Патентована діяльність асоціюється з торгівельною діяльністю, й підприємствам не так уже й рідко доводиться придбавати патенти. Тому розгляньмо заповнення додатка ТП «Розрахунок податку на прибуток, отриманий від діяльності, що підлягає патентуванню» до декларації з податку на прибуток. А разом із цим розповімо, хто має заповнювати додаток і куди потрапляє інформація з цього документа.
Хто заповнює додаток ТП
Додаток ТП до декларації з податку на прибуток складають ті платники податку на прибуток, які відповідно до норм розділу ХII ПКУ для провадження своєї господарської діяльності (або деяких з її видів) отримали торговий патент. Перелік видів діяльності, які підлягають патентуванню, наведено в пунктах 267.1 — 267.2 ПКУ.
Згідно з п. 152.2 ПКУ, платник податку на прибуток, який здійснює діяльність, що підлягає патентуванню, зобов'язаний окремо визначати податок від кожного виду такої діяльності та окремо визначати податок від іншої (непатентованої) діяльності. Саме з цією метою платники податку ведуть окремий податковий облік власної патентованої та непатентованої діяльності, в тому числі з окремим урахуванням від'ємного значення як результату таких видів діяльності. На необхідність ведення окремого обліку доходів і витрат від патентованої діяльності вказує і п. 152.11 ПКУ.
Тому в додатку ТП окремо визначається сума податку на прибуток, яку слід сплатити до бюджету, від діяльності з застосуванням патенту. При цьому платник податку повинен визначити окремо суму податку на прибуток від кожного виду патентованої діяльності і зменшити її на вартість патенту, отриманого для її здійснення. Після цього отримані результати підсумовуються, і таким чином визначається загальна сума податку на прибуток від патентованої діяльності, яка повинна бути перерахована в бюджет. При визначенні суми податку на прибуток для патентованих видів діяльності застосовується ставка податку, передбачена п. 151.1 ПКУ (у 2013 році — 19%).
Визначену в додатку ТП суму податку на прибуток від патентованої діяльності переносять до рядка 12 основної частини декларації з податку на прибуток. Після цього показники з рядка 10 (сума податку від операції з цінними паперами), рядка 11 (сума податку від непатентованих видів діяльності) та 12 декларації додаються та зменшуються на показник рядка 13 (за умови, що є суми до зменшення податку на прибуток до сплати). Отриманий результат показують у рядку 14 декларації як суму податку на прибуток за звітний (податковий) період.
Отже, визначена у додатку ТП сума податку на прибуток від патентованої діяльності прямо впливає на розмір загальної суми податку на прибуток до сплати платником податку. Крім того, показник з рядка 01 додатка ТП переноситься до однойменного рядка 08 «Об'єкт оподаткування від діяльності, що підлягає патентуванню» декларації.
Виходячи з алгоритму декларації, навіть якщо за іншими видами діяльності підприємство отримало збиток, але від патентованої діяльності все-таки був визначений податок на прибуток (рядок 12 декларації), то цілком можливо, що його слід буде сплатити. Адже таку суму податку на прибуток зменшують на суму з додатка ЗП (рядок 13 ЗП), і додатна різниця становитиме суму податку на прибуток за звітний (податковий) період (і зазначається у рядку 14 декларації).
Приклад ТОВ «Море» за 2013 рік від інших видів діяльності отримало лише збитки, але за патентованою діяльністю нарахувало податок на прибуток у сумі 5000 грн (сума за мінусом вартості торгового патенту). Зменшення нарахованої суми податку немає. Тож сумою податку за звітний (податковий) період буде сума 5000 грн. За умови що підприємство подає декларацію з податку на прибуток раз на рік, саме цю суму слід буде відобразити як суму податку до сплати (рядок 16).
Тож декларація загалом буде заповнена так, як показано у зразку.
Зразок
Заповнення декларації з податку на прибуток за умовами прикладу (фрагмент)
Заповнення додатка ТП
Додаток ТП умовно складається з кількох частин: А, Б, В і Г (про що свідчать відповідні коди рядків). Тож саме по частинах нам варто і розповідати про заповнення цього додатка.
Так, у рядках А1 — А5 та А показують дані, отримані від здійснення торговельної діяльності у пунктах продажу товарів.
У рядках Б1 — Б5 та Б наводять показники, отримані від здійснення діяльності з надання платних побутових послуг за Переліком №12581.
1 Перелік платних побутових послуг, на провадження діяльності з надання яких придбавається торговий патент, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. №1258.
У рядках В1 — В5 та В відображають показники, отримані від здійснення діяльності з торгівлі валютними цінностями в пунктах обміну іноземної валюти.
У рядках Г1 — Г5 та Г показують дані від здійснення операцій з надання послуг у сфері розваг.
Отримані підсумкові показники показують у рядку 01 «Об'єкт оподаткування від діяльності, що підлягає патентуванню (А4 + Б4 + В4 + Г4) (+, -)» та в рядку 11 «Сума податку на прибуток від діяльності, що підлягає патентуванню, зменшена на вартість торгових патентів (А + Б + В + Г)» додатка ТП. Адже, як зазначено вище, метою складання додатка ТП є визначення саме цих двох показників.
Якщо певним видом патентованої діяльності платник податку не займається, то відповідні рядки додатка ТП просто прокреслюють (у паперовій звітності) або не заповнюють (при поданні звітності в електронному вигляді).
