• Посилання скопійовано

Коментар

До індивідуальної податкової консультації Державної фіскальної служби України від 29.11.2018 р. №5003/6/99-99-13-02-03-15/IПК

Частиною 1 ст. 83 КЗпП і ч. 1 ст. 24 Закону про відпустки передбачено, що в разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі невикористані дні щорічної відпустки.

Базою нарахування ЄСВ для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Як бачимо, у Законі про ЄСВ компенсація за невикористані відпустки як окрема частина бази нарахування ЄСВ не зазначається. Але є Iнструкція №4491, створена під цей Закон, яка визначає порядок нарахування і сплати ЄСВ. I в ній занотовано: визначення видів виплат, що належать до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ передбачено Iнструкцією №52.

1 Iнструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. №449.

2 Iнструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату України від 13.01.2004 р. №5.

А згідно з пп. 2.2.12 цієї Iнструкції суми грошових компенсацій у разі невикористання, зокрема, щорічних (основної та додаткових) відпусток у розмірах, передбачених законодавством, належать до фонду додаткової заробітної плати, хоча і є оплатою за невідпрацьований час. Ось це уточнення і те, коли така компенсація була нарахована (в останній робочий день чи пізніше, після звільнення), прямо впливає на те, нараховується ЄСВ на її суму чи ні.

Частиною 2 ст. 7 Закону про ЄСВ передбачено, що для осіб, яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час або згідно з рішенням суду середню заробітну плату за вимушений прогул, єдиний внесок нараховується на суму, що визначається шляхом ділення заробітної плати (доходу) на кількість місяців, за які вона нарахована. Аналогічна норма міститься і в Iнструкції №449.

На підставі цього податківці роблять висновки:

— якщо компенсація була нарахована при звільненні (день звільнення — це останній робочий день працівника), то на суму такої компенсації нараховується ЄСВ;

— якщо з якихось причин така компенсація була нарахована після дня звільнення (що є порушенням ст. 116 КЗпП, але все-таки), на таку компенсацію ЄСВ не нараховується. Позаяк вона не належить до виплат за відпрацьований час.

Крім того, в коментованій IПК податківці звертають увагу, що відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону про ЄСВ зобов'язані сплачувати єдиний внесок. Після звільнення працівника роботодавець вже не несе обов'язку страхувальника, а відповідно і платника страхових внесків. Але це не стосується випадків, коли працівнику вже після звільнення нараховуються виплати за відпрацьований час.

Наприклад, у листі від 11.02.2016 р. №2262/5/99-99-17-03-03-16 податківці роз'яснювали:

— якщо працівнику після звільнення нараховано премію за відпрацьований час, на таку виплату поширюється дія ч. 2 ст. 7 Закону про ЄСВ. Тобто на таку виплату колишній роботодавець повинен нарахувати ЄСВ і щодо таких виплат він залишається страхувальником колишнього працівника;

— а ось щодо нарахування та виплати роботодавцем сум грошових компенсацій невикористаних щорічних (основної і додаткової) відпусток та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань працівнику після його звільнення, то так, ЄСВ на такі суми не нараховується, бо суми зазначених грошових компенсацій та допомоги не є платою за відпрацьований час, а роботодавець в такому разі не має обов'язку страхувальника щодо звільненого працівника.

До речі, утримання, нарахування та сплата ПДФО та військового збору здійснюються колишнім роботодавцем у загальному порядку, незалежно від того, коли таку суму компенсації буде нараховано та виплачено.

Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру