Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 20.05.2020 р. №2111/6/99-00-17-02-01-06/IПК
Щодо правомірності надання послуг з набивання тютюну в гільзи для сигарет
Суттєво. Підприємець, який хоче набивати сигаретні гільзи тютюном, повинен мати повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів, включаючи виготовлення тютюнової суміші.
! Тютюнникам
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула запит ФОП з питань практичного застосування окремих норм податкового та іншого законодавства та в межах компетенції повідомляє.
ФОП повідомив, що останній здійснює господарську діяльність за основним видом діяльності — 47.11 «Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами». Господарську діяльність з продажу алкогольних напоїв і тютюнових виробів ФОП проводить на підставі отриманих ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Крім того, ФОП повідомив, що здійснює продаж тютюну в пачках та окремо гільз для сигарет і планує встановити машинку (POWERMATIC III ЗИКО) для набивання сигаретних гільз тютюном.
З урахуванням викладеного вище ФОП просить надати податкову консультацію щодо правомірності надання послуг з набивання тютюну в гільзи для сигарет та чи не будуть порушуватися вимоги податкового та іншого законодавства України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі — Закон №481)
Відповідно до абзацу одинадцятого ст. 1 Закону №481, тютюнові вироби — сигарети з фільтром або без фільтра, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Відповідно до частини п'ятої ст. 2 Закону №481, виробництво, зокрема, тютюнових виробів здійснюється суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) незалежно від форм власності за умови одержання ліцензії.
Частиною четвертою ст. 3 Закону №481 передбачено, що ліцензії на виробництво тютюнових виробів видаються лише суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які мають повний технологічний цикл виробництва тютюнових виробів, включаючи виготовлення тютюнової суміші, сигаретні цехи. Для суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензію на виробництво тютюнових виробів у порядку, визначеному законом, але не здійснюють повного циклу виробництва тютюнових виробів, ліцензія дійсна до кінця її строку.
Відповідно до абзацу третього частини четвертої ст. 11 Закону №481, визначено, що зокрема тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 23 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1251, визначено, що на тютюнові вироби марки наклеюються:
на пачки сигарет та цигарок серійного виробництва, сигар, сигарил, а також цигарок, упакованих у сувенірні коробки (незалежно від їх розміру), — у такій спосіб, щоб марки обов'язково розривалися під час відкривання;
на тютюнові вироби в упаковці, що підлягає обгортанню у поліпропіленову плівку, — під плівку.
Крім того, повідомляємо, що у разі віднесення зазначеної в листі машинки (POWERMATIC III ЗИКО) для набивання сигаретних гільз тютюном до товарної підкатегорії 8478 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД таке обладнання підлягає внесенню до Єдиного реєстру обладнання, відповідно до ст. 21 Закону №481.
Відповідно до ст. 17 Закону №481, до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема у разі:
виробництва спирту етилового, коньячного і плодового та зернового дистиляту, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового, дистиляту виноградного спиртового, спирту-сирцю плодового, біоетанолу, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії — 200 відсотків вартості виробленої продукції (за оптово-відпускними цінами), але не менш як 85000 гривень;
зберігання та/або використання на митній території України обладнання для промислового виробництва сигарет та цигарок, не внесеного до Єдиного реєстру обладнання, — 150000 гривень;
виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку — 200 відсотків вартості товару, але не менше як 17000 гривень.
Керуючись нормами чинного законодавства України, суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні провадити свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.