Оподаткування допомоги на лікування та поховання
В окремих випадках підприємство приймає рішення надати працівникові чи іншій особі цільову матеріальну допомогу. У цій статті поговоримо про особливості оподаткування матеріальної допомоги на лікування або матеріальної допомоги на поховання.
Допомога на лікування
Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, не оподатковуються ПДФО (не включаються до складу доходу) кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця за наявності відповідних підтвердних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування. Оскільки соціального медичного страхування у нас ще немає, то немає і відповідного обмеження. У формі №1ДФ допомога на лікування відображається за кодом 143.
Згідно з пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ, не включатиметься до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами — юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) у випадках та з дотриманням умов, визначених цим підпунктом ПКУ, зокрема закладу охорони здоров'я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку чи його члена сім'ї першого ступеня споріднення, у т. ч. для придбання ліків.
Таким чином, роботодавець має право перерахувати закладу охорони здоров'я або надати працівникові допомогу на лікування. Неоподатковувана сума допомоги на лікування законом не обмежується.
Документи про лікування
Звернімо увагу, що закон не встановлює, що це мають бути за підтвердні документи: чи на вартість ліків та платного лікування, чи просто довідка з діагнозом, і чи повинні ліки придбаватися лише за призначенням лікаря. Мало того, роботодавець не уповноважений контролювати витрачання коштів на конкретні ліки, не передбачено й подання роботодавцю звіту про їх використання.
У листі від 11.01.2013 р. №351/6/17-1115 ДПСУ рекомендувала платникам ПДФО для підтвердження фактично здійснених ними витрат, пов'язаних із лікуванням та медичним обслуговуванням, надавати договори, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (отримувача), платіжні та розрахункові документи тощо.
Допомога на поховання
Допомога на поховання може виразитися у виплаті певних сум готівкою або оплаті ритуальних та інших послуг, пов'язаних із похованням платника ПДФО (фізособи).
Особливості оподаткування ПДФО допомоги на поховання залежать від статусу надавача такої допомоги та в окремих випадках — відносин із померлим. Ці питання регулюються пп. 165.1.22 ПКУ, згідно з яким до загального оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: кошти або вартість майна (послуг), що надаються будь-якою фізособою, благодійною організацією, ПФ України, відповідним структурним підрозділом місцевої державної адміністрації, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування України або професійною спілкою як допомога на поховання платника податку.
Звернімо увагу, що відповідними організаціями, в т. ч. профкомом, може надаватися неоподатковувана допомога на поховання будь-якого платника податку (тобто і на поховання померлого члена сім'ї) і в будь-якому розмірі.
Допомога на поховання за рахунок ФСС
Якщо померла особа працювала і не була пенсіонером, роботодавець нараховує допомогу на поховання за рахунок ФСС з ТВП і виплачує її членам сім'ї померлого. Аналогічна допомога за рахунок коштів ФСС з ТВП нараховується в разі смерті утриманця (дитини, що не мала самостійного доходу). Така допомога ПДФО не оподатковується.
Для її призначення потрібні звернення відповідної особи до роботодавця із заявою, копія свідоцтва про смерть, а також оригінал довідки з органу РАГС, що видається одночасно з видачею свідоцтва про смерть.
Якщо померла особа працювала, але була пенсіонером, допомога на поховання виплачується за місцем призначення пенсії (в органі ПФ, органі соцзахисту населення, військовому комісаріаті тощо).
Відповідно до ст. 45 Закону №22401, така допомога надається застрахованій особі (йдеться про випадки надання допомоги на поховання утриманця), члену її сім'ї або іншим юридичним чи фізичним особам, які здійснили поховання.
Допомога від роботодавця
Згадана норма пп. 165.1.22 ПКУ передбачає, що в разі коли матеріальна допомога на поховання надається роботодавцем померлого платника ПДФО за його останнім місцем роботи (у т. ч. перед виходом на пенсію), то вона не включається до доходу в розмірі, що не перевищує подвійного розміру суми, яка дає право на застосування ПСП (у 2014 р. це 3420 грн).
У разі якщо сума допомоги на поховання роботодавцем видається в більшому розмірі, оподатковується лише сума перевищення. Така сума остаточно оподатковується під час її нарахування (виплати або надання).
Допомогу на поховання роботодавець, по суті, надає члену сім'ї померлого колишнього працівника чи іншій особі або оплачує безпосередньо ритуальні товари і послуги.
У формі №1ДФ вартість таких товарів і послуг або суму коштів відображають із кодом 146. Законодавство не визначає, хто буде отримувачем доходу, чий код зазначається у формі №1ДФ. На нашу думку, отримувачем допомоги на поховання є померлий громадянин, але, на думку деяких спеціалістів, це є безпосередньо та людина, яка звернулася із заявою про надання допомоги й одержала її з каси (при видачі готівкою). Якщо підприємство вирішить відображати в звітності код такої іншої людини, звичайно, що крім заяви, треба буде одержати копію довідки про присвоєння коду.
Допомога на поховання родича
Вищезазначене звільнення від оподаткування матдопомоги на поховання стосується лише поховання колишнього працівника. Випадків надання допомоги на поховання померлих членів сім'ї, інших близьких родичів ця пільга не стосується. Надання роботодавцем працівникові допомоги на поховання померлого родича оподатковуватиметься на загальних засадах: з утриманням податку у джерела виплати або (в разі якщо підприємство надає допомогу на поховання в негрошовій формі — оплачує ритуальні послуги і атрибутику) з підвищувальним натуркоефіцієнтом згідно з п. 164.5 ПКУ. У цьому випадку можна надати матеріальну допомогу через профком (за його наявності).
Допомога через профком
Згідно з п. 138.1, пп. 138.10.6 ПКУ, підприємство може віднести в податковому обліку до інших витрат звичайної діяльності не пов'язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції добровільно перераховані (передані) протягом звітного року до Державного бюджету України або бюджетів місцевого самоврядування, до неприбуткових організацій, визначених у ст. 157 ПКУ, в розмірі, що не перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Це правило, з урахуванням положень ст. 44 Закону про профспілки2, дозволяє надати профкому певну суму, для того щоб профком за власним рішенням виплатив допомогу на поховання. Така допомога на поховання може стосуватись як самих членів профкому, так і інших осіб (якщо профком прийме рішення про виплату).
1 Закон України від 18.01.2001 р. №2240-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
2 Закон України від 15.09.99 р. №1045-XIV «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Звернімо увагу, що навіть у випадках, коли підприємство не включає відповідні кошти, перераховані профкому, до витрат, при виплаті допомоги на поховання профкомом оподаткування ПДФО не відбувається (пп. 165.1.22 ПКУ).
Олексій КРАВЧУК, к. ю. н., доцент, аудитор