• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 22.03.2019 р. №1180/6/99-99-14-05-01-15/IПК

Згідно зі ст. 2 розділу I Закону про РРО, РРО є пристроєм (або програмно-технічним комплексом), який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

Своєю чергою, розрахункова операція — це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки — оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) — оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів до банку покупця.

Що ж відбувається у разі отримання післяплати від кур'єрської служби? Фактично здійснюється операція за договором про приймання коштів, укладеним із платіжною організацією (рівносильний аналогічному договору, укладеному з банком). Тобто кошти отримуються не від покупця таких товарів, а від платіжної організації (небанківської фінансової установи), а отже, така операція не підпадає під визначення розрахункової операції.

Погоджуються з таким підходом і податківці. Зокрема, в коментованій IПК вони зазначають, що у разі отримання готівки у відділенні кур'єрської служби доставки за раніше відправлений товар (споживач через службу доставки здійснив кур'єрській службі післяплату за придбаний товар) зазначена операція не потребує проведення через РРО у продавця.

Пояснимо цей висновок. Адже взагалі-то, якщо товар доставляється кур'єром і покупець сплачує при отриманні товару готівкою або платіжною карткою, проводити цю операцію через РРО потрібно (якщо тільки не йдеться про винятки, зазначені в ст. 9 Закону про РРО). Але хто саме має створити фіскальний чек, залежить від того, кому покупець платить.

Про це зазначалося, наприклад, в IПК ГУ ДФС в Харківській області від 26.05.2017 р. №387/IПК/20-40-14-10-17 (див. «ДК» №24/2017). Податківці наголошували:

— у разі доставки товару за допомогою кур'єрської служби за умови передоплати продавець повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (чека) разом із придбаним товаром та відповідним чином оформленим гарантійним талоном;

— якщо доставка товару здійснюється кур'єрською службою за умови післяплати, то кур'єр видає розрахунковий документ (чек) покупцю в момент сплати коштів за придбаний товар. При цьому розрахунковий документ (чек) повинен бути роздрукований із використанням РРО, зареєстрованого на транспортний засіб, яким здійснюється доставка.

Щодо того, чи потрібно застосовувати РРО у разі перерахування коштів через установу банку, то в коментованій IПК податківці пояснили: у разі сплати за товар виключно в безготівковій формі через установи банку проводити цю операцію через РРО не треба.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру