Як можна тепер виправити помилку у декларації з прибутку, пов'язану з неправильно відображеною сумою амортизації у II кварталі 2011 року?
Загальні правила самостійного виправлення помилок у податковій декларації, допущених у минулих звітних періодах, встановлено ст. 50 ПКУ. У ній зазначено, що виправити помилку платник податків може двома способами:
— уточнюючим розрахунком до тієї податкової декларації, в якій були допущені помилки;
— у декларації за будь-який подальший податковий період.
Якщо помилка призвела до заниження податкового зобов'язання, слід обов'язково нарахувати штраф у розмірі 3% (якщо помилку виправлено за допомогою уточнюючого розрахунку) або 5% (якщо помилку виправлено за допомогою податкової декларації), а також пеню у порядку, встановленому ст. 129 ПКУ.
Сплатити донараховане податкове зобов'язання, штраф і пеню потрібно (залежно від обраного способу виправлення помилки):
— до моменту подання уточнюючого розрахунку;
— у терміни, встановлені для сплати податкового зобов'язання, визначеного за наслідками податкової декларації, за допомогою якої було виправлено помилку.
При цьому право на виправлення таких помилок у платника податків зберігається протягом 1095 днів з дня граничного терміну подання податкової декларації. Якщо ж податкову декларацію було подано пізніше такого граничного терміну — з дати її фактичного подання (ст. 102 ПКУ)1.
У такому ж самому порядку виправляється і зазначена у запитанні помилка.
1 Зверніть увагу: подання уточнюючого розрахунку до податкової декларації призводить до виникнення нового терміну давності, в межах якого контролюючий орган має право донарахувати податкове зобов'язання за такою податковою декларацією. Новий термін давності дорівнює 1095 дням з дати подання уточнюючого розрахунку (абз. 2 п. 102.1 ПКУ).
При цьому слід врахувати два основні моменти, які стосуються тільки виправлення помилок, допущених у декларації з податку на прибуток (саме щодо цього податку) і лише в період 01.04.2011 р. — 31.12.2011 р.
По-перше, відповідно до п. 6 підр. 10 р. ХХ ПКУ, до платників податку на прибуток за порушення податкового законодавства за наслідками їхньої діяльності у II — IV календарних кварталах 2011 року фінансові санкції не застосовуються. При цьому, як роз'яснює ДПСУ в узагальнюючій податковій консультації від 06.07.2012 р. №592, таке звільнення від фінансових санкцій встановлене саме за наслідками діяльності в межах податку на прибуток за згаданий вище період. Для підприємства-порушника, яке розглядається у запитанні, ця норма ПКУ означає, що воно не сплачуватиме штрафні санкції у разі самостійного виправлення помилки в декларації.
По-друге, форма декларації з податку на прибуток, яка подавалася за II квартал 2011 року, затверджена наказом ДПАУ від 28.02.2011 р. №114, вже не діє. Чинну форму декларації з податку на прибуток затверджено наказом Мінфіну України від 28.09.2011 р. №1213. Проте, як роз'яснювала в аналогічній ситуації у 2011 році ДПАУ в листі від 26.05.2011 р. №14847/7/15-0317 (див. «ДК» №25/2011), у разі якщо стара форма декларації з податку на прибуток вже втратила чинність, помилки за попередні податкові періоди слід виправляти вже в новій, чинній формі декларації. Що ж до розбіжностей між формами, як пояснювала ДПСУ в Єдиній базі податкових знань (щоправда, стосовно декларації з ПДВ), то платнику податків потрібно оцінювати операції, що відображаються у старій формі декларації, по суті та відображати їх при виправленні в новій формі декларації також по суті.
У частині відображення амортизації у старій та новій формах декларації з податку на прибуток є істотна відмінність. Так, у декларації за II квартал 2011 р. додаток АМ створювався, зокрема, для розшифрування витрат у вигляді амортизації, відображених у декларації та інших додатках до неї (СВ, ЗВ, АВ, ВЗ, IВ), а також амортизації, віднесеної до складу витрат майбутніх періодів (графа 11 Таблиці 1 додатка АМ). Поточна форма додатка АМ подається лише до рядка 06.4.27 додатка IВ (в якому відображається амортизація тимчасової податкової різниці), а частину перелічених вище додатків до декларації з податку на прибуток вже скасовано. Проте і в поточній формі додатка АМ зазначається (щоправда, загальними сумами) нарахована амортизація ОЗ і НА. От саме в них і потрібно зазначити правильну суму нарахованої амортизації. У самій декларації сума амортизації окремим рядком не відображається. Вона зазначається у складі податкових витрат залежно від того, як використовувалися амортизовані необоротні активи.
Припустимо, підприємство завищило суму амортизації ОЗ, що використовуються в адміністративній діяльності, на 1000 грн (при загальній сумі амортизації у раніше поданій декларації 15000 грн). Результатом діяльності з податку на прибуток за II квартал 2011 р. була сума податку до сплати 6000 грн. Щоб виправити помилку, зазначену у запитанні, потрібно подати до ДПС:
— якщо підприємство вирішить виправити помилку у поточній декларації, то до неї заповнюється додаток ВП, в якому потрібно зазначити правильні показники декларації за II квартал 2011 року. Зокрема, для виправлення помилки потрібно зменшити значення рядка 06.1 «Адміністративні витрати» декларації на 1000 грн. При цьому (якщо інші виправлення не буде внесено) сума податку на прибуток підприємства за II квартал 2011 року зросте на 1000 х 23% = 230 грн і дорівнюватиме 6000 + 230 = 6230 грн. Саме сума 6230 має бути зазначена у рядку 16 додатка ВП. А різниця між значеннями рядка 16 уточненої декларації і декларації, що уточнюється, — 230 — має зазначатися у рядку 23 додатка ВП. Значення рядка 23 додатка ВП також переноситься до рядка 23 поточної декларації, в якій виправляється помилка;
— якщо підприємство вирішить виправити помилку уточнюючим розрахунком, то додаток ВП до неї не заповнюється і не подається (що передбачено самою формою додатка ВП). У цьому випадку подається податкова декларація із зазначенням у шапці «Уточнююча» і періоду, за який вносяться виправлення. У такій податковій декларації зазначаються тільки правильні показники декларації за II квартал 2011 р. Зокрема, для виправлення помилки потрібно зменшити значення рядка 06.1 «Адміністративні витрати» декларації на 1000 грн. При цьому (якщо інші виправлення не буде внесено) сума податку на прибуток підприємства за II квартал 2011 року зросте на 1000 х 23% = 230 грн і дорівнюватиме 6000 + 230 = 6230 грн (нове значення рядка 16 декларації);
— за обома способами виправлення помилки потрібно подати уточнюючу форму додатка АМ. Такий додаток подається із повністю заповненими правильними показниками. Зокрема, у таблиці 1 у графі 2 буде відображено нову суму нарахованої у II кварталі 2011 року амортизації ОЗ: 15000 - 1000 = 14000. Оскільки до форми чинної декларації не встановлено додатка, в якому б розшифровувалися адміністративні витрати підприємства (рядок 06.1 декларацій), то до цього рядка додатки не подаються.
Ганна БИКОВА, «Дебет-Кредит»