Лист Державної фіскальної служби України від 06.02.2017 р. №2110/6/99-99-15-02-02-15
Щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму непогашеної дебіторської заборгованості контрагента, заходи з урегулювання якої проводились після 01.01.2015 р.
Суттєво. У разі списання безнадійної дебіторської заборгованості за рахунок резерву сумнівних боргів фінрезультат до оподаткування, визначений у фінзвітності, не підлягає зменшенню на суму списаної заборгованості.
! Платникам податку на прибуток
Державна фіскальна служба України розглянула лист щодо коригування фінансового результату до оподаткування на суму непогашеної дебіторської заборгованості контрагента, заходи з урегулювання якої проводились після 01.01.2015 р., і повідомляє.
Згідно з пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України у редакції, чинній до 01.01.2017 р. (далі — Кодекс), об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» Кодексу.
Порядок коригування фінансового результату на різниці, що виникають при формуванні резервів (забезпечень), у тому числі резерву сумнівних боргів, визначено нормами ст. 139 Кодексу.
Відповідно до положень пп. 139.2.1 п. 139.2 ст. 139 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується:
на суму витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності;
на суму витрат від списання дебіторської заборгованості, яка не відповідає ознакам, визначеним пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 цього Кодексу, понад суму резерву сумнівних боргів.
Ознаки безнадійної заборгованості для цілей застосування положень Кодексу наведено у пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу.
Фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності (пп. 139.2.2 п. 139.2 ст. 139 Кодексу).
Порядок формування резерву сумнівних боргів для списання у бухгалтерському обліку встановлено Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість» (далі — П(С)БО 10), затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 08.10.99 р. №237, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.99 р. за №725/4018.
У разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів безнадійна дебіторська заборгованість списується з активів на інші операційні витрати (п. 11 П(С)БО 10).
Таким чином, у разі якщо безнадійна дебіторська заборгованість, яка відповідає ознакам, установленим пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, у разі недостатності суми нарахованого резерву сумнівних боргів списується з активів на інші операційні витрати, то збільшення фінансового результату до оподаткування не здійснюється.
У разі списання безнадійної дебіторської заборгованості за рахунок резерву сумнівних боргів фінансовий результат до оподаткування, який визначений у фінансовій звітності, не підлягає зменшенню на суму списаної заборгованості.
Фінансовий результат до оподаткування зменшується лише тоді, коли здійснюється коригування у бік зменшення резерву сумнівних боргів, і на цю суму збільшується фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Сума коригування (зменшення) резерву сумнівних боргів, на яку збільшився фінансовий результат до оподаткування відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, відображається у рядку 2.2.3 додатка Р1 до рядка 03 РI декларації, а сума витрат на формування резерву сумнівних боргів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності відображається у рядку 2.1.2 додатка Р1 до рядка 03 РI декларації.