• Посилання скопійовано

Декларація з прибутку як вона є

Форма декларації з податку на прибуток затверджена наказом Мінфіну України від 28.09.2011 р. №1213. Проте з часу затвердження цієї форми звітності до ПКУ було внесено дуже багато різнопланових та кардинальних змін, тож тепер вона не відповідає навіть прямим нормам ПКУ. Не хочеться зайвий раз порушувати питання про підвищення якості обслуговування податковим держрегулятором платників податків та надання розумних строків для вивчення нових форм звітності. Але іншого виходу немає.

На сайті Міністерства доходів та зборів уже досить довго розміщено нову форму звітності з податку на прибуток http://minrd.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2013-rik/122501.html. Справа за малим: затвердженням Міндоходів цього проекту та його реєстрацією у Мін'юсті.

На день підписання цього номера «ДК» наказ із новою затвердженою формою звітності з податку на прибуток реєстрацію у Мін'юсті не пройшов.

Проте Міндоходів у листах від 18.01.2014 р. №1097/7/99-99-19-03-01-17 та №1097/7/99-99-19-03-01-16 «переконливо рекомендує платникам податку подавати податкову звітність до територіальних органів Міністерства доходів і зборів України за звітний (податковий) 2013 р. за новими формами, оскільки це дасть можливість правильно визначити податкові зобов'язання з податку на прибуток, що, відповідно, запобігатиме виникненню непорозумінь між контролюючими органами та платниками податків» (див. «ДК» №04/2014). Враховуючи численні правки до ПКУ навіть за сам лише 2013 рік, оновлена форма звітності і справді дасть змогу коректніше відобразити річні показники діяльності підприємства щодо податку на прибуток.

Як зазначає Міндоходів у листі №1097/7/99-99-19-03-01-16, нову форму декларації з податку на прибуток підприємства затверджено наказом від 30.12.2013 р. №872 та подано на реєстрацію до Мін'юсту.

Проте подавати вже фактично наприкінці січня звітність за не затвердженими та не зареєстрованими у Мін'юсті проектами форми звітності — це нонсенс… До 3 березня (граничний строк подання звітності з податку на прибуток для тих, для кого базовим звітним (податковим) періодом є календарний рік) часу ще трохи є, а ось до 10 лютого часу (граничний строк здачі декларації тими, хто звітує щокварталу) залишилося зовсім мало.

На місцях податківці досі приймають звітність як за новою, так і за чинною формою. Сподіваємося, до «рекомендацій» про перездачу вже поданої звітності справа не дійде. Хочеться вірити у здоровий глузд та відповідальність податкового держрегулятора у ситуації, коли на момент здавання річної звітності з податку на прибуток така звітність має статус щойно проекту.

Уже недоброю традицією стало затвердження форм звітності без будь-якого порядку її заповнення. Проект нової форми звітності та наказ, яким вона затверджується, як і його попередник, не містить жодного описового порядку заповнення декларації.

Уся інформація, що хоч якимось чином наштовхує на думку, як заповнити той чи інший рядок, міститься або у назві самого рядка, або у виносках. До речі, виносок у новій декларації побільшало вдвічі. Цього, на думку головного податкового держрегулятора, цілком достатньо. Ну а немає порядку — немає що порушувати, заповнюючи декларацію з прибутку.

Проте це тільки на перший погляд. Насправді певний алгоритм є. Але керуватися у його реалізації варто виключно нормами ПКУ та обліковою логікою.

Щодо нової форми декларації, то тут варто наголосити на основних змінах.

Крім звітної, звітної нової, уточнюючої та консолідованої, додано ще один вид декларації — «коригуюча». Але стосуватиметься цей вид декларації не всіх платників податків. Коригуючу декларацію заповнюватимуть лише ті, хто коригує податкові зобов'язання відповідно до ст. 39 ПКУ (за правилами трансфертного ціноутворення). Для коригувань ПЗ за ст. 39 ПКУ відведено окремий додаток ТЦ та окремі рядки у додатках IД та IВ.

З'явилися нові рядки для самостійного виправлення помилок у розрахунку авансових внесків, а у табличній формі розграфлено 12-місячний період для зазначення місяців, у яких уточнено суму.

Зверніть увагу: в оновленій декларації визначено новий алгоритм розрахунку щомісячних авансових внесків. Авансові внески тепер визначають розрахунково за формулою: (рядок 10 + рядок 11 + рядок 12 податкової декларації з податку на прибуток підприємства - рядок 13.1 - рядок 13.2 - рядок 13.6 додатка ЗП до рядка 13 податкової декларації з податку на прибуток підприємства) : 12.

Зверніть увагу: у новій формі декларації не визначено місця для дивідендних авансових внесків. Хоча податківці із цим питанням визначилися вже досить давно. У листі від 12.09.2013 р. №17802/7/99-99-19-03-02-17 (див. «ДК» №04/2014) Міндоходів роз'яснило, що суми авансових внесків з податку на прибуток, які сплачуватимуться щомісяця починаючи з березня 2014 до лютого 2015 р. включно, розраховують у декларації за 2013 р. у розмірі не менш ніж 1/12 нарахованої до сплати суми податку за 2013 р., але, зверніть увагу, — зменшеної на суми сплачених у такому році авансових внесків при виплаті дивідендів, а також не врахованих на зменшення податку сум авансових внесків при виплаті дивідендів за попередній рік. Отже, найімовірніше, податківці хочуть бачити у декларації тільки розрахунок авансових внесків. Зменшення на суму дивідендних внесків у декларації відобразити неможливо. Мабуть, ці суми відображатимуться лише у картках особових рахунків.

У додатку ЦП враховано зміни до правил оподаткування операцій із цінними паперами. В основній частині декларації з'явився окремий рядок для відображення податку на прибуток від ціннопаперових операцій.

В основній частині декларації деталізовано види отриманих операційних доходів. У рядку 02 зазначають дохід від операційної діяльності (дохід від реалізації товарів (робіт, послуг). З цієї суми виділяються окремими рядками винагорода (премії) за надання послуг з управління активами інститутів спільного інвестування (ряд. 02.1), винагорода (премії) компанії з управління активами за надання послуг з управління активами страхових компаній (ряд. 02.2), винагорода за надання послуг з управління активами недержавних пенсійних фондів (ряд. 02.3), комісійна винагорода за операціями з фінансовими інструментами (ряд. 02.4).

Крім того, з'явилися два нові додатки: ТЦ та ВС.

Додаток ТЦ містить дві таблиці:

Таблиця 1 «Самостійне коригування податкових зобов'язань платника податку для цілей трансфертного ціноутворення»;

Таблиця 2 «Пропорційне та/або зворотне коригування податкових зобов'язань платника податку для цілей трансфертного ціноутворення».

Додаток ВС призначено для відображення інформації за нарахованими та перерахованими страховикам сумами страхових платежів у розрізі страховиків. Докладніше механізм заповнення цих додатків висвітлено у статтях Ю. Єгорової «ДК» №04/2014 та «ДК» №04/2014.

Юлія КЛОВСЬКА, головний редактор «Дебету-Кредиту»

До змісту номеру