До індивідуальної податкової консультації Державної податкової служби України від 17.06.2020 р. №2467/6/99-00-09-03-02-06/IПК
Ось і ще одна IПК, в якій податківці відповідають на інше запитання, ніж їм було поставлено. Їх запитали: чи на торгівлю електронними сигаретами потрібна ліцензія і чи електронна сигарета є підакцизним товаром, підкресливши при цьому, що йдеться про необслуговуваний пристрій — т. зв. одноразову електронну сигарету, яку неможливо ні зарядити, ні заправити.
Податківці на це відповіли, що торгівля рідинами для електронних сигарет потребує ліцензії і що такі рідини є підакцизним товаром. Щоправда, не вже, а з 1 січня 2021 року.
Але ми це і так знаємо! Нам для цього не треба запитувати податківців, бо відповідні норми містяться в законах №465 і №466, які вносять зміни до Закону №481 і до ПКУ відповідно. Нас цікавлять саме електронні сигарети — і якраз на це запитання податківці відповіді не дають.
Очевидно, для відповіді на це запитання податківцям слід було би поцікавитися кодами УКТ ЗЕД товарів, які визнаються підакцизними статтею 215 ПКУ. Для тютюну і тютюновмісних виробів такі коди встановлює підпункт 215.3.2, який з 01.01.2021 р. згідно з підпунктом 2 пункту 122 розділу I Закону №466 буде викладено в новій редакції — у ньому з'явиться позиція за кодом 2403 99 90 10 УКТ ЗЕД «Тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням». Ставка акцизного податку на такі вироби становитиме 3019,85 гривень за 1000 штук.
Натомість сам цей новий код вноситься до УКТ ЗЕД з 01.01.2021 р. пунктом 12 розділу I Закону №465.
Ми вже звикли, що податківці не відповідають на запитання, якщо такої відповіді немає в нормативних документах. Але не змогти відповісти на запитання, пряма відповідь на яке міститься в податковому законодавстві, — це якийсь абсолютно новий рівень податкового інтелектуального безсилля.
Водночас звертаэмо увагу торгівців вейпами на один нюанс. Ви, мабуть, поділяєте вейпи на нікотиновмісні і безнікотинові. Але законодавство такого поділу не містить! Електронні сигарети і рідини для них стають підакцизним товаром незалежно від того, містять вони нікотин чи ні; не передбачено різних кодів УКТ ЗЕД для тютюновмісних і безтютюнових рідин і сигарет.
Тепер щодо ліцензування. Закон №465 робить ліцензованим виробництво рідин для електронних сигарет та оптову й роздрібну торгівлю ними. А от про самі електронні сигарети Закон №465 не говорить нічого. Натомість автор запиту на коментовану IПК цікавився саме сигаретами, та ще й такими, рідини до яких окремо не продаються.
Чи можна вважати торгівлю електронними сигаретами торгівлею рідинами для електронних сигарет? На наш погляд, ні. Якщо застосовувати аналогію, це приблизно як торгівля автомобілями в автосалоні: вони продаються із заправленим баком пального, але ми не говоримо, що автосалон торгує пальним. Можливо, аналогія дещо кульгає, бо і пальне, і автомобілі є підакцизними товарами (хоча питання ліцензування це не стосується), крім того, у запиті спеціально обумовлено, що йдеться про вироби, які не заправляються. Та суті справи це не змінює: якщо йдеться про торгівлю, ми говоримо про основний виріб, а не про його складову частину, і торгівля солодкими напоями не є торгівлею цукром.
Зауважимо також, що, крім коментованої IПК, є й інші роз'яснення податківців з цього приводу1, і там говориться таке:
«...група 24 УКТ ЗЕД «Тютюн і промислові замінники тютюну» не включає такі товари як електронні сигарети та змінні картриджі, рідини для них, кальяни, трубки, гільзи, фільтри, папір, системи нагрівання тютюну (IQOS, GLO та ін.) та інші засоби та аксесуари для куріння (паління).
1 Роз'яснення ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 28.07.2020 р. «Електронні сигарети, кальяни і системи нагрівання тютюну не належать до підакцизних товарів», підкатегорія 113.04 ЗIР.
Водночас тютюнові стіки (HEETS, NeoSticks та ін.) для систем нагрівання тютюну є тютюновими виробами (відносяться до коду УКТ ЗЕД 2403).
Враховуючи викладене, на сьогодні вимоги, встановлені Законом №481 щодо ліцензування оптової (роздрібної) торгівлі тютюновими виробами, не застосовуються до продажу електронних сигарет та змінних картриджів, рідини для них, трубок, гільз, фільтрів, паперу, системи нагрівання тютюну (IQOS, GLO та ін.) та інших засобів та аксесуарів для куріння (паління).
Оптова (роздрібна) торгівля тютюновими стіками (HEETS, NeoSticks та ін.) для систем нагрівання тютюну здійснюється за наявності відповідних ліцензій».
Отже, підсумуймо. Щодо акцизного податку: вейпи стають підакцизним товаром з 1 січня 2021 року. Щодо ліцензування: Закон №481 ні зараз, ні в редакції Закону №465, яка набере чинності 01.01.2021 р., не вимагає ліцензії на оптову й роздрібну торгівлю електронними сигаретами. А отже, СГ, який торгує лише електронними сигаретами і не продає окремо рідин до них, ні зараз, ні з наступного року не повинен отримувати ліцензію.
Андрій ПОРИТКО, головний редактор