Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 25.02.2019 р. №726/6/99-99-15-03-02-15/IПК
Щодо порядку заповнення розрахунку коригування до зведеної податкової накладної, складеного за результатами перерахунку, передбаченого пунктом 199.5 статті 199 розділу V Податкового кодексу України
Суттєво. ДФС роз'яснила складання ПН при одночасному використанні придбаних товарів, послуг, необоротних активів як в оподатковуваних, так і в неоподатковуваних операціях.
! Платникам ПДВ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку заповнення розрахунку коригування до зведеної податкової накладної, складеного за результатами перерахунку, передбаченого пунктом 199.5 статті 199 розділу V Податкового кодексу України (далі — ПКУ), та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.
Відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 розділу V ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Пунктом 199.4 статті 199 розділу V ПКУ встановлено, що платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. Згідно з пунктом 199.2 статті 199 розділу V ПКУ частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Відповідно до пункту 199.5 статті 199 розділу V ПКУ частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм підпунктів 199.2 — 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ.
Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року. У разі зняття з обліку платника податку, у тому числі за рішенням суду, коригування відображається платником податку у податковій декларації останнього податкового періоду, коли відбулося зняття з обліку.
Крім того, пунктом 42 підрозділу 2 розділу XX ПКУ встановлено, що у разі якщо придбані та/або виготовлені до 1 липня 2015 року необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні, платник податку здійснює перерахунок частки використання таких необоротних активів у оподатковуваних операціях, розрахованої відповідно до пункту 199.2 та пункту 199.3 статті 199 розділу V ПКУ (виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій) за підсумками одного, двох і трьох календарних років, що настають за роком, в якому вони почали використовуватися (введені в експлуатацію).
Пунктом 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 р. за №137/28267 (далі — Порядок №1307), визначено, що у разі нарахування податкових зобов'язань, зокрема відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися:
1) в операціях, що не є об'єктом оподаткування;
2) в операціях, звільнених від оподаткування;
3) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;
4) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Такі зведені податкові накладні складаються не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду.
У разі складання зведеної податкової накладної у графі «Зведена податкова накладна» зазначається, зокрема, код ознаки «2» — у разі нарахування податкових зобов'язань відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ.
У зведених податкових накладних, у яких зазначено, зокрема, код ознаки 2, у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (П. I. Б.), у рядку «Iндивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний IПН «6000000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється, а у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до пункту 8 Порядку №1307 (04 — Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 — Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 — Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 — Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
У розділі Б таких зведених податкових накладних графи 3.1, 3.2, 3.3, 5 — 9, 12 не заповнюються.
До кожної зведеної податкової накладної, складеної згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, за результатами перерахунку, передбаченого пунктом 199.5 статті 199 розділу V ПКУ, складається окремий розрахунок коригування, який підлягає реєстрації в ЄРПН.
У заголовній частині розрахунків коригування до податкових накладних, складених відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, у полі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться відмітка «X» та зазначається відповідний тип причини, зазначений у податковій накладній (04 — Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання; 08 — Складена на постачання для операцій, які не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість; 09 — Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість; 13 — Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
У розрахунках коригування, складених починаючи з 01.12.2018 р. до податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН до 01.12.2018 р., у полі «До зведеної податкової накладної» замість позначки «X», яка вказана в податковій накладній, вказується відповідний код ознаки (позначка «X» не проставляється).
У розрахунках коригування, складених до податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН починаючи з 01.12.2018 р., код ознаки, що вказується у полі «До зведеної податкової накладної», має відповідати коду ознаки «Зведена податкова накладна», який вказано у зведеній податковій накладній, до якої складається розрахунок коригування.
У розрахунку коригування вказуються дата складання та порядковий номер зведеної податкової накладної, що була складена відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ, до якої складається такий розрахунок коригування.
У рядку «Iндивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» вказується умовний індивідуальний податковий номер «60000000000».
В інших рядках, відведених для заповнення даних покупця, платник зазначає власні дані, рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється.
У рядку I розділу А «Сума коригування податкового зобов'язання та податкового кредиту», у тому числі у рядках II та/або III залежно від ставки податку (20 або 7 відсотків), вказується сума податку, яка збільшує або зменшує (при зменшенні зазначається знак «-») суму податкових зобов'язань, нарахованих відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ.
Розділ Б табличної частини розрахунку коригування заповнюється у такому порядку:
показники рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються зі знаком «-» у відповідній графі (у графі 13 зі знаком «-» зазначається значення графи 10 рядка зведеної податкової накладної, що коригується; у графі 14 — зі знаком «-» значення графи 11 рядка зведеної податкової накладної, що коригується);
додається новий рядок з виправленими показниками, якому присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній;
рядку податкової накладної, що коригується, та новому рядку з відкоригованими показниками, що його замінює, присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 табличної частини розрахунку коригування, а у графі 2.1 «код причини» вказується однакова причина коригування (код «202» Коригування зведеної податкової накладної, складеної відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ).
У графі 3 «Опис (номенклатура) товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується» рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов'язання, зокрема, відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ.
Графи 4.1, 4.2, 4.3, 6 — 12, 15 табличної частини не заповнюються та залишаються порожніми. Нулі та прочерки в них не проставляються.
Iндивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу II ПКУ).