До листа Міністерства соціальної політики України від 13.03.2019 р. №24/0/214-19
Підвищення з/п на 1 грн: чи індексувати?
На скільки треба підвищити оклад, щоб не проводити індексації зарплати? Чи діє на сьогодні так звана фіксована сума індексації, згадки про яку забрали з Порядку №10781? Мінсоцполітики в листі від 13.03.2019 р. №24/0/214-19 (див. «ДК» №15/2019) змалювало свій погляд.
Порядок №1078 встановлює правила індексації доходів населення. Згідно з ним у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу у місяці підвищення береться за 1 або 100%. Починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Пам'ятайте, індексація виплачується пропорційно відпрацьованим дням!
1 Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078.
Наступні місяці ми наразі не чіпатимемо і зосередимося на базовому місяці, тобто місяці підвищення окладу (тарифної ставки). Що ми бачимо?
По-перше, згадки про те, що цей місяць є базовим, у Порядку №1078 вже немає. Але за звичкою бухгалтери і далі так його називають. Тож будемо так робити й ми.
По-друге, індексація в базовому місяці не нараховується, так. Але це відбувається лише в тому випадку, коли сума підвищення заробітної плати більша за суму індексації, яку слід було б нарахувати, якби оклад (тарифна ставка) не зростав. При цьому враховуються всі складові заробітної плати, які збільшились у місяці підвищення окладу/тарифної ставки та які не мають разового характеру!
А якщо ні? Якщо розмір підвищення зарплати менший від суми індексації, що склалась у місяці підвищення, сума індексації у цьому місяці визначається як різниця між сумою індексації і розміром підвищення зарплати.
На початку коментарю ми вже згадали про «фіксовану суму індексації». Саме так колись називалась така різниця. Але зараз згадки про неї в Порядку №1078 немає. Натомість є норма, яка говорить: «До чергового підвищення тарифних ставок (окладів)… до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку».
Тобто фіксованої індексації як терміна немає, але справа її живе. I стару, вже зароблену індексацію працівнику ніяк не скасувати. Скасувати її можна лише підвищенням зарплати на більшу суму. Але якщо правильно підвищувати оклади/тарифні ставки, то можна уникнути нової індексації.
Чи можна підвищувати оклади працівників щомісяця на 1 гривню і таким чином через пару місяців відмовитись від індексації взагалі?
Що зазначили фахівці Мінсоцполітики
У коментованому листі вони підтвердили: якщо підвищення посадових окладів відбувається щомісяця, то згідно з положенням пункту 1-1 Порядку №1078 право на індексацію не з'являється.
Чому? Тому що вже починаючи з другого місяця такої практики нова індексація не виникає.
Утім, враховуючи, що після підвищення індексація вперше застосовуватиметься не раніше ніж через два місяці, то можна підвищувати оклади/тарифні ставки і раз на три місяці і таким чином теж уникати індексації зарплат. Про це йдеться у листі Мінсоцполітики від 04.01.2018 р. №1/0/66-18 (див. «ДК» №17/2018).
При цьому фахівці міністерства погодились і з тим, що Порядок №1078 не передбачає норми щодо конкретного розміру, на який має зростати посадовий оклад. Тобто це може бути і 1 гривня!
Але, як ми вже зазначили вище, правила «фіксованої» індексації, тобто тієї, яка виникла через зростання цін і незмінність зарплати у попередніх місяцях, ніхто не скасовував.
Від редакції
Усе це, звісно, добре, якби не одне «але».
Відповідно до п. 5 Порядку №2951, непроведення протягом року індексації заробітної плати (або якщо підвищення заробітної плати становить менше суми нарахованої індексації) може бути підставою для інспекційного відвідування з боку Держпраці.
1 Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою КМУ від 26.04.2017 р. №295.
Ця норма потребує аналізу, тож ось кілька наших порад.
По-перше, звідки Держпраці дізнається про це? Від ПФУ, який надсилає таку інформацію на підставі даних зі Звіту з ЄСВ. Тому, звісно, не наступного дня і навіть, можливо, не через місяць, але вже після кварталу подання роботодавцем такої інформації питання в Держпраці виникнуть.
По-друге, що вважати непроведенням або недостатнім проведенням індексації? Тут логіка контролерів така.
Якщо у вашому звіті працівникам за основним місцем роботи показується зарплата без змін (в однаковому розмірі, без зростання) протягом кварталу та більше, це буде ознакою того, що індексація зарплати не проводиться.
Навіть якщо фактична зарплата цих працівників менша за мінімальну, ви її теж відображаєте в таблиці 6 (поруч із сумою, на яку ЄСВ донараховується). Тому якщо немає динаміки зростання фактичної зарплати, для контролерів це є ознакою порушення.
При цьому очевидно, що вони будуть не лише стежити за тим, як ви підвищуєте зарплату, а й за тим, на скільки. I певну формулу розрахунку, яку суму індексації ви повинні були нарахувати з часу останнього зростання, контролери, очевидно, теж мають.
Хоча зрозуміло, що зарплата у звіті відображається не в розмірі окладу, а загальною сумою, з усіма преміями, доплатами та іншими регулярними та нерегулярними виплатами. I графік роботи деяких працівників час від часу змінюється. Це ускладнюватиме контролерам процес розрахунку.
I насамкінець завжди актуальне запитання: які штрафи може застосувати Держпраці при інспекційному відвідування щодо індексації?
У листі від 07.05.2018 р. №3570/4.1/4.1-ДП-18 (див. «ДК» №28/2018) фахівці Держпраці зазначають, що:
— ненарахування індексації заробітної плати є порушенням ст. 95 КЗпП та, відповідно, мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Отже, якщо індексація працівнику не нараховувалася взагалі (зокрема, в якомусь одному місяці), то роботодавцю загрожуватиме штраф у розмірі 10 МЗП. Зараз цей штраф становить 41730 грн!
— порушення правил обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації є порушенням Порядку №1078, не підпадає під визначення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, наведене у ст. 12 Закону про оплату праці, та належить до категорії інших порушень. Тобто якщо хоч якась сума індексації працівнику нараховувалася (за місяці, коли вона повинна була нараховуватися), то роботодавцю загрожуватиме штраф у розмірі 1 МЗП. Зараз цей штраф становить 4173 грн, тобто в 10 разів менше!
Галина КАЗНАЧЕЙ, «Дебет-Кредит»