Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 31.10.2019 р. №1115/6/99-00-07-02-02-15/IПК
Щодо окремих видів доходів резидента Російської Федерації від провадження господарської діяльності
Суттєво. ДПСУ роз'яснила, як слід розуміти термін «інші доходи» для потреб конвенцій про уникнення подвійного оподаткування.
! Суб'єктам ЗЕД
Державна податкова служба України розглянула звернення щодо окремих видів доходів резидента Російської Федерації від провадження господарської діяльності та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.
Особливості оподаткування доходів нерезидентів визначено п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Згідно з пп. 141.1.4 п. 141.4 ст. 141 Кодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними ст. 141 Кодексу.
Відповідно до абзацу «й» пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу до таких доходів відносяться інші доходи від провадження нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг із міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення, а також крім субсидій для повернення частини кваліфікованих витрат, передбачених Законом України «Про державну підтримку кінематографії в Україні».
Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу, за ставкою в розмірі 15 відс. (крім доходів, зазначених у пп. 141.4.3 — 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 Кодексу) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Відповідно до ст. 3 Кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Угода між Урядом України і Урядом Російської Федерації про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження ухилень від сплати податків (далі — Угода), яку ратифіковано 6 жовтня 1995 року (Закон України №369/95-ВР), є чинною в українсько-російських відносинах з 03.08.99 р.
Відповідно до ст. 20 Угоди «Iнші доходи» види доходів, які виникають з джерел у Договірній Державі і про які не йдеться у попередніх статтях цієї Угоди, можуть оподатковуватись у цій Державі.
З метою розробки єдиних підходів щодо тлумачення положень ст. 20 Угоди компетентними органами договірних держав, визначеними ст. 3 Угоди, погоджено, що ст. 20 Угоди передбачає загальне правило оподаткування доходів, не охоплених попередніми статтями, і поширюється на разові доходи випадкового характеру, які неможливо або дуже важко віднести до якогось з видів доходів, що розглядаються в інших статтях Угоди. При цьому компетентні органи дійшли згоди, що під іншими доходами розуміються доходи, одержані особами у вигляді виграшів і призів, благодійної допомоги, подарунків, аліментів, виплат за соціальним страхуванням, внаслідок одержання у спадщину коштів, майна, майнових та немайнових прав, а також доходи від нетрадиційних фінансових інструментів (деривативів).
Iндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).