• Посилання скопійовано

Відшкодування ПДВ при експорті продукції

Чи обов’язково подавати заяву на відшкодування ПДВ, сплаченого у процесі виробництва продукції, яка експортується, та яким чином коректно відобразити відповідні суми в декларації з ПДВ?

Якщо за наслідками звітного періоду у вас виникло від’ємне значення ПДВ (в декларації заповнено ряд. 19), то отримання бюджетного відшкодування — це лише один із напрямів можливого використання такого від’ємного значення.

Так, згідно з пп. 200.1 ПКУ сума ПДВ, що підлягає сплаті (перерахуванню) до держбюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При цьому від’ємне значення вищезгаданої різниці (пп. 200.4 ПКУ):

— враховується на зменшення суми податкового боргу в частині, що не перевищує суму реєстраційного ліміту, обчислену відповідно до пп. 200-1.3 ПКУ;

— або (за відсутності боргу) підлягає бюджетному відшкодуванню;

— та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Отже, в разі виникнення від’ємного значення ПДВ (у т. ч. внаслідок експорту) його сума насамперед спрямовується на погашення податкового боргу з ПДВ (ряд. 20.1 декларації). За відсутності боргу з ПДВ ця сума може бути:

— або отримана на поточний рахунок підприємства (ряд. 20.2.1 декларації);

— або у рахунок сплати грошових зобов’язань чи погашення податкового боргу з інших платежів до держбюджету (ряд. 20.2.2 декларації з ПДВ);

— або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду (ряд. 20.3 декларації з ПДВ).

Тож подання заяви на відшкодування ПДВ (додаток 3 до декларації з ПДВ) не є обов’язковим. Її слід подавати лише в разі, якщо ви вирішили отримувати бюджетне відшкодування ПДВ та в декларації з ПДВ заповнили ряд. 20.2.1.

Висновок: отримання бюджетного відшкодування ПДВ — це право, а не обов’язок підприємства. Отже, заява на таке відшкодування подається тільки у разі, якщо ухвалено рішення про його отримання.

Автор: Іваненко Олена

До змісту номеру