Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 19.11.2020 р. №4755/IПК/99-00-05-05-02-06
Щодо перерахунку утриманих податків з дивідендів
Суттєво. Податок на репатріацію, утриманий з дивідендів, сплачених нерезиденту у попередніх періодах, не перераховується внаслідок коригування нерозподіленого прибутку за попередній рік.
! Госптовариствам із засновниками-нерезидентами
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо перерахунку утриманих податків з дивідендів та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Відповідно до звернення платником за результатами 2019 року всю суму нерозподіленого прибутку було направлено на виплату дивідендів учасникам — фізичним особам — резидентам України та юридичним особам — нерезидентам. Відповідно були утримані податки: ПДФО, військовий збір, податок на доходи нерезидентів. У 2020 році сума нерозподіленого прибутку за 2019 рік була зменшена внаслідок його коригування за правилами бухгалтерського обліку. У 2020 році дивіденди будуть нараховані з сум нерозподіленого прибутку за 2020 рік з урахуванням проведених коригувань нерозподіленого прибутку станом на 31.12.2019 р. Платник запитує, чи необхідно проводити перерахунок утриманих податків з дивідендів у зазначеній ситуації.
Відповідно до пп. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дивіденди — платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв'язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.
Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв'язку з розподілом чистого прибутку (його частини).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу.
Згідно з пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента — фізичної особи є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються пасивні доходи (крім зазначених у пп. 165.1.2 та 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Пасивні доходи для цілей розділу IV Кодексу — це доходи, отримані у вигляді, зокрема, дивідендів (пп. 14.1.268 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Порядок оподаткування дивідендів передбачено п. 170.5 ст. 170 Кодексу.
Також вказаний дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Крім того, відповідно до пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.
Враховуючи викладене, дивіденди, нараховані на користь платника податку — фізичної особи за рахунок нерозподіленого прибутку 2019 року оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.
Разом з тим, якщо юридичною особою у зв'язку зі зміною облікової політики проведено коригування нерозподіленого прибутку за 2019 рік, унаслідок чого сума вказаного прибутку зменшилась, то, ураховуючи положення пп. 169.4.3 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, податковий агент має право здійснити перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку (військового збору) за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування.
Дивіденди, які сплачуються резидентом на користь нерезидента — юридичної особи, є доходом, отриманим нерезидентом із джерелом їх походження з України для цілей оподаткування податком на доходи нерезидентів (пп. «б» пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Особливості оподаткування дивідендів, які сплачуються резидентом на користь такого нерезидента, передбачені п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа — підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 — 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Отже, сума дивідендів, що сплачується нерезиденту — юридичній особі, підлягає оподаткуванню за ставкою в розмірі 15 відсотків цієї суми та за її рахунок під час виплати дивідендів, якщо інше не встановлено правилами міжнародного договору. При цьому податок, утриманий з дивідендів, сплачених нерезиденту у попередніх періодах, не перераховується.
Згідно із п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.