Податковий кодекс та держбюджет: чергова порція змін
! СГД
Президент підписав Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України (щодо удосконалення окремих положень).
Згідно із Законом, тимчасово, до 1 січня 2015 року, запроваджено новий загальнодержавний збір — військовий збір, який справлятиметься за ставкою 1,5% з доходів фізичних осіб.
Платниками збору є:
1) фізособи-резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи;
2) фізособи-нерезиденти, які отримують доходи з джерела їх походження в Україні;
3) податкові агенти.
Об'єктом оподаткування збором є доходи у формі зарплати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.
Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є:
— податкові агенти платника податків (у т. ч. роботодавці) — при виплаті зарплати і доходів з джерела їх походження в Україні;
— платник податків — для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.
Крім того, з 1 січня 2015 року збільшується поріг обов'язкової реєстрації суб'єкта господарювання платником ПДВ — з 300 тис. грн до 1 млн грн; продовжено до 31 грудня 2014 року включно режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з експорту зернових і технічних культур; скасовано звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання лісоматеріалів, паливної деревини, відходів лісопереробної промисловості; скасовано оподаткування за нульовою ставкою податку послуг з перевезення пасажирів швидкісними потягами Інтерситі+.
Також з 1 січня 2015 року запроваджується система електронного адміністрування ПДВ.
На 5% збільшено розмір акцизного податку на тютюнові вироби; напої, які сьогодні класифікуються як продукти дієтичного харчування і містять етиловий спирт 8,5% та більше, віднесено до алкогольних напоїв.
Крім того, підписано Закон «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік».
Серед позитивних змін: перевірки підприємств, установ та організацій, фізосіб-підприємців контролюючими органами (крім Фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня — грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.
Закони України від 31.07.2014 р. №1621-VII та №1622-VII чинні з 03.08.2014 р.
Термін розгляду документів для проставлення апостиля — 1 день
! Фізособам та юрособам
Мін'юст уніс зміни до Порядку проставлення апостиля в Міністерстві юстиції України на офіційних документах, призначених для використання на території інших держав, та підготовки Міністерством юстиції України нотаріально оформлених документів для подальшої консульської легалізації.
Відповідно до змін, встановлюється єдиний строк розгляду документів, поданих для проставлення апостиля, чи підготовки нотаріально оформлених документів для подальшої консульської легалізації, а саме: один робочий день.
Строк розгляду документів, поданих для проставлення апостиля, чи підготовки нотаріально оформлених документів для подальшої консульської легалізації може бути продовжено Мін'юстом:
— до 3-х робочих днів — у зв'язку з поданням кількості документів, що не може бути опрацьована працівниками Мін'юсту, відповідальними за проставлення апостиля чи підготовку нотаріально оформлених документів для подальшої консульської легалізації, з поважних причин;
— до 20-ти робочих днів — у зв'язку з необхідністю отримання зразка підпису, відбитка печатки та/або штампа; додаткової інформації або роз'яснень, у т. ч. якщо справжність поданого документа викликає сумнів.
Наказ Мін'юсту від 21.07.2014 р. №1176/5 чинний з 01.08.2014 р.
НБУ обмежив видачу гривень з рахунків, але скасував ліміт на валютні перекази
! Банкам і їх клієнтам
Нацбанк вніс зміни до Постанови Правління НБУ від 30 травня 2014 року №328 «Про врегулювання діяльності фінансових установ та проведення валютних операцій».
Зокрема, скасував:
1) обмеження на переказ іноземної валюти фізосіб за межі України до 15 тис. грн на місяць без підтвердних документів і до 150 тис. грн на місяць — із підтвердними документами;
2) норму, що дозволяла банкам від свого імені купувати валюту на міжбанківському валютному ринку для повернення коштів за вкладами фізосіб, якщо термін такого повернення настав;
3) нульову ставку резервування коштів за договорами про залучення банками коштів в інвалюті від нерезидентів на строк, що дорівнює або менший за 183 календарні дні.
