Як документально оформлювати надання щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення? Як оподатковується така допомога? Як відобразити її в бухгалтерському обліку?
Порядок надання матеріальної допомоги на оздоровлення
Згідно зі ст. 97 КЗпП, зокрема, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.
Якщо колективного договору на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а в разі його відсутності — з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Отже, надання щорічної одноразової допомоги (як заохочувальної виплати) може встановлюватися колективним договором.
За відсутності колективного договору надання такої допомоги треба погоджувати з представницьким органом трудового колективу (профспілковим органом, представником тощо).
За відсутності колективного договору підприємство може розробити положення про надання допомоги або ж керівник може видати відповідний наказ. Положення (наказ) повинні мати погодження профкому або іншого органу трудового колективу. Тобто на документі мають стояти віза такого органу «Погоджено», дата погодження, назва представницького органу, прізвище представника (-ів) і його (їх) підпис або підпис голови, якщо орган колегіальний.
Тож якщо на підприємстві затверджено таке положення або наказ про надання допомоги на оздоровлення один раз на рік, то при написанні заяви про надання щорічної відпустки працівник пише ще заяву на отримання допомоги на оздоровлення. Визначеного нормативними документами порядку документування для цієї ситуації немає, тож кожне підприємство встановлює його самостійно. Отже, на практиці на підставі відповідної заяви може бути видано наказ про надання допомоги на оздоровлення відповідному працівнику, який іде у щорічну відпустку.
Із наказом ознайомлюються головний бухгалтер та бухгалтер, який нараховує заробітну плату працівникам. Далі наказ передається до бухгалтерії. На підставі цього наказу працівникам нараховується допомога.
Хоча може застосовуватися й інший спосіб документування: працівник пише заяву з проханням надати допомогу, керівник підприємства візує її, і заява передається до бухгалтерії для нарахування допомоги.
За вже встановленими практикою правилами багато підприємств надають таку допомогу разом зі щорічною відпусткою тривалістю не менш ніж 14 к. д.
Тож іще раз наголосимо: надання матеріальної допомоги на оздоровлення не є вимогою трудового законодавства — це бажання підприємств підтримати своїх працівників.
Податок на прибуток
Згідно з п. 134.1 ПКУ, з 01.01.2015 р. об'єктом оподаткування податком на прибуток є скоригований на податкові різниці, у разі їх застосування, фінансовий результат, який визначений за правилами П(С)БО або МСФЗ. Підприємства, які мають суму річного доходу, визначеного за правилами бухобліку, за останній річний період більшу за 20 млн грн, зобов'язані відкоригувати фінансовий результат до оподаткування на податкові різниці. Наразі серед норм ПКУ не визначено податкової різниці, яка б виникала при наданні матеріальної допомоги для оздоровлення, навіть при створенні резерву на її сплату відповідно до пп. 139.1.1 ПКУ.
ПДФО та військовий збір
Оскільки матеріальна допомога є складовою фонду оплати праці, вона оподатковується ПДФО та військовим збором у складі нарахованої заробітної плати. Нагадаємо: згідно з п. 164.6 ПКУ, під час нарахування доходів у формі заробітної плати протягом 2016 року база оподаткування ПДФО визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму податкової соціальної пільги за її наявності. Оскільки утримань ЄСВ уже не передбачено, з визначеної бази оподаткування утримуються лише ПДФО за ставкою 18% (пп. 164.2.1 ПКУ, п. 167.1 ПКУ) та військовий збір за ставкою 1,5% (п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). При цьому у ф. №1ДФ1 такий дохід буде відображено у розділі І за ознакою доходу 101 та у загальній сумі нарахованого доходу у рядку щодо військового збору розділу ІІ.
Єдиний соціальний внесок
Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону про ЄСВ). Тож нарахована допомога на оздоровлення включається до бази нарахування ЄСВ, та відповідно на неї має бути нараховано ЄСВ за ставками 22% та 8,41% (якщо така допомога надається працівнику-інваліду).
Зверніть увагу!
Максимальна величина місячного доходу, на який нараховується ЄСВ, становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб. Тож з 01.05.2016 р. до 30.11.2016 р. максимальна величина доходу, на який слід нараховувати ЄСВ, становить: 1450 грн х 25 = 36250,00 грн.
Бухгалтерський облік
Оскільки така матеріальна допомога на оздоровлення відноситься до інших заохочувальних виплат та включається до фонду оплати праці, то й у бухобліку її нарахування має бути відображено у складі нарахованої заробітної плати. Відповідно до норм П(С)БО 16 «Витрати», в обліку її буде відображено у складі витрат підприємства залежно від того, в якому відділі працює працівник.
У бухобліку операції з нарахування допомоги на оздоровлення будуть відображені таким чином:
— нарахована матеріальна допомога на оздоровлення працівнику: Д-т 23, 92, 93, 94, 97 К-т 661;
— нарахований ЄСВ на суму цієї допомоги: Д-т 23, 92, 93, 94, 97 К-т 651;
— утриманий ПДФО та військовий збір: Д-т 661 К-т 641, 642;
— сплата нарахованого ЄСВ, утриманого ПДФО і військового збору: Д-т 651, 641, 642 К-т 311;
— перераховано на картковий рахунок суму одноразової допомоги на оздоровлення: Д-т 661 К-т 311.
Звертаємо увагу, що на підставі п. 13 П(С)БО 11 на підприємстві може бути створено й резерв на виплату такої одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення, якщо на її виплату треба буде витрачати великі суми.
Нормативна база
- ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. №2755-VI.
- Закон про ЄСВ — Закон України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
- Закон про оплату праці — Закон України від 24.03.95 р. №108/95-ВР «Про оплату праці».
- П(С)БО 11 — Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 «Зобов'язання», затверджене наказом Мінфіну від 31.01.2000 р. №20.
- П(С)БО 16 — Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затверджене наказом Мінфіну від 31.12.99 р. №318.
Ганна РУСАНОВА, «Дебет-Кредит»