• Посилання скопійовано

Щодо порядку нарахування податкових зобов'язань відповідно до статті 199 ПКУ при здійсненні операцій з реалізації картонно-паперової упаковки для утилізації

Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 30.07.2020 р. №3148/IПК/99-00-05-06-02-06

Щодо порядку нарахування податкових зобов'язань відповідно до статті 199 ПКУ при здійсненні операцій з реалізації картонно-паперової упаковки для утилізації

Суттєво. Якщо підприємство продає упаковку, вартість якої при придбанні була включена до ціни товару з ПДВ, без нарахування ПДВ за п. 23 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, подвійного нарахування ПЗ з ПДВ не відбувається.

! Платникам ПДВ

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку нарахування податкових зобов'язань відповідно до статті 199 Податкового кодексу України (далі — ПКУ) при здійсненні операцій з реалізації картонно-паперової упаковки для утилізації та, керуючись статтею 52 ПКУ, повідомляє.

Як зазначено у зверненні, підприємство придбаває товар у картонній упаковці, яка не має відокремленої вартості (її вартість включена до собівартості товару). Надалі товар, до собівартості якого включено вартість його придбання (в тому числі і упаковки), реалізується кінцевим споживачам з ПДВ. При цьому картонна упаковка продається окремо як макулатура без нарахування ПДВ (звільнення від оподаткування відповідно до пункту 23 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Роз'яснення з порушеного у зверненні питання надано платнику податку у податкових консультаціях на попередні звернення платника податку з цього ж питання. Такі роз'яснення надано платнику відповідно до статті 52 ПКУ з урахуванням обставин, викладених у зверненнях платника податку (а саме, що картонна упаковка при придбанні товару не має відокремленої вартості (вартість товару визначається разом з упаковкою) та надалі продається окремо від товару як макулатура).

Зокрема, в зазначених податкових консультаціях чітко роз'яснено, що оскільки в описаній у зверненні ситуації платником податку здійснюється придбання товарів/послуг, які в подальшому використовуються як в оподатковуваних, так і в звільнених від оподаткування операціях, то за такими операціями платник податку зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ відповідно до статті 199 ПКУ. Також у податкових консультаціях роз'яснено порядок нарахування таких податкових зобов'язань.

На доповнення до вищевказаних податкових консультацій слід зазначити, що оскільки товар, про який йдеться у зверненні, придбавається в упаковці, яка не має відокремленої вартості (товар та його упаковка мають єдину вартість, тобто є єдиним цілим товаром), а надалі товар продається з ПДВ, а упаковка реалізується відокремлено від товару як макулатура із застосуванням режиму звільнення від оподаткування ПДВ, то у зазначеній ситуації має місце використання придбаного товару одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних ПДВ операціях, що передбачає нарахування податкових зобов'язань згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ.

При цьому у цьому випадку відсутнє подвійне нарахування податкових зобов'язань за макулатурою, про що зазначено платником у зверненні, оскільки при нарахуванні ПДВ відповідно до пункту 199.1 статті 199 ПКУ за іншими товарами/послугами, які використовуються одночасно в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях (зокрема, касове, стелажне, вантажопідйомне обладнання; комунальні послуги, послуги зв'язку, оренди приміщень тощо), вартість макулатури враховується виключно з метою визначення обсягів неоподатковуваних операцій.

Щодо визначення бази оподаткування при нарахуванні податкових зобов'язань згідно з пунктом 199.1 статті 199 ПКУ за товарами, про які йдеться у зверненні, слід зазначити, що база оподаткування у даному випадку визначається відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ виходячи з вартості придбання таких товарів (а саме виходячи з вартості придбаного товару, до складу якої входить вартість картонної упаковки).

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Крім того, слід зазначити, що податковою консультацією, на яку посилається платник у своєму зверненні, відповідно до статті 52 ПКУ роз'яснення щодо практичного застосування норм податкового законодавства надано іншому платнику податку на його звернення виходячи з конкретних обставин, викладених у такому зверненні, і які по своїй суті не відповідають обставинам, що є предметом розгляду в індивідуальній податковій консультації на звернення платника податку.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру