Iндивідуальна податкова консультація Державної податкової служби України від 17.10.2019 р. №816/6/99-00-04-02-03-15/IПК
Щодо надання податкової консультації
Суттєво. Підприємство має право самостійно визначати при заповненні таблиці 2 додатка 3 (Д3) до декларації з ПДВ послідовність відображення суми бюджетного відшкодування в розрізі періодів виникнення таких сум.
! Платникам ПДВ
Державна податкова служба України розглянула звернення підприємства стосовно надання податкової консультації відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) та повідомляє.
Підприємство повідомило, що таблицю 2 додатка 3 (Д3) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року заповнено в порядку, відмінному від наведеного у листі ДФС України від 22.07.2016 р. №24830/7/99-99-15-03-02-17 «Про внесення змін до форми податкової декларації з податку на додану вартість»1 (далі — Лист №24830), а саме «у графі 2 таблиці 2 додатка 3 (Д3) до декларації з податку на додану вартість рекомендується вказувати індивідуальний податковий номер контрагента, за рахунок якого виникла сума від'ємного значення, виходячи з хронології її виникнення, починаючи зі звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період), та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом».
1 Див. «ДК» №32/2016 та коментар «ДК». — Прим. ред.
Платник податків просить надати роз'яснення щодо правомірності заявлення до бюджетного відшкодування у випадку заповнення таблиці 2 додатка 3 до податкової декларації з податку на додану вартість у порядку, відмінному від наведеного у Листі №24830.
Форму та порядок заповнення і подання зазначених додатків затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за №159/28289 (з урахуванням внесених до нього змін і доповнень) (далі — Порядок №21). При цьому Кодексом та цим порядком не встановлено особливостей та хронології відображення від'ємного значення податку на додану вартість звітного (податкового) періоду в додатку 3 (Д3) до податкової декларації з податку на додану вартість.
При заповненні таблиці 2 додатка 3 (Д3) доцільно застосовувати принцип хронології формування від'ємного значення, згідно з яким податкові зобов'язання поточного (звітного) періоду зменшуються на суму податкового кредиту у хронологічному порядку його виникнення — від найдавнішого до найновішого.
З огляду на це у графі 2 таблиці 2 додатка 3 (Д3) рекомендується вказувати індивідуальний податковий номер контрагента, за рахунок якого виникла сума від'ємного значення, виходячи з хронології її виникнення, починаючи зі звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період), та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом. Тобто спочатку доцільно відображати «найновішу» щодо звітного періоду подання декларації з податку на додану вартість суму від'ємного значення ПДВ.
Доцільність застосовування саме такого принципу була запропонована платникам податку Листом №24830.
Разом з тим, зважаючи на те, що Кодексом та Порядком №21 не визначено особливостей відображення від'ємного значення податку на додану вартість звітного (податкового) періоду в додатку 3 (Д3), а також на те, що у Листі №24830 наведено рекомендації щодо особливостей такого відображення, підприємство має право самостійно визначати при заповненні таблиці 2 додатка 3 (Д3) до податкової декларації з податку на додану вартість послідовність відображення суми бюджетного відшкодування в розрізі періодів виникнення таких сум.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.