Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 30.11.2018 р. №5063/6/99-99-15-03-02-15/IПК
Щодо причин виникнення показника ∑ Перевищ у системі електронного адміністрування ПДВ та порядку складання розрахунків коригування до податкових накладних, помилково зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних
Суттєво. Якщо до 01.12.2018 р. до «зайво складеної» ПН вже був складений та зареєстрований в ЄРПН РК, для приведення показника ∑ Перевищ у СЕА ПДВ у відповідність до податкового обліку можна скласти ще один РК до такої ПН.
! Платникам ПДВ
Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо причин виникнення показника ∑ Перевищ у системі електронного адміністрування ПДВ (далі — СЕА ПДВ) та порядку складання розрахунків коригування до податкових накладних, помилково зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН), і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — ПКУ), повідомляє.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ. Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.
Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено статтею 200-1 ПКУ та регламентовано Порядком електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 р. №569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (далі — Порядок №569).
Платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму, обчислену за формулою, встановленою пунктом 200-1.3 статті 200-1 ПКУ та пунктом 9 Порядку №569 (далі — реєстраційна сума). Обрахунок реєстраційної суми, а також складових формули, на підставі якої визначається така сума, здійснюється автоматично, відповідно до норм ПКУ.
Однією зі складових зазначеної формули є загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН (∑ Перевищ).
Показник ∑ Перевищ визначається як різниця між:
сумами податкових зобов'язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно зі статтею 192 ПКУ, задекларованими платником у податкових деклараціях з ПДВ з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них,
та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН.
Показник ∑ Перевищ розраховується ДФС автоматично після прийняття звітності від платника податку, та при обрахунку позитивного значення зазначеного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума такого платника. Такий розрахунок здійснюється окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку — продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.
Пунктом 192.1 статті 192 ПКУ передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі допущення платником податку помилок при її складанні, у тому числі не пов'язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Відповідно до пункту 1 розділу III Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 р. №21 (далі — Порядок №21), до податкової декларації з податку на додану вартість уносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.
Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу III Порядку №21).
Отже, в податковій звітності з ПДВ платником податку зазначаються дані, зазначені в складеній на підставі первинних документів податковій накладній / розрахунку коригування.
Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, може скласти розрахунок коригування до неї. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем товарів/послуг, на якого була складена така податкова накладна.
Обсяги постачання товарів/послуг та сума податку на додану вартість, зазначені в такій податковій накладній (не підтвердженій первинними документами) і розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню в податковій звітності з ПДВ.
При цьому суми ПДВ, зазначені у податковій накладній, складеній без факту здійснення господарської операції, та розрахунку коригування до неї, при їх реєстрації в ЄРПН ураховуються у відповідних обсягах при обчисленні реєстраційної суми.
Пунктом 2 статті 3 Закону України від 16 липня 1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Таким чином, саме дії платника стосовно безпідставного складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних без фактичного здійснення господарських операцій, за якими відповідно до норм ПКУ складаються та реєструються податкові накладні в ЄРПН, призвели до виникнення ∑ Перевищ та відповідного зменшення реєстраційної суми на суму ПДВ, зазначену у таких безпідставно складених та зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних та розрахунках коригування до них.
Отже, для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь у частині розрахунку показника ∑ Перевищ платникам податків необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування та правил ведення бухгалтерського обліку, у тому числі при складанні та реєстрації в ЄРПН податкових накладних.
Слід зазначити, що з метою врегулювання порушеного у зверненні питання Міністерством фінансів України внесені зміни до форми податкової накладної та порядку її заповнення, які затверджені наказом Міністерства фінансів України від 17 вересня 2018 року №763, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.10.2018 р. за №1157/32609 (далі — Порядок №763). Такі зміни набирають чинності 01.12.2018 р.
Зокрема, пунктом 24 Порядку №763 визначено особливості складання розрахунків коригування до зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних у разі реєстрації в ЄРПН двох і більше податкових накладних, складених на одну операцію з постачання товарів/послуг («зайво складених» податкових накладних), у тому числі якщо до набрання чинності Порядком №763 до «зайво складеної» податкової накладної вже був складений та зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування.
Так, у разі якщо до 01.12.2018 р. до «зайво складеної» податкової накладної вже був складений та зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування, в результаті реєстрації якого показники такої податкової накладної виведено в «0», платник податку з метою приведення показника ∑ Перевищ в СЕА ПДВ у відповідність до податкового обліку платника податку може скласти ще один «інформаційний» розрахунок коригування до такої «зайво складеної» податкової накладної.
Водночас норми пункту 24 Порядку №763 не застосовуються у разі складання розрахунків коригування до податкових накладних, що були складені без факту здійснення господарської операції. Такі розрахунки коригування складаються у звичайному порядку.
Таким чином, у разі наявності підстав, визначених пунктом 24 Порядку №763, платник податку з метою приведення показника ∑ Перевищ у СЕА ПДВ у відповідність до податкового обліку може скласти та зареєструвати в ЄРПН відповідний розрахунок коригування у порядку, встановленому зазначеним пунктом.
Загальні роз'яснення щодо особливостей складання та реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних з урахуванням змін, передбачених Порядком №763, надано листом ДФС від 27.11.2018 р. №36942/7/99-99-15-03-02-171, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Законодавство > Податкове законодавство > Листи» за адресою: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/73086.html. Зазначені роз'яснення платник податку може використовувати у своїй діяльності.
1 Див. «ДК» №50/2018, коментар «ДК», а також «ДК» №51/2018. — Прим. ред.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.