Натомість Нацбанк зобов'язав банки обмежити видачу готівкових коштів у національній валюті через каси та банкомати в межах до 150000 гривень на добу на одного клієнта. Ці вимоги не поширюватимуться лише на видачу готівкових коштів:
— на виплату зарплати, витрат на відрядження (в межах норм, установлених законодавством), пенсій, стипендій, інших соціальних та прирівняних до них виплат (крім матеріальної допомоги);
— на виплати гарантованих сум відшкодування вкладникам за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Постанова Національного банку України від 28.07.2014 р. №449 чинна з 29.07.2014 р.
Міндоходів нагадало про облік поворотної фінансової допомоги
! Платникам податку на прибуток
Міндоходів зазначило, що платник податку, який отримав 20.07.2012 р. поворотну фінансову допомогу від засновника та повернув її 12.12.2013 р., до складу доходів у податковій декларації за 9 місяців 2013 року включає суму процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається не поверненою на кінець такого звітного податкового періоду, розрахованої за кожен день її фактичного використання. Тобто з 20.07.2013 р. до 30.09.2013 р. У декларації за 2013 рік такий платник включає до доходів умовні проценти, нараховані за період з 20.07.2012 р. до 30.09.2013 р.
Якщо для платника податку базовим звітним періодом є календарний рік, такий платник умовні проценти, нараховані за період з 20.07.2012 р. до 31.12.2012 р., включає до доходів у декларації за 2013 рік.
Роз'яснення Міндоходів від 29.07.2014 р.
Порядок обігу електронних документів — у новій редакції
! СГД
Мін'юст вніс зміни до Порядку подання та обігу електронних документів державному реєстратору юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.
Змінами вводиться поняття «електронна відмітка державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи».
Так, електронна відмітка державного реєстратора — електронний документ, який є невід'ємною частиною засвідчених електронним цифровим підписом державного реєстратора установчих документів та містить інформацію про проведення державної реєстрації юридичної особи, визначену п. 1 описів штампів для проставляння державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців відміток на установчих документах при проведенні реєстраційних дій.
Також передбачено, що електронна відмітка державного реєстратора про проведення державної реєстрації юридичної особи повинна засвідчуватися електронним цифровим підписом державного реєстратора.
Наказ Мін'юсту від 25.07.2014 р. №1209/5 чинний з 05.08.2014 р.
Базовий місяць при індексації стипендії — місяць, в якому відбувається її підвищення
! Бухгалтерам ВНЗ
Мінсоцполітики зазначило, що базовим місяцем при індексації стипендії вважається місяць, в якому відбувається підвищення її розміру.
У разі якщо студенти були зараховані у вересні 2013 року, індекс споживчих цін розраховується з місяця, в якому стипендії призначено за результатами семестрового контролю.
Якщо студентам виплачується підвищена стипендія за покращення оцінок, місяць виплати підвищеної стипендії не є базовим.
У випадку призначення підвищеної стипендії за успішність, на нашу думку, індексація має нараховуватися на розмір ординарної (звичайної) академічної стипендії.
Якщо студенту призначається соціальна стипендія, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації такої стипендії має здійснюватися з місяця призначення стипендії.
Лист Мінсоцполітики від 27.06.2014 р. №130/10/136-14
Спрощено реєстрацію СГ на Київщині та Вінничині
! СГ Київської та Вінницької областей
Мін'юст запровадив пілотний проект щодо подання документів для проведення реєстраційних дій стосовно юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є Вінницька та Київська області, незалежно від їхнього місцезнаходження/місця проживання у межах цих областей.
Вимоги цього Тимчасового порядку не поширюються на випадки подання документів для проведення реєстраційних дій поштовим відправленням та електронним документом, а також видачу дублікатів установчих документів.
Доступ заявника до інформації про результати надання адміністративної послуги забезпечується через офіційний веб-сайт розпорядника Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців та веб-сайт технічного адміністратора шляхом пошуку та перегляду інформації за одним із критеріїв пошуку:
1) для юридичної особи — найменування юридичної особи або ідентифікаційний код юридичної особи;
2) для фізичної особи — підприємця — прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи — підприємця або реєстраційний номер облікової картки платника податку (серія та номер паспорта — для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають відмітку у паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта).
