• Посилання скопійовано

Нова декларація про прибуток для СД

Підпункт 153.14.2 ПКУ регламентує ведення обліку результатів спільної діяльності (далі — СД) окремо від обліку господарських результатів інших операцій. Наказом №13521 Мінфін затвердив нову форму податкової декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи (далі — декларація СД).
Згаданий наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування2, тим самим з цієї ж дати втратив чинність Наказ ДПАУ №1133, яким затверджувалася попередня форма та порядок ведення обліку результатів СД на території України без створення юридичної особи.
Про основні нововведення та відмінності порівняно з чинною звітністю з податку на прибуток для учасників СД читайте у цьому матеріалі.

Спільна діяльність у ПКУ

Облік результатів СД ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку. Тобто в разі, коли учасниками СД є платники податку на прибуток та неплатники («єдинники»), уповноваженою особою може бути тільки платник податку на прибуток — це прямо випливає з п. 3 Порядку №113 та з п. 3 нового Порядку №1352. Виплата (нарахування) частини прибутку, отриманого учасниками спільної діяльності, оподатковується за ставкою 23% у 2011 р. і ставкою 21% в 2012 р. У разі ж коли доходи від СД менші за витрати, сума збитків переноситься на зменшення доходів майбутніх податкових періодів від такої спільної діяльності. Договори про спільну діяльність окремо обліковуються в податковому органі відповідно до п. 2.4, 2.6, 3.5 Порядку №9794.

1 Наказ Мінфіну від 28.10.2011 р. №1352 «Про затвердження форми Податкової декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи та Порядку ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи». З документом можна ознайомитися на нашому сайті www.dtkt.com.ua в «ДК» №49/2011 у розділі «Документи для роботи. — Додатки до друкованого «ДК».

2 «Офіційний вісник України», 2011, №91 (02.12.2011), ст. 3317.

3 Наказ ДПАУ від 28.02.2011 р. №113 «Про затвердження форми Податкової декларації про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи та Порядку ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юридичної особи».

4 Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом ДПАУ від 22.12.2010 р. №979.

Можна зробити висновок: скільки договорів СД, зареєстрованих в органах ДПI, — стільки й декларацій СД. I ще один важливий момент: звичайна декларація та декларація СД подаються окремо.

Контролюючий орган

Відповідно до п. 46.5 ПКУ форма будь-якої декларації затверджується ДПСУ за погодженням із Мінфіном. Незважаючи на це та керуючись Положенням про Мінфін, затвердженим Указом Президента України від 08.04.2011 р. №446, Мінфін своїм Наказом №1352 затвердив:

1) нову форму декларації про результати спільної діяльності;

2) порядок ведення обліку результатів спільної діяльності на території України без створення юрособи.

Дата набрання чинності

Пункт 46.6 ПКУ говорить про те, що до моменту визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності з податкового періоду, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, чинними є форми декларацій (розрахунків), які були чинними до такого визначення.

Отже, скоріш за все, нова форма декларації застосовуватиметься зі звітності за I кв. 2012 р. До того часу, незважаючи на те що згідно з коментованим наказом Мінфіну Наказ ДПАУ №113 утратив чинність, декларація за II — IV кв. 2011 р., на думку автора, подаватиметься саме за старою формою, затвердженою Наказом №113.

Зміни

Як і в новій формі декларації з прибутку (про нову форму декларації ми писали в «ДК» №48/2011), основні нововведення стосуються насамперед зменшення кількості додатків з одинадцяти до семи. У новій формі декларації СД вже немає додатків СБ «Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)», ЗВ «Загальновиробничі витрати», АВ «Адміністративні витрати», ВЗ «Витрати на збут». Усі ці показники тепер відображаються у звітності згорнуто за рядками 05.1, 06.1 та 06.2 декларації. Отже, в новій декларації треба розшифровувати тільки інші доходи/витрати (додатки до декларації IД та IВ), а також при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам за звітний (податковий) період треба заповнювати додаток ПН щодо кожного нерезидента, якому виплачується дохід (аналог колишнього Звіту про виплачені доходи, утримання та внесення до бюджету податку на прибуток нерезидента1).

1 Наказ ДПАУ від 16.01.98 р. №28 «Про затвердження Порядку надання звітів про утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів».

Слід урахувати, що на відміну від попередньої форми декларації СД при заповненні графи «Наявність додатків» у відповідних клітинках треба проставляти позначку «Х», крім клітинок під літерами «ВП», «ПН» та «СБ», у яких проставляється кількість поданих додатків ВП, ПН та СБ до декларації. Раніше кількість проставлялася тільки при подачі додатків ВП та СБ. Крім того, дещо змінився додаток АМ. Сама декларація зменшилася на один рядок 06.1 ЗВ. Пам'ятаймо, що загальновиробничі витрати тепер обліковуються у складі собівартості реалізованих товарів (робіт, послуг). Натомість сам порядок ведення результатів спільної діяльності на території України без створення юрособи зовсім не змінився. Як і раніше, порядок обліку результатів СД застосовується тільки до тих договорів про спільну діяльність, за якими провадиться господарська діяльність на території України або метою яких є отримання доходів, що підлягають оподаткуванню відповідно до розділу III ПКУ. I надалі діятиме правило, що цей порядок використовуватиме в обліку тільки уповноважений на ведення обліку за результатами СД учасник. Iнші учасники СД ведуть облік результатів діяльності за загальновстановленими правилами.

За аналогією з декларацією, затвердженою Наказом №113, коригування показників декларації можна здійснити відповідно до норм п. 50.1 ПКУ двома способами:

1) надіславши уточнюючий розрахунок і сплативши суму недоплати та штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

2) відобразивши суму недоплати у складі поточної декларації, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов'язання, збільшену на суму штрафу в розмірі 5% від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов'язання з цього податку.

Юлія КЛОВСЬКА, «Дебет-Кредит»

До змісту номеру