Нова форма декларації з податку на прибуток містить додаток, якого в попередніх формах не було, — це додаток ВС. У ньому відображаються нараховані та виплачені страховикам страхові платежі. Далі розглянемо, як заповнити цей додаток.
Платники податку на прибуток обліковують витрати на страхування відповідно до пп. 140.1.6 ПКУ. В цьому пункті перелічено склад витрат на страхування, які дозволено включати до податкових витрат.
Згідно з п. 138.2 ПКУ витрати платника податку на прибуток повинні бути підтверджені первинними документами. В цьому випадку такими документами будуть договори страхування, страхові поліси та платіжні документи, що підтверджують здійснення страхового платежу. Зрозуміло, всі такі витрати платника податку на прибуток повинні бути пов'язані з його господарською діяльністю (пп. 139.1.1 ПКУ). До податкових витрат не включаються витрати зі страхування життя, здоров'я чи інших ризиків, пов'язаних з діяльністю фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податків, обов'язковість якого не передбачена законодавством, а також будь-які витрати зі страхування сторонніх фізичних чи юридичних осіб.
Чи відображати в додатку ВС витрати зі страхування, що не включені до складу податкових витрат? На нашу думку, в додатку ВС слід відобразити тільки ті витрати зі страхування, які були включені до складу податкових витрат і на суму яких був зменшений оподатковуваний прибуток. Вважаємо, що поява додатка ВС пов'язана з тим, що доходи страховиків від страхової діяльності за видами страхування, які дозволені для включення до податкових витрат платників податку на прибуток пп. 140.1.6 ПКУ, оподатковуються за ставкою 3% згідно з пп. 156.2.1 ПКУ. Якщо витрати на страхування будуть включені до витрат платників податку на прибуток, які сплачують його за ставкою 19% (у 2013 р.), то це призведе до того, що бюджет недоотримає суму в розмірі 19% - 3% = 16% від суми прибутку страховика від страхових операцій. Напевно, для оцінки розмірів таких втрат і призначений додаток ВС. Крім того, з'являється додатковий інструмент контролю за повнотою відображення доходів страховиками. Додаток ВС виконує лише інформаційну функцію. Звірити дані графи 4 додатка ВС з показниками інших додатків також неможливо, оскільки показники з додатка ВС платником податку на прибуток не переносяться ні до самої декларації з податку на прибуток, ні до інших її додатків.
Додаток ВС складається з однієї простої таблиці, в якій відображаються нараховані та перераховані страхові платежі в розрізі окремих страховиків із зазначенням їхнього коду за ЄДРПОУ. У графі 2 таблиці зазначається назва страховика, у графі 3 — його код ЄДРПОУ, у графах 4 і 5 — сума нарахованих і перерахованих страхових платежів відповідно.
Витрати зі страхування, включені до собівартості продукції, робіт та послуг, у податковому обліку відображаються в періоді відображення доходів від їх реалізації згідно з п. 138.4 ПКУ, а витрати зі страхування, віднесені до інших витрат, — згідно з п. 138.5 ПКУ за правилами бухгалтерського обліку, тобто у момент їх нарахування за договором страхування. Тут доречно пригадати, що згідно зі ст. 983 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. №435-IV (далі — ЦКУ) договір страхування набирає чинності з моменту внесення страхувальником першого страхового платежу, якщо інше не встановлено договором. Це означає, що за замовчуванням договір страхування є реальним договором, зобов'язання за яким виникають після вчинення однією або кількома сторонами певних реальних дій, в даному випадку — внесення першого страхового платежу. Таким чином, момент нарахування першого страхового платежу збігатиметься з моментом його сплати. Якщо це єдиний страховий платіж за договором, то під час заповнення додатка ВС у графах 4 і 5 відображатимуться однакові дані. Якщо ж договором страхування передбачено сплату періодичних страхових платежів після набрання чинності договором (як правило, це другий і всі подальші платежі), то момент нарахування страхового платежу може відрізнятися від моменту його сплати. Відповідно, у графах 4 і 5 додатків ВС будуть відображені різні дані.
Проте якщо в договорі страхування встановлено інший порядок набрання ним чинності, то тим самим його може бути перетворено на консенсуальний1 договір, за яким зобов'язання сторін виникають у момент його підписання. В цьому разі перший страховий платіж слід нарахувати на дату підписання договору, і дата його сплати може відрізнятися від дати його нарахування. Однак, як правило, більшість договорів страхування в Україні все-таки реальні, а не консенсуальні.
1 Консенсуальний договір (від лат. consensus — згода) — договір, для укладення якого достатньо згоди сторін. Консенсуальний договір вважається укладеним з моменту підписання його сторонами. (С. М. Джаарбеков. Словарь: бухгалтерский учет, налоги, хозяйственное право. — М.: СБИ, 2001).
Таким чином, для заповнення графи 4 таблиці слід узяти інформацію про нараховані страхові платежі, відображену за дебетом рахунків обліку витрат (23, 91 — 94, 97) з кредиту субрахунків:
655 «Розрахунки зі страхування майна» — у частині страхових платежів зі страхування майна підприємства;
631 «Розрахунки з постачальниками та підрядчиками» — у частині страхових платежів зі страхування інших ризиків (крім страхування майна), які пов'язані з операційною діяльністю підприємства;
685 «Розрахунки з іншими кредиторами» — у частині страхових платежів зі страхування інших ризиків (крім страхування майна), які пов'язані з іншою діяльністю підприємства, крім операційної.
Для заповнення графи 5 таблиці береться інформація про сплату нарахованих платежів: Д-т 655, 631, 685 К-т 311.
Приклад Підприємство уклало два договори страхування:
1) зі страховиком А — автокаско, за яким застраховано автомобіль, що входить до складу основних засобів підприємства. За договором страхування підприємство має здійснити страховий платіж у сумі 1500,00 грн до 30.12.2013 р. Фактично платіж було зроблено 23.12.2013 р.;
2) зі страховиком Б — договір страхування майна, за яким застраховано будівлю цеху, що входить до складу основних засобів підприємства. Страхові платежі сплачуються щокварталу в сумі 2000,00 грн. Договір набирає чинності з моменту сплати першого страхового платежу в сумі 2000,00 грн, кожен наступний платіж здійснюється протягом 10 днів після закінчення тримісячного строку з дати попереднього платежу. Перший платіж зроблено 30.09.2013 р. у сумі 2000,00 грн, другий платіж — 08.01.2014 р. Оскільки перший платіж зроблено 30.09.2013 р., то другий треба нарахувати через три місяці — 30.12.2013 р. (ч. 3 ст. 254 ЦКУ).
В обох випадках витрати зі страхування підтверджено страховим полісом, сплата страхового платежу — банківською випискою. Відображення страхових платежів за цими договорами в додатку ВС за 2013 рік наведено у зразку.
Зразок
Заповнення таблиці додатка ВС за 2013 р.
Юлія ЄГОРОВА, «Дебет-Кредит»