• Посилання скопійовано

Спецекспорт: чи може бути оформлено дві митні декларації на одну ПН?

Податківці розповіли про правила зазначення дати й номера митної декларації у РК до ПН, складеної у режимі експортного забезпечення (далі — РЕЗ).

Як бути, якщо вивезення за межі митної території України товару підтверджене двома або навіть більше митними деклараціями? Що зазначати в РК?

Одна митна декларація на одну ПН

Декларують товари, до яких застосовано РЕЗ, на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку. Тому тут зв’язок подвійний: як у РК до ПН зазначають таку митну декларацію, так і в самій митній декларації декларант обов’язково наводить відомості про дату й номер відповідної ПН, складеної за такою операцією.

А позаяк на кожен товар у РЕЗ складають окрему ПН, то відповідна митна декларація має містити інформацію щодо одного товару та реквізити однієї відповідної ПН!

Ба більше: не допускається зазначення у митній декларації номера й дати ПН, реквізити якої зазначені в іншій митній декларації, крім випадків внесення таких відомостей до додаткових декларацій, що подаються до відповідної періодичної або спрощеної митної декларації.

Звідси висновок ДПС в ІПК від 06.01.2025 №23/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК (див. «ДК» №3/2025): можливість оформлення двох і більше декларацій на підставі однієї податкової накладної Митним кодексом передбачено лише у разі декларування окремих видів товарів на підставі додаткових декларацій, що подаються до відповідної періодичної або спрощеної митної декларації.

Якщо декларують окремі види товарів на підставі митної декларації, заповненої у звичайному порядку, дублювання дати й номера ПН, реквізити якої зазначені в іншій митній декларації, не допускається.

Коли формується РК_РЕЗ_2?

Особливості оподаткування ПДВ операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано РЕЗ, визначені пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX ПКУ.

Так, з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів платник ПДВ зобовʼязаний за кожним таким товаром скласти окрему ПН та зареєструвати її в ЄРПН до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.

Складання РК з метою приведення показників ПН у відповідність до показників митної декларації (далі — РК_РЕЗ_2) передбачає ось яку умову: завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та подання всіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією.

При складанні РК_РЕЗ_2 завершується заповнення блоку «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» у верхній лівій частині форми документа, а саме у полі «митна декларація» має бути зазначено інформацію про дату й номер митної декларації.

В ЄРПН може бути зареєстровано тільки один РК_РЕЗ_2!

Для ПН за РЕЗ реєстрація в ЄРПН РК_РЕЗ_2 є завершеним етапом, після якого подальше коригування показників такої ПН за відповідною операцією не здійснюється.

А якщо митних декларацій було декілька?

Податківці кажуть так. Заповнюючи реквізити про дату й номер митної декларації, яка зазначається у РК, складеному з метою приведення показників податкової накладної у відповідність до показників митної декларації після завершення вивезення за межі митної території України окремих видів товарів (РК_РЕЗ_2), враховують інформацію про тип декларації, на підставі якої було задекларовано окремі види товарів (окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку).

Так, у разі митного оформлення окремих видів товарів на підставі:

окремої митної декларації, заповненої у звичайному порядку, — у полі «митна декларація» РК_РЕЗ_2 наводять інформацію про дату й номер такої митної декларації, заповненої у звичайному порядку (з літерним кодом АА);

окремої періодичної або спрощеної митної декларації, — у полі «митна декларація» РК_РЕЗ_2 зазначають інформація про дату й номер такої окремої періодичної або спрощеної митної декларації (з літерним кодом РР або СД відповідно).

А умовою складання РК_РЕЗ_2 на підставі окремої періодичної або спрощеної митної декларації є наявність зазначення в останній додатковій декларації до відповідної періодичної або спрощеної декларації декларантом чи уповноваженою ним особою ознаки завершення переміщення товарів за такою періодичною або спрощеною декларацією у вигляді відповідного коду особливості переміщення (абзац двадцять п’ятий пункту 9-35 розділу ХХІ МКУ).

Такий РК_РЕЗ_2 не може бути складений раніше дати оформлення останньої додаткової декларації до відповідної періодичної або спрощеної декларації з ознакою про завершення переміщення товарів за такою періодичною або спрощеною декларацією у вигляді відповідного коду особливості переміщення.

Ознаку про завершення ставить сам платник ПДВ (під час складання РК). Але податківці перевіряють, чи було завершення експорту, за даними від митниці.

Тобто податківці кажуть, що ситуація, коли на одну ПН у РЕЗ оформлюють дві або більше митних декларацій, нетипова. Єдиний виняток, який описує МКУ, — це додаткові декларації, що їх складають до вже наявної періодичної або спрощеної митної декларації. Тому й проблем зі складанням РК не має виникнути: одна митна декларація — одна ПН — один РК.

Якщо йдеться про додаткові декларації, то до РК (а через нього до ПН) вносять реквізити лише однієї митної декларації — тієї, до якої складали додаткові декларації. І в цьому РК зазначають усі коригування, які треба внести до ПН, тобто його складають з урахуванням усіх змін, внесених усіма додатковими деклараціями.

Але в запиті на ІПК №23/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК платник ПДВ каже, що митниця допустила в РЕЗ оформлення двох митних декларацій, заповнених у звичайному порядку (не додаткових) на один товар, із зазначенням однієї ПН на нього. Тому податківці в цій ІПК порадили звернутися за роз’ясненнями до ДПС.

Що відповість митниця і чи допоможе це скласти РК, наразі невідомо. Що нам відомо вже?

Нюанси заповнення РК_2

У графі 2.1 розділу Б табличної частини такого РК_2 зазначають код причини коригування — 502.

Незалежно від того, в якому показнику відбуваються зміни (ціна та/або кількість чи ставка податку):

— до графи 7 першого рядка табличної частини РК переносять значення відповідної графи ПН зі знаком «мінус»;

— значення графи 8 першого рядка табличної частини РК переносять з відповідної графи ПН без змін,

— у другому рядку табличної частини РК зазначають правильні показники граф 7 та 8 за результатами коригування.

Графи 9, 10 РК не заповнюють.

На цьому наголошували податківці у «ЗІР», підкатегорія 101.29.

Наголосимо, що нормами МКУ передбачено надання митницею ДПС податківцям інформації, що міститься у митних деклараціях, на підставі яких здійснено митне оформлення таких товарів. Це важливо, бо реєстрація РК до ПН може проводитися, тільки якщо показники ПН_РЕЗ з урахуванням поданого на реєстрацію РК_РЕЗ_2 відповідають показникам митної декларації.

Що це одначає:

1) позаяк ДМС надала дані про всі митні декларації, оформлені на одну ПН, то всі необхідні дані ДПС має. Але невідомо, які дані при цьому зазначати в РК. Поточна форма РК не передбачає наведення даних про декілька митних декларацій;

2) якщо платник ПДВ зареєструє РК із даними про одну митну декларацію, зробити ще один РК із посиланням на іншу митну декларацію не вийде, бо така можливість теж не передбачена. У підсумку дані ПН не відповідатимуть даним, поданим ДМС, і податківці таку ПН скасують. А експортеру загрожуватиме штраф за відсутність зареєстрованої ПН на спецекспорт;

3) якщо РК ще не складено, платник ПДВ має звернутися до ДМС, а після її роз’яснень спробувати вирішити проблему з оформленням ПН/РК. Найімовірніше, мала місце помилка з боку як декларанта, так і митниці. Але чи можна її виправити таким чином, щоб у підсумку експортер усе ж таки мав можливість зареєструвати РК, нам невідомо;

4) якщо помилка не буде виправлена і РК експортер не зареєструє, податківці скасують реєстрацію ПН (адже її дані не відповідатимуть даним, поданим ДМС). І експортеру, знову ж таки, загрожуватиме штраф за відсутність зареєстрованої ПН.

Автор: Русанова Ганна

До змісту номеру