• Посилання скопійовано

Фізособа-«єдинник» не скористалася «воєнною» пільгою щодо ЄП: чи можна повернути кошти?

Тимчасово, з 1 квітня 2022 року до 31 липня 2023 року фізособи-підприємці — платники єдиного податку І та ІІ групи мали право не сплачувати єдиного податку (абз. 1 пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

І такі особи декларацію платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця (далі — декларація) не заповнюють за період, в якому відповідно до абзацу першого пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ єдиний податок не сплачувався (абзац другий пп. 9.1 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

Крім того, з 1 серпня 2023 року фізособи-підприємці — платники єдиного податку І та ІІ групи, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації, мають право не сплачувати єдиного податку за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію (п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ).

І такі особи не заповнюють декларацію за період, в якому відповідно до абзацу першого п. 11 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ єдиний податок не сплачувався.

Платник податків має право на зарахування чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому ПКУ (пп. 17.1.10 ПКУ).

Відповідно до п. 43.1 ПКУ помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов’язання підлягають поверненню платнику відповідно до ст. 43 ПКУ та ст. 301 Митного кодексу України від 13.03.2012 №4495-VI, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Не підлягають поверненню помилково та/або надміру сплачені суми грошових зобов’язань та пені платникам податку, щодо яких (та/або щодо засновників (учасників), кінцевих бенефіціарних власників яких) у порядку, встановленому Законом України від 14.08.2014 №1644-VIІ «Про санкції», ухвалено рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), протягом строку застосування таких санкцій.

Помилково сплачені грошові зобов’язання — це суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юросіб (їхніх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юрособи) або фізосіб (які мають статус суб’єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов’язань, та у випадках, передбачених ст. 35-1 ПКУ (пп. 14.1.182 ПКУ).

Надміру сплачені грошові зобов’язання — це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету або на єдиний рахунок понад нараховані суми грошових зобов’язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 ПКУ).

Отже, платники єдиного податку І та ІІ груп, які не скористалися правом щодо несплати єдиного податку та сплачували авансові внески, зобов’язані відобразити суми сплачених авансових внесків у розділах ІІ або ІІІ річної декларації, бо такі суми не є помилково та/або надміру сплаченими сумами грошового зобов’язання та не підлягають поверненню платнику податку в порядку, передбаченому ПКУ, або зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку.

До змісту номеру