Лист Головного управління ДФС у Тернопільській області від 30.09.2016 р. №333/6/19-00-40-00-06/9023
Щодо підстав для проведення перевірки
Суттєво. Для допущення до фактичної перевірки перевіряльники повинні пред'явити направлення на перевірку, копію наказу про проведення перевірки та службові посвідчення.
! Платникам податків
Головне управління ДФС у Тернопільській області розглянуло звернення щодо підстав для проведення перевірки та в межах своїх повноважень повідомляє таке.
1. Яка стаття податкового законодавства дозволяє підписання наказу на перевірку без зазначення підстави, а саме документа, яким було повідомлено ДФС про порушення мною податкового законодавства, який є підставою проведення перевірки?
Відповідно до п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі — Кодекс), фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки та за наявності хоча б однієї з обставин, зазначених у п. 80.2 ст. 80 Кодексу.
Згідно з пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Кодексу фактична перевірка може проводитись:
— у разі отримання у встановленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обігу, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Згідно з Положенням про відділ контролю за обігом підакцизних товарів Головного управління ДФС у Тернопільській області, однією з функцій відділу є здійснення контролю за обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, запобігання та виявлення порушень законодавства у цій сфері шляхом проведення фактичних перевірок.
2. Чи наказ на проведення перевірки без зазначення підстави (документа) є законним?
Відповідно до п. 81.1 Кодексу, посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення фактичної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
— направлення на проведення такої перевірки;
— копії наказу про проведення перевірки;
— службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику чи особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, установлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки.
Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. №2755-VI визначено, що податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Консультації, крім узагальнюючих, які надаються у письмовій або електронній формі, підлягають обов'язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який надав консультацію, протягом 10 календарних днів після дня їх надання.
В. о. заступника начальника В. БІЛИЙ