До листа Державної фіскальної служби України від 12.09.2016 р. №19606/6/99-99-15-03-02-15
Пунктом 201.11 ПКУ визначено перелік документів, які можуть бути підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної. Проте необхідно не просто отримати такий документ покупцю — платнику ПДВ, а й врахувати вимоги до таких документів — замінників ПН. Так, якщо покупець має намір відобразити у складі податкового кредиту суму податку на підставі рахунку від постачальника послуг зв'язку або від постачальника енергоносіїв, такий рахунок повинен містити загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця.
Крім того, покупцю не слід забувати про вимогу ведення реєстру документів, зазначених у п. 201.11 Кодексу. Затвердженої форми реєстру немає, тому платник ПДВ може розробити свою власну форму або скористатися колишньою формою реєстру для виданих та отриманих податкових накладних (формою, затвердженою наказом Міндоходів від 22.09.2014 р. №958). Податкові органи не заперечують проти цієї форми реєстру, тому платники ПДВ можуть за власним бажанням обліковувати зазначені документи, використовуючи її.
У декларації з ПДВ суми податку за такими документами є складовою загального рядка 10.1 із поданням додатка Д5.
Зверніть увагу: правило 365 днів у цьому разі не працює! Як слушно зауважують податкові органи у коментованому листі, правило 365 днів не поширюється на інші документи, які згідно з нормами ПКУ є підставою для формування податкового кредиту, зокрема документи, перелічені у п. 201.11 ПКУ. Як наслідок, якщо платник ПДВ не включив до відповідного періоду суму ПДВ на підставі документа — замінника ПН, у наступному періоді відобразити суму податку не можна. Але платник ПДВ за нормою п. 50.1 ПКУ має право подати уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ за звітний період, до якого належали суми податку. У графі 4 розрахунку відображають показники декларації звітного періоду, що виправляється. У графі 5 рядка 10.1 наводять відповідні показники з урахуванням виправлення. У графі 6 — суму помилки (абсолютне значення).
Пам'ятайте: відповідно до п. 8 р. VI Порядку №211 у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні подаватися додатки, до уточнюючого розрахунку слід долучити відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.
1 Наказ Мінфіну від 28.01.2016 р. №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість».
Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»