ФОПи — платники ЄП подають податкову декларацію з типом «Довідково» у таких випадках:
1) у разі оформлення пенсії у середині року, коли потрібно повідомити Пенсійний фонд про ЄСВ, що нарахований у поточному році;
2) у разі оформлення соціальних виплат у поточному році: лікарняних, декретних;
3) для підтвердження доходу, отриманого протягом поточного року, й отримання від ДПС довідки про доходи1.
1 Про правила складання довідкової декларації з ЄП у цьому разі податківці розповіли в «ЗІР».
Так, для оформлення пенсій, лікарняних, декретних ПФУ використовує дані про наявний страховий стаж та рівень доходів фізособи. Причому це дані за період, найближчий до страхового випадку.
Звітна декларація ФОПа — платника ЄП (річна для І і ІІ груп та квартальна для ІІІ групи) містить такі дані, але не завжди є час чекати до закінчення року чи кварталу, щоб їх отримати. Тож ФОП подає довідкову проміжну звітність, проте вона не знімає з нього обов’язку подати декларацію типу «Звітний» за повний звітний період.
Як зазначає ДПС у «ЗІР», підкатегорія 107.01.07, відповідно до п. 296.8 ПКУ платники єдиного податку для отримання довідки про доходи мають право подавати до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця за інший, ніж квартальний (річний) податковий (звітний) період, що не звільняє такого платника податку від обов’язку подання податкової декларації у строк, установлений для квартального (річного) податкового (звітного) періоду.
Таку декларацію складають з урахуванням норм п. 296.5 і 296.6 ПКУ, і вона не є підставою для нарахування та/або сплати податкового зобов’язання.
Обов’язку подавати довідкову декларацію з ЄП ФОП не має — це лише право. Проте вона пришвидшує оформлення пенсій, лікарняних та декретних.
Докладно про подання такої декларації ми розповіли в статті за посиланням.