При продажу свого майна фізособи сплачують податок з доходів. На перший погляд, з оподаткуванням доходу, що його виплачують фізособі, все просто. Та це лише на перший погляд, адже тут є багато особливостей.
Придбання нерухомості
Згідно з п. 172.1 ПКУ, дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 ЗКУ1 залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки (крім спадщини), не оподатковується.
У разі продажу разом із житловим або садовим (дачним) будинком господарсько-побутових споруд, що розташовані на одній ділянці, такі об'єкти не виокремлюються з операції продажу житлової нерухомості.
Якщо ж фізособа продає більш ніж один об'єкт нерухомості протягом року або нерухомість, яка перебуває у її власності менше ніж три роки (крім нерухомості, отриманої у спадщину), чи іншу нерухомість, не зазначену в п. 172.1 ПКУ, тоді дохід від такої реалізації підлягає оподаткуванню за ставкою 5% згідно з п. 167.2 ПКУ.
Якщо нерухомість придбаває юрособа чи фізособа-підприємець, така особа є податковим агентом платника податку щодо нарахування, утримання та сплати (перерахування) до бюджету податку з доходів, отриманих від такого продажу (обміну) (п. 172.7 ПКУ).
Дохід, що виплачується фізособі за продану нерухомість, відображають у формі №1ДФ2 з ознакою доходу «104».
1 Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. №2768-III.
2 Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ), затверджений наказом Міндоходів від 21.01.2014 р. №49.
Придбання легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда)
Згідно з п. 173.1 ПКУ, дохід від продажу легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ПКУ.
Дохід від продажу (обміну) легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче від середньоринкової вартості відповідного ТЗ або не нижче від його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку). Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу й оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінекономіки.
Без оподаткування дозволяється продавати один легковий автомобіль (або мотоцикл, або мопед) протягом року. Якщо фізособа планує продавати кілька таких об'єктів, є сенс спочатку здійснити угоду щодо найдорожчого ТЗ (щоб скористатися цим дозволом), а вже потім — щодо інших, дохід від продажу яких оподатковуватиметься.
Якщо угоду зі звичайною фізособою укладає юрособа чи фізособа-підприємець, то остання повинна виконувати функції податкового агента (п. 173.3 ПКУ). Оскільки щодо першого продажу ТЗ діє пільга, про яку ми згадали вище, слід дізнатися у фізособи, який за порядком це продаж ТЗ протягом року. Якщо перший, то ПДФО не утримується. Черговість (порядковість) продажу легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда) протягом року фізособа-продавець повинна зазначити у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві (див. п. 173.3 ПКУ).
У формі №1ДФ цей доход слід показати з ознакою «105».
Придбання іншого рухомого майна та інших об'єктів
Згідно з пп. 164.2.4 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 173 ПКУ. А відповідно до п. 173.3 ПКУ саме юрособа чи фізособа-підприємець є податковим агентом при купівлі у фізособи рухомого майна.
До речі, під рухомим майном слід розуміти речі, які можна вільно переміщувати у просторі (ч. 2 ст. 181 ЦКУ1). Також наголосимо, що відповідно до п. 3 Нацстандарту №12 «рухоме майно — це матеріальні об'єкти, які можуть бути переміщеними без заподіяння їм шкоди. До рухомого майна належить майно у матеріальній формі, яке не є нерухомістю».
А тепер пригадаймо п. 173.1 ПКУ, де сказано, що дохід платника податку (фізособи) від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою, визначеною в п. 167.2 ПКУ, — а це 5%. При цьому дохід від продажу об'єкта рухомого майна визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче від оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.
Як бачите, якщо ви утримуєте ПДФО зі сум, що виплачуються фізособі за, наприклад, ТМЦ, вам слід застосовувати ставку 5%. У формі №1ДФ такий дохід відображаєте з ознакою доходу «105».
Придбання сільгосппродукції
Згідно з пп. 165.1.24 ПКУ, ПДФО не утримується з доходів, отриманих фізособою (не підприємцем) від реалізації власної сільгосппродукції, вирощеної, відгодованої, виловленої, зібраної, виготовленої, виробленої, обробленої та/або переробленої безпосередньо ним на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених ст. 121 ЗКУ для ведення:
— садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва;
— особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектарів. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому пп. 165.1.24 ПКУ, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються. Якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільгосппродукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.
Але для уникнення оподаткування продавець-фізособа повинен надати підзвітній особі підприємства, яка здійснює закупівлю, копію довідки про наявність у фізособи земельних ділянок за формою №3ДФ (затверджена наказом Міндоходів від 17.01.2014 р. №32). На наш погляд, цю копію засвідчувати не обов'язково.
Після отримання копії такої довідки підприємство як податковий агент звільняється від обов'язку утримання з доходу фізособи ПДФО при закупівлі сільгосппродукції. Таку довідку фізособа може безкоштовно отримати в своїй місцевій (сільській, селищній, міській) раді строком на 5 років.
При продажу власної продукції тваринництва груп 1 — 5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД отримані від такого продажу доходи не оподатковуються ПДФО, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (на сьогодні це 121800 грн). При цьому фізособі не потрібно подавати податковому агенту довідку про наявність земельної ділянки. Якщо ж сума доходу від реалізації продукції тваринництва є більшою, сума перевищення підлягає оподаткуванню.
У формі №1ДФ виплати селянам за придбану в них сільгосппродукцію відображаються за ознакою доходу «148» або «179».
Та буває, що з певних причин продавець не надав копії довідки за формою №3ДФ. У такому разі з доходу, виплаченого продавцю за сільгосппродукцію, підприємство утримує податок на доходи в розмірі 5% (ст. 173 та п. 167.2 ПКУ), а у ф. №1ДФ наводить цей дохід з ознакою «105».
Василь РОРАТ, «Дебет-Кредит»