Як зрозуміло з алгоритму заповнення додатка ТП, за результатами окремого обліку операції за певним видом діяльності ви й повинні заповнити рядки доходів та собівартості придбаних (виготовлених) і реалізованих товарів.
Буває й таке, що за результатами патентованої діяльності виникає збиток. Його відповідно відображають у рядках А 4, Б 4, В 4, Г 4 в додатку ТП. Як зазначалося вище, від'ємний показник об'єкта оподаткування від патентованої діяльності з додатка ТП не зменшує об'єкт оподаткування за непатентованою діяльністю (а отже, отриманий збиток від патентованої діяльності не зменшить суму податку на прибуток до сплати від непатентованої діяльності).
Але від'ємне значення об'єкта оподаткування від патентованої діяльності (рядок 01 додатка ТП) використовують у наступному звітному періоді, як складову частину інших витрат патентованої діяльності в рядках відповідно А 3.1, Б 3.1, В 3.1, Г 3.1 в додатку ТП. I оскільки це складова витрат, то суму від'ємного значення показують без знака «-». Зазначимо, що показники рядків А 3.1, Б 3.1, В 3.1, Г 3.1 у додатку ТП є складовою частиною відповідно рядків А 3, Б 3, В 3, Г 3 цього ж додатка.
I, звісно, у разі якщо за попередній період патентована діяльність була прибутковою, то рядки А 3.1, Б 3.1, В 3.1, Г 3.1 у додатку ТП просто прокреслюють, адже там показників не буде.
Чи поширюється положення п. 3 підрозділу 4 розділу ХХ ПКУ на збитки від патентованої діяльності за минулі періоди, а саме — за період 2011 року? Нагадаємо, в згаданому пункті передбачено, що певними платниками податку на прибуток збитки станом на 1 січня 2012 року включаються до витрат частинами по 25% протягом 2012 — 2015 років.
На думку автора, ця норма не поширюється на збитки, які перейшли з 2011 року від патентованої діяльності. Адже згадана вище норма стосується лише загальної суми збитків від діяльності підприємства (абзац перший п. 150.1 ПКУ), до яких не входять збитки від патентованої діяльності (про що чітко говорить абзац другий п. 150.1 ПКУ). Тож збитки від патентування обліковуються (застосовуються) у звичному для бухгалтерів порядку — їх використовують для зменшення суми доходу від патентованої діяльності у майбутніх періодах, не ділячи на частини.
Сплачену в держбюджет вартість патентів, дія яких припадає на звітний (податковий) період, за який подається декларація, показують у рядках А 5, Б 5, В 5, Г 5. Якщо торговий патент оплачено на кілька звітних періодів наперед, то до зменшення сум податку на прибуток у звітному періоді віднести можна буде лише суму патенту, сплачену за звітний період, за який було розраховано цей податок. Про це говориться в консультації підкатегорії 102.07.19 «Бази знань» на сайті Міндоходів: «Вартість придбаних торгових патентів відображається у звітному (податковому) періоді, на який припадає дія такого патенту».
Але тут варто врахувати, що в рядках А, Б, В, Г додатка ТП відображається податок на прибуток, отриманий від відповідних видів діяльності, що підлягають патентуванню, зменшений на вартість торгових патентів. I, як підкреслюється у назвах цих рядків, їх значення має бути додатним. Тобто вартість торгових патентів, що враховується при визначенні об'єкта оподаткування у відповідному звітному періоді, не може перевищувати суму податку на прибуток від діяльності, для ведення якої такі патенти були придбані. А якщо від такої діяльності було отримано збиток, то рядки А — Г взагалі не заповнюються і сума від'ємного значення податку на прибуток від патентованої діяльності не переноситься таким чином до декларації.
Так, якщо за певним видом діяльності вартість патенту на відповідний період становить 1000 грн, а податок на прибуток — лише 700 грн, то до рядка, наприклад, А 5 (або ж відповідно Б 5, В 5, Г 5) слід записати лише значення 700 грн, решта ж суми не потрапить до додатка ТП.
Якщо ж патентована діяльність за результатами звітного періоду є збитковою (було нараховано показники в рядках А 4, Б 4, В 4, Г 4 в додатку ТП), то тоді рядки А 5, Б 5, В 5, Г 5 треба буде прокреслити. На думку автора, ті платники податку, які подають річну декларацію з податку на прибуток і для яких згідно із п. 152.9 ПКУ базовим податковим періодом є рік (не звітним, а саме базовим), можуть вартість торгових патентів використовувати у зменшення суми податку на прибуток наростаючим підсумком за весь рік. Звісно, за умови, що на такий рік поширюється дія торгового патенту. Те, в якому саме періоді було оплачено такий патент (наприклад, платили в попередньому періоді, а застосовують патент у поточному), тут не має значення.
Зверніть увагу, що в рядках А, Б, В, Г додатка ТП у жодному разі не може з'явитися від'ємне значення. I до рядка 12 декларації переноситься значення загальної суми додатних значень цих рядків А — Г.
Що робити в разі, коли вартість торгового патенту не була «використана» повністю (не вся його вартість зменшувала суми податку на прибуток до сплати в бюджет від такої патентованої діяльності)? Чи можна використати цю різницю в майбутніх звітних періодах, зокрема під час складання декларації поквартально наростаючим підсумком?
На жаль, ПКУ цього не передбачає. У такій ситуації сума невикористаного патенту не візьме участі у зменшенні податку на прибуток у наступних періодах.
Василь РОРАТ, «Дебет-Кредит»