №1-мс, 2-мс). Тому мікропідприємство не може звітувати за формами №1-м і №2-м. А от складати повноформатний комплект фінзвітності дозволено.
Порядок подання та оприлюднення фінансової звітності встановлено ст. 14 Закону про бухоблік. I якщо мова про малі та мікропідприємства, то оприлюднювати річну фінзвітність разом з аудиторським висновком на власній вебсторінці (у повному обсязі) не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, зобов'язані не всі СГ, які належать до цієї категорії, а лише фінансові установи1.
Крім того, згідно з оновленим п. 46.2 ПКУ платники податку на прибуток, які зобов'язані оприлюднювати річну фінзвітність разом з аудиторським звітом, подають до ДПI:
— разом з декларацією за річний податковий період річну фінзвітність, складену до перевірки фінансової звітності аудитором;
— річну фінансову звітність разом з аудиторським звітом, яка підлягає оприлюдненню, у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним2.
1 Визначення фінустанови наводиться у п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону від 12.07.2001 р. №2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
2 У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінзвітності разом з аудиторським звітом застосовується відповідальність, передбачена п. 120.1 ПКУ.
Але ця норма вперше застосовуватиметься в 2021 році за підсумками 2020 звітного року, щоправда, у коментованій IПК податківці про це не сказали.
А насправді платник податку на прибуток, який належить до мікропідприємств і є фінустановою, повинен разом із декларацією за звітний період — 2020 рік — подати до ДПI фінзвітність, складену до перевірки аудитором, і лише у строк не пізніше 10 червня 2021 року подати річну фінзвітність за 2020 рік разом з аудиторським звітом (додатково див. інформаційний лист ДПСУ від 12.06.2020 р. №12, «ДК» №27/2020).
До речі, подати уточнюючу декларацію до річної податкової декларації за 2020 рік такі платники мають у строк не пізніше 10 червня 2021 року.
ОЛЕНА ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»