Наказ Мін'юсту від 25.07.2014 р. №1218/5 чинний з 05.08.2014 р.
Доповнено вимоги до заповнення заяв у сфері держреєстрації прав на нерухомість
! Власникам нерухомості
Мін'юст вніс зміни до свого Наказу від 17.04.2012 р. №595/5 «Про впорядкування відносин, пов'язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно зі змінами, заяви (запити) у сфері держреєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень можуть подаватися шляхом їх формування органом державної реєстрації прав за допомогою відповідного програмного забезпечення, сумісного з програмним забезпеченням Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Заявник повинен перевіряти внесені до заяв (запитів) відомості, а також засвідчувати їх правильність своїм підписом.
Наказ Мін'юсту від 22.07.2014 р. №1184/5 чинний з 05.08.2014 р.
Відновлено доступ до реєстрів для деяких підприємців Сходу
! Підприємцям Донецької та Луганської областей
Мін'юст наказом від 17.06.2014 р. №953/5 тимчасово припинив доступ мешканців східного регіону до реєстрів до закінчення АТО.
Так, було тимчасово припинено доступ до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців до закінчення АТО на сході України на території:
— Луганської області (крім Кремінського, Сватівського, Троїцького, Білокуракинського, Старобільського, Біловодського, Новопсковського, Марківського, Міловського районів);
— міста Слов'янська та Слов'янського району Донецької області.
У зв'язку із завершенням бойової операції стосовно звільнення окремих міст сходу в рамках проведення АТО, зокрема, відновлено доступ до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на територіях міста Слов'янська та Слов'янського району Донецької області, а також Новоайдарського району Луганської області.
Отож Укрдержреєстру було доручено вжити заходів щодо відновлення доступу користувачів до Єдиного держреєстру юридичних та фізичних осіб — підприємців:
— у Донецькій області — реєстраційній службі Слов'янська;
— у Луганській області — реєстраційній службі Новоайдара.
Наказ Мін'юсту від 07.07.2014 р. №1065/5 чинний з 11.07.2014 р.
За порушення правил паркування будуть штрафувати
! Водіям
Президент України підписав Закон №1283-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо паркування транспортних засобів».
Відповідно до закону несплата водієм транспортного засобу вартості послуг з користування майданчиками для платного паркування, обладнаними паркувальними автоматами або автоматичними в'їзними та виїзними терміналами, тягне за собою накладення штрафу від 8 до 12 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (136 — 204 грн).
Паркування транспортних засобів на місцях, призначених для безоплатного паркування транспортних засобів, особами, які не мають відповідних пільг, тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів від 15 до 18 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 — 306 грн).
Порушення посадовими особами суб'єктів господарювання, які утримують майданчики для паркування транспортних засобів, визначених правилами паркування транспортних засобів вимог щодо розміщення та функціонування майданчиків для паркування — від 20 до 30 неоподатковуваних мінімумів (340 — 510 грн).
Крім того, Закон чітко розмежовує повноваження органів місцевого самоврядування та Державтоінспекції МВС з контролю за виконанням правил щодо розміщення, обладнання та функціонування майданчиків для паркування транспортних засобів та щодо забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно.
Закон України від 29.05.2014 р. №1283-VII чинний з 22.06.2014 р.
За яких підстав працівник ДАІ може вимагати від водія вийти з авто?
! Водіям
МВС роз'яснило, що працівникам ДАІ для розмови з водієм не обов'язково запрошувати його вийти з автомобіля, крім таких випадків:
1) з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;
2) коли є достатні підстави вважати, що водій перебуває у стані сп'яніння;
3) коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
4) в інших випадках, коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.
Відповідно до Закону України «Про міліцію» законні вимоги працівників міліції є обов'язковими для виконання і громадянами, і службовими особами.
Отже, за наявності зазначених вище підстав працівник ДАІ має законодавчо закріплене право вимагати від водія вийти з транспортного засобу.
Лист МВС від 22.10.2013 р. №Т-3791
Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»