Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 08.11.2018 р. №4752/6/99-95-42-03-15/IПК
Щодо реєстрації платником акцизного податку та складання акцизних накладних у разі видачі (реалізації) смарт-карток та/або талонів на пальне
Суттєво. СГ, який здійснює операції лише з талонами та/або смарт-картками на пальне без реалізації пального в розумінні абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ, не повинен реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального.
! Продавцям смарт-карток та/або талонів на пальне
Державна фіскальна служба України розглянула лист про надання індивідуальної податкової консультації щодо реєстрації платником акцизного податку та складання акцизних накладних у разі видачі (реалізації) смарт-карток та/або талонів на пальне і повідомляє таке.
Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України (далі — Кодекс) платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
Пальне — нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу (підпункт 14.1.1411 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Згідно з абзацом другим підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу реалізація пального — будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника.
Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб — підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Згідно з пунктом 231.1 статті 231 Кодексу платник акцизного податку при реалізації пального зобов'язаний скласти акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі — ЄРАН) з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до Iнструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155, талон — це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
З огляду на те що талони на пальне підтверджують право їх власника на отримання на АЗС нафтопродукту, операції з передачі/реалізації талона є за своєю суттю продажем пального.
Пунктом 44.1 статті 44 Кодексу передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Отже, у разі якщо суб'єкт господарювання здійснює операції лише з талонами та/або смарт-картками на пальне, без реалізації пального в розумінні абзацу другого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, при цьому договором передбачено постачання карток (талонів) як торговельної послуги на отримання палива, то за такими операціями суб'єкт господарювання не повинен реєструватися платником акцизного податку як особа, що реалізує пальне, та складати акцизні накладні.
Однак, якщо за даними первинних документів суб'єкт господарювання здійснює операції з отримання від постачальників та реалізацію покупцям палива за допомогою талонів та/або смарт-карток на пальне, які отримуються та/або надаються як доповнення до видаткових накладних на паливо, такий суб'єкт господарювання є платником акцизного податку як особа, що реалізує пальне, та відповідно до пункту 231.1 статті 231 Кодексу у такого суб'єкта виникає обов'язок щодо складання акцизної накладної за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та її реєстрації в ЄРАН.
Разом з цим для надання більш повної та ґрунтовної індивідуальної податкової консультації суб'єкт господарювання має надати копії відповідних документів, зокрема договорів з постачальниками пального та покупцями пального, видаткових накладних, з наведенням детального опису суті здійснюваних операцій.