Раніше ми вже розглянули роз’яснення ДПС у ІПК від 12.01.2026 №228/ІПК/99-00-09-04-03 ІПК стосовно виплат, які враховуються при визначенні середньої зарплати для ліцензії на підакцизні товари.
Тепер ДПС видала листа від 28.01.2026 №93/2/99-00-24-03-01-02 (див. «ДК» №6/2026), де відповіла на такі запитання:
1. Чи вважатиметься порушенням зазначеного тримісячного критерію та чи створює ризик анулювання ліцензії у разі проведення фактичної перевірки починаючи з січня 2026 року будь-який із наведених нижче варіантів рівня середньої зарплати за жовтень — грудень 2025 року: 10 000 грн, 10 000 грн, 16 000 грн (чи в іншому порядку), та чи вважається хоча б один із зазначених варіантів недотриманням вимоги щодо рівня середньої зарплати у розмірі не менше ніж 1,5 мінімальної зарплати протягом трьох місяців поспіль, що може бути підставою для анулювання ліцензії на право реалізації підакцизних товарів?
2. Якщо середня зарплата за жовтень, листопад та грудень 2025 року становила по 10 000 грн (тобто критерію не було дотримано протягом трьох місяців поспіль), але фактична перевірка у січні 2026 року не проводилася, чи має контролюючий орган право під час фактичної перевірки, наприклад, у червні 2026 року анулювати ліцензію з січня 2026 року заднім числом? Чи вважатиметься період із січня 2026 року до дати проведення фактичної перевірки у такому разі періодом реалізації підакцизних товарів без чинної ліцензії?
Відповідь на запитання 1.
Відповідно до ч. 13 ст. 42 Закону України від 18.06.2024 №3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі — Закон №3817), для суб’єктів господарювання з найманими працівниками (юросіб та ФОПів із працівниками), що отримали ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, сидром та перрі (без додавання спирту), тютюновими виробами, рідинами для електронних сигарет або пальним:
— розмір середньої щомісячної зарплати, нарахованої суб’єктом господарювання, має становити не менше ніж 2 розміри мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;
— якщо всі місця роздрібної торгівлі (АЗС чи магазини) розташовані поза межами обласних центрів, м. Києва та м. Севастополя — на відстані від 50 км та при площі торговельного залу до 500 м2, такий розмір має становити не менше ніж 1,5 розміру мінімальної зарплати.
Розрахунок розміру середньої щомісячної зарплати, нарахованої суб’єктом господарювання, здійснюється відповідно до даних податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь платників податків — фізосіб, сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску шляхом ділення сумарно нарахованої зарплати оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється коштом платника податків, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка виплачується коштом ПФУ, на кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано зарплату, крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення.
Підставою для ухвалення органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є факт невідповідності розміру середньої щомісячної зарплати, нарахованої суб’єктом господарювання, розміру, визначеному ч. 13 ст. 42 Закону №3817, протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії, встановлений контролюючим органом під час перевірки з питань дотримання вимог Закону №3817 та зафіксований в акті такої перевірки (п. 49 ч. 2 ст. 46 Закону №3817).
Отже, суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі підакцизними товарами, зобов’язаний у період дії ліцензії починаючи з 1 жовтня 2025 року (а в разі отримання ліцензії після 1 жовтня 2025 року з дня її отримання) забезпечити дотримання розмірів середньої щомісячної зарплати, визначеної ч. 13 ст. 42 Закону №3817.
Якщо суб’єкт господарювання не дотримає визначених розмірів середньої щомісячної зарплати загалом стосовно всіх працівників суб’єкта господарювання протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії, то таке порушення є підставою для ухвалення податковим органом рішення про припинення дії ліцензії такого суб’єкта господарювання на право здійснення роздрібної торгівлі підакцизними товарами
Відповідь на запитання 2.
У разі припинення дії ліцензії за результатами перевірки податкового органу рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності ухвалюється не раніше одинадцятого робочого дня за днем надсилання суб’єкту господарювання акта такої перевірки (п. 2 ч. 4 ст. 46 Закону №3817).
Рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності набирає чинності на другий робочий день за днем надсилання цього рішення платникові податків (ч. 5 ст. 46 Закону №3817).
Датою припинення дії ліцензії є день набрання чинності рішенням про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (ч. 10 ст. 46 Закону №3817).
З огляду на викладене у разі проведення фактичної перевірки у червні 2026 року та встановлення факту недотриманням суб’єктом господарювання визначених розмірів середньої щомісячної зарплати загалом стосовно всіх працівників суб’єкта господарювання протягом трьох повних календарних місяців поспіль у період дії ліцензії за жовтень грудень 2025 року рішення про припинення дії ліцензії не може бути ухвалено раніше одинадцятого робочого дня за днем надіслання суб’єкту господарювання акта такої перевірки (п. 2 ч. 4 ст. 46 Закону №3817).
При цьому період із січня 2026 року до дати припинення дії ліцензії (день набрання чинності рішенням про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду госпдіяльності) не вважатиметься періодом реалізації підакцизних товарів суб’єктом господарювання без чинної ліцензії.
