• Посилання скопійовано

Бетонна огорожа навколо території: як відобразити у бухобліку?

Виробниче підприємство (платник податку на прибуток, високодохідник) має у власності земельну ділянку, на якій розташовано виробничі будівлі. Навколо ділянки вирішено звести бетонну огорожу. Яким чином обліковувати таку бетонну огорожу? Чи нараховувати амортизацію? До якої групи ОЗ відносити її в податковому обліку?

Відповідно до п. 4 Розділу II Iнструкції №1271 огорожі належать до споруд і підлягають технічній інвентаризації у складі основної будівлі.

Проте тут варто звернути увагу, що в цьому випадку огорожа не прив'язана до певної споруди, тому вважаємо, що тут слід діяти таким чином, який зазначено у п. 11 Розділу III Методрекомендацій №112, зокрема якщо допоміжні будівлі та споруди обслуговують два і більше приміщень, вони вважаються самостійними інвентарними об'єктами.

I хоча Методрекомендації №11 обов'язкові лише для суб'єктів державного сектору, проте вважаємо, що платник податку може прописати аналогічний порядок у своїй обліковій політиці і діяти відповідно до нього. Методрекомендації №5613, на жаль, не містять алгоритму обліку таких споруд.

1 Iнструкція про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затверджена наказом Держбуду від 24.05.2001 р. №127.

2 Методичні рекомендації щодо облікової політики суб'єкта державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. №11.

3 Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджені наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. №561.

У такому разі всі витрати, які було понесено у зв'язку зі спорудженням огорожі, акумулюють на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів». Після закінчення спорудження об'єкт вводять в експлуатацію як окремий об'єкт ОЗ, а в обліку суму витрат з субрахунку 152 переносять на субрахунок 103 «Будинки та споруди», з подальшим щомісячним нарахуванням амортизації відповідно до встановленого строку корисного використання.

У бухгалтерському обліку підприємство самостійно визначає та встановлює строк експлуатації об'єкта ОЗ. I варто звернути увагу, що позаяк підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на різниці, то необхідно враховувати вартісні ознаки (вартість перевищує 6 тис. грн) та мінімально допустимі строки корисного використання, що встановлено пп. 138.3.3 ПКУ при нарахуванні «податкової» амортизації. Як було зазначено вище, огорожа є спорудою, тому в податковому обліку належить до 3-ї групи з мінімально допустимим строком корисного використання 15 років.

Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів використовують з урахуванням такого:

— у разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухобліку менше ніж мінімально допустимі строки амортизації основних засобів та інших необоротних активів, то для розрахунку амортизації використовуються строки, встановлені цим підпунктом;

— у разі коли строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів в бухобліку дорівнюють або є більшими, ніж ті, що встановлені цим підпунктом, то для розрахунку амортизації використовуються строки корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів, встановлені у бухгалтерському обліку.

Як варіант, підприємство може обрати і облік вартості такої огорожі як роботи з благоустрою території (докладніше див. у статті «Облаштовуємо територію біля ресторану» в «ДК» №30/2013). При цьому в обліку, крім субрахунку, не зміниться нічого, бо на такі ОЗ амортизація однаково нараховуватиметься, а мінімально допустимі строки амортизації в податковому обліку так само становлять 15 років (група 2 — капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом).

Проте все ж таки, на думку автора, доцільніше обліковувати такі витрати саме як окремий об'єкт ОЗ — споруда — на субрахунку 103.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру