Підприємство замовляє транспортні послуги та забезпечує виконавця паливом шляхом надання талонів на пальне та смарт-карток. Чи є замовник платником акцизного податку?
Платником акцизного податку є особа, що реалізує пальне (пп. 212.1.15 ПКУ).
Суб'єкт господарської діяльності, який здійснює будь-які операції, визначені абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно є платником акцизного податку.
Згідно з пп. 14.1.212 ПКУ реалізація пального для потреб розділу VI ПКУ — будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів, які передбачають перехід права власності або права розпорядження.
А відповідно до Iнструкції №281 талон — це спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
У ЗIР, підкатегорія 116.01, податківці зазначають, що обов'язок реєструватись платником акцизного податку залежить від того, чи здійснює підприємство, що реалізує (передає) талони на відпуск пального, безпосередньо передачу (заправку) пального чи ні. З цього роз'яснення випливає таке:
— у разі якщо суб'єкт господарювання здійснює операції лише з талонами та/або смарт-картками на пальне, без реалізації пального в розумінні абз. 2 пп. 14.1.212 ПКУ, при цьому договором передбачено постачання карток (талонів) як торговельної послуги на отримання палива, то за такими операціями у суб'єкта господарювання не виникає необхідності реєструватись платником акцизного податку з реалізації пального, об'єкт оподаткування акцизним податком при цьому не виникатиме;
— якщо за даними первинних документів суб'єкт господарювання здійснює операції з отримання від постачальників та реалізації покупцям палива за допомогою талонів та/або смарт-карток на пальне, які отримуються та/або надаються як доповнення до видаткових накладних на паливо, у цьому разі суб'єкт господарювання є платником акцизного податку в розумінні пп. 212.1.15 ПКУ. I відповідно виникає необхідність реєструватися платником акцизного податку.
Однак водночас спеціалісти податкової у «Віснику»1 стверджують: з огляду на те що талони на пальне підтверджують право їх власника на отримання на АЗС нафтопродукту, операції з передачі (реалізації) талона є за своєю суттю продажем пального.
1 «Вісник. Офіційно про податки» №21/2018.
Відповідно до цього роз'яснення виникає необхідність реєструватися платником акцизного податку.
Отже, з одного боку, суб'єкт господарювання пальне не продає, а з іншого — маємо доволі фіскальну (хоч і неофіційну) позицію податківців. Тому, зважаючи на спірний підхід до такої ситуації, радимо суб'єкту господарювання для убезпечення отримати індивідуальну податкову консультацію податківців і діяти вже за нею, адже тільки така індивідуальна консультація буде для платника податків захистом під час перевірки.
Нормативна база
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Iнструкція №281 — Iнструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена наказом Мінпаливенерго, Мінекономіки, Мінтрансзв'язку, Держспоживстандарту від 20.05.2008 р. №281/171/578/155.
Станіслав ГОРБОВЦОВ, «Дебет-Кредит»