• Посилання скопійовано

Щодо здійснення розрахунків зі споживачами за допомогою ПТКС банківської установи, що встановлені в приміщенні Товариства, а також порядку повернення коштів платнику за ненадані/частково надані послуги, оплата за які проведена через ПТКС

Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 01.04.2019 р. №1369/6/99-99-14-05-01-15/IПК

Щодо здійснення розрахунків зі споживачами за допомогою ПТКС банківської установи, що встановлені в приміщенні Товариства, а також порядку повернення коштів платнику за ненадані/частково надані послуги, оплата за які проведена через ПТКС

Суттєво. Проведення розрахунків через ПТКС банку звільняє від необхідності застосовувати РРО.

! СГ сфери торгівлі та послуг

Державна фіскальна служба України розглянула звернення Товариства щодо надання податкової консультації з питань здійснення розрахунків зі споживачами за допомогою програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі — ПТКС) банківської установи, що встановлені в приміщенні Товариства, а також порядку повернення коштів платнику за ненадані/частково надані послуги, оплата за які проведена через ПТКС, та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) повідомляє.

Правовідносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України (далі — Кодекс), Законом України від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі — Закон №265).

Законом №265 визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на всіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО в інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до статті 2 Закону №265 розрахункова операція — приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків — місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону №265).

Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону №265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Iнтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Разом з тим пунктом 2 статті 9 Закону №265 визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються, зокрема, при виконанні банківських операцій, крім операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування.

Також застосування РРО є необов'язковим у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку).

Отже, у разі здійснення розрахунків із застосуванням ПТКС, які належать банківській установі та встановлені на території Товариства, і зарахування коштів на розрахунковий рахунок Товариства відповідно до накладної, рахунка-фактури тощо застосування РРО є необов'язковим.

Стосовно повернення коштів за ненадану (частково надану) послугу повідомляємо, що у таких випадках слід керуватися порядком дій, визначених Порядком застосування РРО, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 р. №547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.07.2016 р. за №918/29048.

Водночас звертаємо увагу, що, відповідно до визначення розрахункової операції (стаття 2 Закону №265), у разі сплати споживачем за послугу готівковими коштами повернення коштів за таку ненадану (частково надану) послугу здійснюється готівковими коштами, а в разі сплати за послугу безготівковим способом (у тому числі із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) — у безготівковому вигляді.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру