• Посилання скопійовано

Протягом строку дії догани заходи заохочення до працівника не застосовуються

Чи є матеріальна допомога, виплачена всім працівникам (наприклад, з нагоди професійного свята, на оздоровлення, до Різдва Христового), заходом заохочення? Чи виплачується така матеріальна допомога у разі наявності у працівника догани?

До деяких працівників підприємств, які несумлінно виконують свої трудові обов'язки, а саме порушують трудову дисципліну, відповідно до ст. 147 КЗпП1, можуть бути застосовані заходи дисциплінарного стягнення: догана або звільнення.

1 Кодекс законів про працю України від 10.12.71 р. №322-VIII.

Причому застосовуватися може тільки один із наведених заходів стягнення.

Догана є дисциплінарним заходом особистого немайнового характеру. Це стягнення полягає у негативній оцінці та засудженні поведінки працівника в трудовому колективі. Такий моральний осуд покликаний спонукати працівника надалі належно виконувати свої трудові обов'язки, а також певною мірою чинити моральний вплив і на інших працівників, та спонукає їх не допускати порушень трудової дисципліни.

Відповідно до ст. 149 КЗпП, стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під підпис та діє протягом одного року (ст. 151 КЗпП). А якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, то стягнення може бути зняте до закінчення одного року.

Застосування до працівника дисциплінарного стягнення — догани — матиме для нього й інші негативні наслідки морального та матеріального характеру, зокрема, відповідно до абз. 3 ст. 151 КЗпП, протягом строку дії догани як дисциплінарного стягнення заходи заохочення до працівника не застосовуються.

Наразі визначимо, які виплати працівникам вважаються заохочувальними заходами. У КЗпП їх перелік не встановлено, тож звернімося до Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. №5 (далі — Інструкція №5). Так, відповідно до п. 2.3 Інструкції №5, інші заохочувальні та компенсаційні виплати включають винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад установлені зазначеними актами норми.

До них належать винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер (пп. 2.3.2 Інструкції №5). Це, зокрема, винагороди за підсумками роботи за рік, одноразові заохочення, не пов'язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам'ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі). Цей перелік не є вичерпним.

Крім того, згідно з пп. 2.3.3 Інструкції №5, це також матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом).

Отже, за умовами запитання, матеріальна допомога, виплачена всім працівникам, вважається заходом заохочення, тому не може бути виплачена працівнику, який на цей час має оголошену догану. Для того щоб такий працівник мав право на отримання заохочення, його догану має бути знято до призначення матеріальної допомоги.

Юлія ВОРОБЙОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру