Лист Міністерства соціальної політики України від 28.08.2014 р. №395/13/116-14
Про надання роз'яснення щодо тривалості робочого часу
Суттєво. Скорочення тривалості роботи напередодні святкових і неробочих днів не передбачає скорочення робочого часу, а лише вимагає його перерозподілу за збереження норми 40 годин на тиждень.
! Роботодавцям
У Департаменті заробітної плати та умов розглянуто ваше звернення і повідомляється.
Відповідно до статті 53 Кодексу законів про працю України напередодні святкових і неробочих днів (стаття 73) тривалість роботи працівників, крім працівників, зазначених у статті 51 цього Кодексу, скорочується на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні.
У зазначеній статті йдеться про скорочення тривалості не робочого часу, а роботи. Тобто зазначена норма не передбачає скорочення робочого часу, а лише вимагає його перерозподілу таким чином, щоб напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи скорочувалася за умови, що норма тривалості робочого часу, передбачена законодавством (40 годин на тиждень), не скорочується і відповідно оплата праці зберігається в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.
Згідно зі статтею 56 КЗпП України неповний робочий час (неповний робочий день або неповний робочий тиждень) встановлюється за угодою між працівником та роботодавцем, і оплата в цих випадках провадиться пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.
Враховуючи вищезазначене, норма статті 53 КЗпП України поширюється на працівників, які працюють за п'ятиденним чи шестиденним робочим тижнем з установленою законодавством нормою робочого часу. Для працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, ця норма не застосовується, тобто тривалість їхньої роботи напередодні святкових і неробочих днів не скорочується на одну годину.
Директор Департаменту О. ТОВСТЕНКО