• Посилання скопійовано

Нові декларації для «єдиноподатників»

Оскільки Мінфін є головним органом у системі податкової політики, відповідно до Указу Президента від 08.04.2011 р. №4461 наказом Мінфіну №16882 (далі — Наказ №1688) затверджено форми податкових декларацій платників єдиного податку (ФО-підприємця та юридичної особи).
Порядку заповнення декларацій немає, також немає жодних рекомендацій щодо заповнення декларацій з боку контролюючого органу. У наступних номерах нашого тижневика ми докладно розглянемо заповнення податкових декларацій платників єдиного податку — як ФОП, так і ЮО.

Звітні періоди

Відповідно до п. 294.1 ПКУ податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку є:

1) ФО-підприємця I групи — календарний рік;

2) ФО-підприємця II — III груп — календарний квартал;

3) юрособи IV групи — календарний квартал.

За загальним правилом податковий період починається з першого числа першого місяця податкового періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового періоду.

Для новостворених СГД — фізичних осіб — підприємців, які до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для I або II групи, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому виписано свідоцтво платника єдиного податку. У цьому разі свідоцтво видається у день отримання органом ДПС заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування (див. п. 299.6 ПКУ). На думку редакції, ситуація щодо цього питання досить неоднозначна (свідоцтво видається швидше, а суб'єкт вважається платником ЄП з наступного місяця, отже, незрозуміло, як оподатковується дохід, отриманий до застосування спрощеної системи — у місяці видачі свідоцтва?), тому чекатимемо роз'яснень від податкових органів.

Для платників ЄП за ставками податку, встановленими для III або IV груп, перший податковий (звітний) період починається з першого числа місяця, в якому відбулася їх державна реєстрація (абз. 2 пп. 298.1.2 ПКУ). Свідоцтво видається у день отримання органом ДПС заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування.

Наказом №1688 затверджено окремі форми декларацій для платників ЄП — юридичних осіб та ФО-підприємців.

Відповідно до п. 49.18 ПКУ податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

1) календарному кварталу — протягом 40 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу;

2) календарному року — протягом 60 к. д., що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Отже, платники єдиного податку II - IV груп уперше подають податкові декларації за I квартал 2012 р. не пізніше 10 травня 2012 р. Платники єдиного податку I групи декларацію за 2012 рік уперше подаватимуть не пізніше 1 березня 2013 р.3

1 Указ Президента від 08.04.2011 р. №446/2011 «Про Положення про Міністерство фінансів України».

2 Наказ Мінфіну від 21.12.2011 р. №1688 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» набирає чинності з моменту опублікування, опублікований в «Офіційному віснику України», №100/2011 від 30.12.2011 р. Нові форми податкових декларацій платника ЄП дивіться на нашому сайті www.dtkt.com.ua у розділі «Бланки звітності».

3 Платники ЄП I групи подають до органу ДПС податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового періоду, у разі перевищення протягом року обсягу доходу у розмірі 150 тис. грн або самостійного прийняття рішення про перехід на сплату податку за ставками, встановленими для платників ЄП II — III груп, див. пп. 296.5.1 ПКУ.

Загальні вимоги до складання декларацій

Податкові декларації платників ЄП складаються наростаючим підсумком з початку року. У разі перевищення встановленого граничного доходу для відповідної групи чи якихось інших порушень (застосування іншого, ніж готівковий або безготівковий, способу розрахунків; отримано дохід від видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему; отримано дохід підприємцем I або II групи, вид діяльності якого не зазначено у свідоцтві) у декларації треба буде окремо відображати:

1) обсяг доходу, оподатковуваного за відповідною групою ЄП;

2) обсяг доходу, що перевищує встановлений граничний розмір відповідної групи (сума доходу відображається у звітності періоду, в якому відбулася така подія);

3) обсяг доходу, отриманого при інших порушеннях (відображається у звітності періоду, в якому відбулася така подія).

Пам'ятайте: за нормами п. 293.4 ПКУ ставка ЄП у розмірі 15% до доходу від провадження діяльності, не зазначеної у свідоцтві, застосовується лише до ФОП I або II групи. Такі платники з наступного кварталу зобов'язані перейти на загальну систему оподаткування (див. ч. 7 пп. 298.2.3 ПКУ).

Зверніть увагу: податкові декларації для платників ФО-підприємців заповнюються у гривнях без копійок, а для юридичних осіб показники декларації містять суму у гривнях з копійками (це видно із шапки колонки 3 декларації).

Платники ЄП I — II груп сплачують податок авансовим внеском не пізніше 20 числа поточного місяця. Про щомісячні авансові внески у гривнях такі платники ЄП зазначають у податковій декларації у розділах II та/або III. Пам'ятайте: несплата (неперерахування) ФО-підприємцем — платником ЄП I — II груп авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені ПКУ, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки ЄП (див. п. 122.1 ПКУ). Зауважимо, що дата сплати податку, яка припадає на вихідний день, не переноситься, тобто треба сплатити швидше відповідно до п. 57.1 ПКУ.

Податкове зобов'язання платників єдиного податку III — IV груп, яке як раз і узгоджується у податковій декларації, сплачується за квартал. Податок підлягає сплаті протягом 10 к. д. після закінчення граничного терміну подання звітності.

Виправлення помилок

У разі самостійного виявлення платником ЄП помилки виправити ситуацію можливо відповідно до вимог п. 50.1 ПКУ.

Платник податків зобов'язаний:

1) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку. Це така сама декларація, тільки з позначкою «Уточнююча»;

2) або відобразити суму недоплати у складі декларації, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження ПЗ, збільшену на суму штрафу у розмірі 5% від такої суми. У разі завищення ПЗ помилку можна виправити у поточній декларації за будь-який період після помилкового, у разі заниження — лише у поточній декларації за наступний період після періоду, в якому виявлено помилку — факт заниження ПЗ.

При самостійному виправленні помилок, які спричинили заниження ПЗ, платник ЄП повинен сплатити не тільки штраф, але й пеню (див. пп. «а» пп. 129.1.1 ПКУ).

Слід зазначити, що самостійно виправити помилку ФОП можуть лише через уточнюючу декларацію. Самостійне виправлення помилок через поточну декларацію передбачено тільки для юросіб.

Відповідальність

Відповідно до п. 54.3 ПКУ контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зокрема, якщо:

1) платник ЄП не подає в установлені строки податкову декларацію (штраф у розмірі 170 грн за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. За ті самі дії, вчинені платником, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, — 1020 грн, див. п. 120.1 ПКУ);

2) дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження суми його ПЗ, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках (штраф у розмірі 25% суми визначеного ПЗ. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми ПЗ з цього податку — штраф у розмірі 50% суми нарахованого ПЗ, див. п. 123.1 ПКУ).

Заповнення декларацій платника єдиного податку та докладний аналіз на прикладах ми розглянемо в наступних номерах нашого тижневика.

Олена ВОДОП'ЯНОВА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру