• Посилання скопійовано

Щодо порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних

Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 13.11.2018 р. №4816/6/99-99-15-03-02-15/IПК

Щодо порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних

Суттєво. Постачальник має право зменшити ПЗ з ПДВ лише після реєстрації в ЄРПН РК до ПН — але якщо з дати складання цієї ПН минуло більше 1095 днів, зареєструвати такий РК не вдасться, тож і права на зменшення ПЗ не буде.

! Платникам ПДВ

Державна фіскальна служба України розглянула звернення щодо порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) розрахунків коригування до податкових накладних, з дати складання яких минуло 1095 днів, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI, зі змінами та доповненнями (далі — ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, підприємством-постачальником у 2014 році за договором про постачання товару були отримані попередні (авансові) платежі, на дату яких складені та зареєстровані в ЄРПН податкові накладні. Після закінчення 1095 днів з дати складання податкових накладних на виконання рішення судових органів попередня оплата не повернута.

Відповідно до частини другої статті 604 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов'язання новим зобов'язанням між тими ж сторонами (новація).

Згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку — дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої — дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів — дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг — дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

При цьому відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Правила складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних та їх реєстрація в ЄРПН регулюються статтями 192 та 201 ПКУ, Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. №1307, та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі — Порядок №1246).

Платник має право зменшити податкові зобов'язання з ПДВ лише після реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН.

При цьому відповідно до пункту 6 Порядку №1246 реєстрація розрахунку коригування до податкової накладної здійснюється з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 ПКУ.

Щодо питання коригування податкового кредиту платником податку — покупцем інформуємо, що такий платник податку може самостійно звернутися до контролюючого органу з відповідним зверненням та детальним описом ситуації.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру