• Посилання скопійовано

Що нового

Що нового

Новий порядок бухобліку окремих активів та зобов'язань

! Бюджетним установам

Мінфін затвердив Порядок бухгалтерського обліку окремих активів та зобов'язань бюджетних установ.

Цей Порядок визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про операції з коштами, розрахунками в національній та іноземній валюті з дебіторами та кредиторами бюджетних установ.

Крім того, внесено зміни до Типової коресподенції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями бюджетних установ (додаток 2 до Плану рахунків бухгалтерського обліку бюджетних установ). Зокрема, зміни стосуються обліку необоротних активів та операцій із коштами.

Затверджено також нову форму довідки про операції в іноземній валюті.

Визнано такими, що втратили чинність, накази Держказначейства:

— від 8 травня 2001 року №73 «Про затвердження Порядку списання кредиторської заборгованості бюджетних установ, строк позовної давності якої минув», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 29 травня 2001 року за №458/5649 (зі змінами);

— від 24 липня 2001 року №126 «Про затвердження Порядку відображення в обліку операцій в іноземній валюті», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 6 серпня 2001 року за №670/5861 (зі змінами);

— від 26 грудня 2003 року №242 «Про затвердження Інструкції з обліку коштів, розрахунків та інших активів бюджетних установ», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 січня 2004 року за №106/8705 (зі змінами).

Наказ Мінфіну від 02.04.2014 р. №372 чинний з 06.05.2014 р.


Узагальнююча консультація: оподаткування нерухомості у 2014 році

! Платникам податку на нерухомість

Міністерство доходів затвердило Узагальнюючу податкову консультацію щодо оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Згідно з документом, юридичним особам слід перерахувати свої зобов'язання з податку на нерухомість з урахуванням загальної площі об'єктів житлової нерухомості, у т. ч. їх часток, як бази оподаткування для такого податку з 1 квітня 2014 року.

За І квартал 2014 року перерахунок податкового зобов'язання проводити не треба.

За результатами перерахунку Міндоходів пропонує подати не пізніше 30 липня 2014 року (граничного терміну сплати авансових внесків з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за ІІ квартал 2014 року) уточнюючі декларації.

До затвердження нових форм звітності юрособам рекомендовано у відповідній колонці 3 декларації та 7, 9 додатка до неї зазначати загальну площу об'єкта житлової нерухомості, у т. ч. його частки.

Обчислення сум податку для фізичних осіб за звітний 2014 рік відбудеться у 2015 році до 1 липня, а податок буде розраховано з житлової площі об'єкта житлової нерухомості, у т. ч. його частки, за період з 01.01.2014 р. до 31.03.2014 р. (включно) та із загальної площі об'єкта житлової нерухомості, у т.ч. його частки, з 01.04.2014 р. до 31.12.2014 р. (включно).

Наказ Міндоходів від 25.04.2014 р. №263


Міндоходів про справляння плати за користування надрами у 2014 році

! Надрокористувачам

Міндоходів нагадує, що «антикризовим» законом затверджено нові ставки плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Оскільки Закон набрав чинності з 1 квітня 2014 року, то платники обчислюють податкові зобов'язання з плати за користування надрами як у цілях, пов'язаних з видобуванням корисних копалин, так і в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, починаючи з ІІ кварталу 2014 року.

Зокрема, уніфіковано відносні ставки для всіх неенергетичних та нерудних видів корисних копалин у розмірі 5% вартості товарної продукції гірничого підприємства.

Лист Міндоходів від 14.04.2014 р. №8763/7/99-99-15-04-01-17


Роз'яснено питання щодо прав працівників, мобілізованих до 1 квітня

! Роботодавцям та працівникам

Держінспекція з питань праці повідомила, що починаючи з 01.04.2014 р. громадяни, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, не підлягають звільненню, вони увільняються від роботи (звільняються від виконання посадових обов'язків). При цьому за ними зберігається середній заробіток на період до одного року (починаючи з дати початку проходження військової служби).

Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації» він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Застосування його вимог до працівників, звільнених з дня оголошення мобілізації до 01.04.2014 р., не передбачено.

Водночас, за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, наказ про звільнення працівника на підставі пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю України може бути скасований. Збереження середньої зарплати в такому разі здійснюється з дня призову на військову службу (день, зазначений у повістці військового комісаріату).

Відповідно до пункту 3 статті 36 Кодексу законів про працю України трудовий договір підлягає розірванню у разі призову або вступу працівника на військову службу, скерування на альтернативну (невійськову) службу.

Підставою для розірвання трудового договору є повістка військового комісаріату про призов або вступ на військову службу. Зазначена норма законодавства діє у мирний час.

Вихідна допомога в разі призову або вступу працівника на військову службу не виплачується.

Роз'яснення Держінспекції з питань праці від 30.04.2014 р.


Податківці нагадують порядок сплати податку на прибуток

! Платникам податку на прибуток

Міндоходів роз'яснює: платники податку на прибуток щомісяця сплачують авансовий внесок у порядку і в строки, встановлені для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 числа звітного місяця. Авансові внески сплачуються у розмірі, не меншому за 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний рік без подання декларації.

А новостворені платники сплачують податок на прибуток на підставі річної декларації за період діяльності у звітному році без подання декларації за звітні періоди календарний квартал, півріччя та дев'ять місяців та не сплачують авансового внеску.

У разі якщо платник податку, який сплачує авансовий внесок, за підсумками І кварталу звітного року не отримав прибутку або отримав збиток, він має право подати декларацію та фінзвітність за І квартал. Такий платник у ІІ — ІV кварталах звітного року авансових внесків не здійснює, а податкові зобов'язання визначає на підставі декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік.

У складі річної декларації платник податку подає розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні 12 місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з березня поточного звітного року до лютого наступного звітного року включно.

Роз'яснення Міндоходів від 28 квітня 2014 року


Розраховуємо середню зарплату

! Роботодавцям

ФСС з ТВП нагадує: середньоденна зарплата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період зарплати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість відпрацьованих робочих днів у розрахунковому періоді.

Розрахунковим періодом, за який обчислюється середня зарплата для розрахунку страхових виплат та оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, протягом якого застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески.

Місяці розрахункового періоду, в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, вилучаються з розрахункового періоду.

Лист ФСС з ТВП від 05.03.2014 р. №04-29-519


Мінфін про активи, які можуть бути запасами в бюджетних установах

! Бюджетним установам

Мінфін роз'яснив, що запаси — це активи, які:

— утримуються для подальшого продажу, безоплатного розподілу, передачі за умов звичайної господарської діяльності;

— перебувають у процесі звичайної діяльності установи для подальшого споживання;

— перебувають у формі сировини чи допоміжних матеріалів для використання у виробництві продукції, при виконанні робіт, наданні послуг або для досягнення поставленої мети та/або задоволення потреб установи.

Операційний цикл — це проміжок часу між придбанням запасів для провадження діяльності та отриманням коштів від продажу виробленої з них продукції (робіт, послуг) або їх споживанням чи безоплатним розподілом (передачею) для досягнення поставленої мети та/або задоволення потреб установи.

З метою бухгалтерського обліку запаси установи включають, зокрема, малоцінні та швидкозношувані предмети, що використовуються протягом не більш ніж одного року або протягом операційного циклу, якщо він довший за один рік.

Таким чином, до складу запасів включаються матеріальні активи, які відповідають визначеним ознакам та очікуваний термін використання яких може бути більшим за один рік, за умови що ці активи будуть спожиті протягом одного операційного циклу.

Лист Мінфіну від 18.03.2014 р. №31-08420-07/23-638/954


Як перереєструвати бізнес кримським підприємцям

! Кримським підприємцям

Уповноважений ВР з прав людини нагадав, що суб'єкти господарювання, які зареєстровані на території АРК та міста Севастополь, для зміни свого місцезнаходження/місця проживання можуть звернутися до будь-якого державного реєстратора України поза межами Криму та Севастополя.

У разі якщо місцезнаходження юрособи зазначено в установчих документах, внесення змін до установчих документів, пов'язаних зі зміною місцезнаходження, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців». Законом визначено такий пакет документів, що подається державному реєстратору, зокрема:

— заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (за формою №3);

— примірник оригіналу (ксерокопія, нотаріально засвідчена копія) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів;

— документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів, якщо інше не встановлено цим Законом (сума реєстраційного збору — 51 грн).

Строк держреєстрації внесення змін до установчих документів юрособи не повинен перевищувати 3 робочих дні з дати надходження документів.

Якщо місцезнаходження юрособи не зазначено в установчих документах, для внесення змін до відомостей про юрособу, які містяться в ЄДР юросіб і фізосіб-підприємців і не пов'язані зі змінами в установчих документах, подається реєстраційна картка (за формою №4) та примірник оригіналу або нотаріально завірена копія рішення уповноваженого органу управління юрособи про внесення таких змін для юросіб, утворених на підставі модельного статуту.

Лист Уповноваженого ВР з прав людини від 25 квітня 2014 року


Врегульовано діяльність фінустанов та проведення валютних операцій

! Фінустановам і їхнім клієнтам

Нацбанк продовжив дію низки заходів щодо діяльності деяких банків та фінансових установ, які були запроваджені Постановою від 28.03.2014 р. №172 «Про врегулювання діяльності фінансових установ та проведення валютних операцій».

Так, заходами встановлюється:

1) дозволити резидентам погашати кредити, позики в іноземній валюті за договорами з нерезидентами, у т. ч. у разі укладання додаткових угод до кредитних договорів, не раніше строку, передбаченого договорами. Зазначена вимога поширюється на випадки дострокового виконання резидентом-позичальником зобов'язань як за основною сумою кредиту/позики, так і за іншими платежами, установленими договором кредитування;

2) за дорученням фізосіб за межі України здійснюються перекази іноземної валюти за поточними валютними неторговельними операціями:

— без підтвердних документів з поточного рахунка в іноземній валюті або без його відкриття — на суму, що в еквіваленті не перевищує 15000 гривень на місяць. Фізособи-нерезиденти здійснюють такі перекази на підставі документів, що підтверджують джерела походження коштів;

— з поточного рахунка в іноземній валюті — на суму, що в еквіваленті перевищує 15000 гривень, але не більше ніж 150000 гривень на місяць. Фізособи-резиденти здійснюють такі перекази виключно на підставі підтвердних документів.

Крім того, тимчасово встановлено нульову ставку резервування коштів за договорами про залучення банками коштів в іноземній валюті від нерезидентів на строк, що дорівнює або менший ніж 183 календарні дні.

Постанова НБУ від 29.04.2014 р. №245
чинна з 01.05.2014 р. та діє до 01.06.2014 р.

Новини підготувала Світлана ЦАРУК, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру