• Посилання скопійовано

РЕЗ-операції: правила оформлення ПН і РК

Індивідуальна податкова консультація ДПСУ від 06.01.2025 №23/ІПК/99-00-21-03-01 ІПК

Суттєво. Фактичне вивезення товару підтверджене у двох і більше митних деклараціях, оформлених за однією податковою накладною. Як скласти розрахунок коригування?

! Експортерам агропродукції

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо особливостей заповнення інформації про дату та номер митної декларації, яка зазначається у розрахунку коригування з метою приведення показників податкової накладної у відповідність із показниками митної декларації після завершення вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі — окремих видів товарів), якщо фактичне вивезення за межі митної території України товару підтверджене у двох і більше митних деклараціях та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс), повідомляє.

У своєму зверненні платник податку зауважує, що у листопаді 2024 року для оформлення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товару (олії соняшникової нерафінованої) була оформлена періодична митна декларація, за якою станом на 30.11.2024 не було завершено процедуру митного оформлення.

Зазначений товар (олія соняшникова нерафінована) віднесено до переліку товарів, визначених абзацом другим статті 19-2 Закону України від 16 квітня 1991 року №959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» до яких, починаючи з 01.12.2024, у разі здійснення операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту, застосовується режим експортного забезпечення (постанова Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2024 року №1261 «Про запровадження режиму експортного забезпечення»).

Повний перетин товару (олії соняшникової нерафінованої) митного кордону України відбувся 07.12.2024 відповідно до оформлених митним органом 06.12.2024 двох митних декларацій, заповнених у звичайному порядку (з літерним кодом АА), до яких було внесено відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, складеної за такою операцією у порядку, встановленому підпунктом «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Інформуючи про зазначене, Товариство просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання заповнення інформації про дату та номер митної декларації, яка зазначається у розрахунку коригування, з метою приведення показників податкової накладної у відповідність із показниками митної декларації після завершення вивезення за межі митної території України окремих видів товарів, якщо фактичне вивезення товару підтверджене у двох і більше митних деклараціях (з літерним кодом АА), оформлених за однією податковою накладною.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами Податкового кодексу, Митного кодексу України (далі — Митний кодекс) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І Податкового кодексу і частина друга статті 1 розділу І Митного кодексу).

Статтею 5 розділу І Податкового кодексу визначено, що поняття, правила та положення, установлені Податковим кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 розділу І Податкового кодексу. У разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням Податкового кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу. Інші терміни, що застосовуються у Податковому кодексу і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Особливості поміщення у митний режим експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення визначено пунктом 9-35 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу.

Абзацом п’ятим пункту 9-35 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу передбачено, що декларування товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, здійснюється на підставі окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку, до якої декларантом обов’язкового вносяться відомості про дату та номер відповідної податкової накладної, складеною за такою операцією у порядку, встановленому пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Відповідна митна декларація повинна містити інформацію щодо одного товару та реквізити однієї відповідної податкової накладної.

Не допускається зазначення у митній декларації номера та дати податкової накладної, реквізити якої зазначені в іншій митній декларації, крім випадків внесення таких відомостей до додаткових декларацій, що подаються до відповідної періодичної або спрощеної митної декларації.

Тобто, можливість оформлення двох і більше декларацій на підставі однієї податкової накладної Митним кодексом передбачено лише у випадках декларування окремих видів товарів на підставі додаткових декларацій, що подаються до відповідної періодичної або спрощеної митної декларації. У разі здійснення декларування окремих видів товарів на підставі митної декларації, заповненої у звичайному порядку, дублювання дати і номера податкової накладної, реквізити якої зазначені в іншій митній декларації не допускається.

Правові основи оподаткування податком на додану вартість встановлено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX Податкового кодексу.

Особливості оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення визначені пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу.

Підпунктами 97.1, 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу передбачено, що платник податку на додану вартість з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобовʼязаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.

Згідно з положеннями підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу коригування показників податкової накладної, складеної за операціями з експорту окремих видів товарів здійснюється шляхом складання розрахунків коригування в кілька етапів за дотримання певних умов на кожному такому етапі.

Зокрема, визначений у підпункті «б» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу порядок складання розрахунку коригування з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації (далі — РК_РЕЗ_2) передбачає умову для складання такого РК_РЕЗ_2 лише після завершення вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів та подання усіх необхідних додаткових декларацій для митного оформлення за відповідною митною декларацією.

Згідно з підпунктом «к» пункту 201.1 статті 201 розділу V Податкового кодексу дата та номер митної декларації є обов’язковими реквізитами податкової накладної, крім випадків, визначених Порядком заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за №137/28267 (далі — Порядок №1307).

При цьому пунктом 24 Порядку №1307 такий обов’язок щодо заповнення дати і номера митної декларації передбачено також у разі складання розрахунку коригування до податкової накладної у випадках, визначених підпунктами «б», «в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу.

Тобто, при складанні РК_РЕЗ_2 завершується заповнення блоку «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:» у верхній лівій частині форми документа, а саме у полі «митна декларація» має бути зазначена інформація про дату і номер митної декларації.

В ЄРПН може бути зареєстровано тільки один РК_РЕЗ_2.

Якщо показники податкової накладної, складеної за такою операцією у порядку, встановленому пунктом 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу з урахуванням поданого на реєстрацію РК_РЕЗ_2 не відповідають показникам митної декларації, такий РК_РЕЗ_2 не може бути зареєстрований в ЄРПН.

Після реєстрації РК_РЕЗ_2 в ЄРПН подальше коригування кількісних та вартісних показників податкової накладної, що уточняється не дозволяється.

Для податкової накладної, складеної у порядку, встановленому підпунктом «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу, до якої (за потреби — з метою приведення показників податкової накладної у відповідність з показниками митної декларації) складено і зареєстровано в ЄРПН РК_РЕЗ_2 є завершеним етапом, після якого подальше коригування показників такої податкової накладної за відповідною операцією не здійснюється.

Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм Податкового кодексу та інших нормативно-правових актів зазначених вище, опису питань і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.

Заповнення реквізитів про дату та номер митної декларації, яка зазначається у розрахунку коригування, складеного з метою приведення показників податкової накладної у відповідність із показниками митної декларації після завершення вивезення за межі митної території України окремих видів товарів (РК_РЕЗ_2) здійснюється з урахуванням інформації про тип декларації, на підставі якої було здійснено декларування окремих видів товарів (окремої періодичної, спрощеної митної декларації або митної декларації, заповненої у звичайному порядку).

Так, у разі здійснення митного оформлення окремих видів товарів на підставі:

окремої митної декларації, заповненої у звичайному порядку, — у полі «митна декларація» РК_РЕЗ_2 має бути зазначена інформація про дату і номер такої митної декларації, заповненої у звичайному порядку (з літерним кодом АА);

окремої періодичної або спрощеної митної декларації, — у полі «митна декларація» РК_РЕЗ_2 має бути зазначена інформація про дату і номер такої окремої періодичної або спрощеної митної декларації (з літерним кодом РР або СД відповідно).

При цьому, умовою для складання РК_РЕЗ_2 на підставі окремої періодичної або спрощеної митної декларації є наявність зазначення в останній додатковій декларації до відповідної періодичної або спрощеної декларації декларантом або уповноваженою ним особою ознаки завершення переміщення товарів за такою періодичною або спрощеною декларацією у вигляді відповідного коду особливості переміщення (абзац двадцять п’ятий пункту 9-35 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу). Такий РК_РЕЗ_2 не може бути складений раніше дати оформлення останньої додаткової декларації до відповідної періодичної або спрощеної декларації з ознакою про завершення переміщення товарів за такою періодичною або спрощеною декларацією у вигляді відповідного коду особливості переміщення.

Щодо питання випадків оформлення двох і більше митних декларацій, заповнених у звичайному порядку (з літерним кодом АА), відповідно до яких здійснено декларування окремих видів товарів на підставі однієї податкової накладної та встановлення правових наслідків для його врегулювання пропонуємо звернутися до Державної митної служби України.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 глави 3 розділу II Кодексу).

До змісту номеру