Лист Національного банку України від 01.08.2014 р. №11-117/41539
Щодо застосування окремих положень Постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 р. №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637 (витяг)
Суттєво. Виплата дивідендів готівкою протягом одного дня підприємству (підприємцю) обмежується 10000 гривень, а фізичній особі — 150000 гривень.
! СГ
Національний банк України розглянув лист <...> стосовно надання роз'яснень з питань застосування окремих положень Постанови Правління Національного банку України від 06.06.2013 р. №210 «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» (далі — Постанова №210) та Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. №637, зі змінами (далі — Положення №637), та повідомляє таке.
Щодо першого питання
Вимоги щодо обмеження готівкових розрахунків фізичної особи з підприємством (підприємцем), установлені пунктом 1 Постанови №210 та пунктом 2.3 глави 2 Положення №637, стосуються розрахунків за правочинами, предметом яких є будь-які матеріальні та нематеріальні блага, які можуть бути оцінені в грошовій формі, у тому числі розрахунків за договорами, пов'язаними з корпоративними правами, наданням чи поверненням позики, виплатою неустойки.
Таким чином, виплата дивідендів готівкою протягом одного дня підприємству (підприємцю) обмежується в розмірі 10000 гривень, а фізичній особі у розмірі 150000 гривень.
Щодо другого питання
Відповідно до пункту 4.8 глави 4 Положення №637 на підприємствах, які мають одного касира, у разі потреби тимчасової його заміни виконання обов'язків касира покладається на іншого працівника за письмовим наказом керівника. З цим працівником укладається договір про повну матеріальну відповідальність на час виконання ним обов'язків касира.
Підприємства, штатним розписом яких не передбачено посади касира, виконання його обов'язків можуть покладати відповідно до письмового розпорядження керівника на бухгалтера чи іншого працівника, з яким укладається договір про повну матеріальну відповідальність.
Таким чином, на підприємствах, у разі потреби тимчасової заміни касира або відсутності посади касира, виконання його обов'язків може покладатися за письмовим наказом керівника на бухгалтера (у тому числі залученого на договірних засадах) або іншого працівника, з укладанням договору про повну матеріальну відповідальність. При цьому підпис керівника на видаткових касових документах має бути обов'язково.
Крім того, вважаємо, що керівник, за наявності на підприємстві посад головного бухгалтера та касира, не має права одноосібно підписувати касові документи.
Водночас, у разі відсутності на підприємстві інших працівників, керівник має право підписувати касові документи одноосібно як керівник підприємства. <...>
Заступник голови Національного банку України В. РИЧАКІВСЬКА