• Посилання скопійовано

Щодо визнання основних засобів гуртожитків основними виробничими засобами та коригування фінансового результату до оподаткування при нарахуванні амортизації

Iндивідуальна податкова консультація Державної фіскальної служби України від 26.07.2018 р. №3297/6/99-99-15-02-02-15/IПК

Щодо визнання основних засобів гуртожитків основними виробничими засобами та коригування фінансового результату до оподаткування при нарахуванні амортизації

Суттєво. Якщо діяльність об'єктів соціально-культурного призначення спрямована на отримання доходу, то податкова амортизація таких об'єктів ОЗ нараховується згідно з пп. 138.3.1 ПКУ з відповідним коригуванням фінрезультату.

! Платникам податку на прибуток

Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо визнання основних засобів гуртожитків основними виробничими засобами та коригування фінансового результату до оподаткування при нарахуванні амортизації та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), повідомляє.

Відповідно до пп. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Кодексу основні засоби — матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік).

Згідно з пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Кодексу господарська діяльність — діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об'єкта оподаткування встановлено ст. 138 Кодексу.

Згідно з п. 138.1 та п. 138.2 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 цієї статті.

Відповідно до пп. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, установлених пп. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 розділу I цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 — 138.3.4 цього пункту. При такому розрахунку застосовуються методи нарахування амортизації, передбачені національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, крім «виробничого» методу.

Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.

При цьому згідно з пп. 138.3.2 п. 138.3 ст. 138 Кодексу не підлягають амортизації та проводяться за рахунок відповідних джерел витрати на придбання/самостійне виготовлення невиробничих основних засобів.

Термін «невиробничі основні засоби» означає відповідно основні засоби, не призначені для використання в господарській діяльності платника податку.

Отже, якщо діяльність об'єктів соціально-культурного призначення (палац культури, гуртожитки, спортивний комплекс, поліклініка тощо) спрямована на отримання доходу, тобто такі основні засоби призначені для використання у господарській діяльності і підлягають амортизації за правилами бухгалтерського обліку, то податкова амортизація таких об'єктів основних засобів нараховується згідно з вимогами пп. 138.3.1 п. 138.3 ст. 138 Кодексу з відповідним коригуванням фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають при нарахуванні амортизації згідно з пп. 138.1, 138.2 ст. 138 Кодексу.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

До змісту номеру