Суттєво. Податківці знову підтвердили, що показувати в 4ДФ виплати ФОПам за придбані в них товари, роботи, послуги, треба обов’язково, незважаючи на те, хто сплачує з них податки.
! Податковим агентам
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення () щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавствата в межах компетенції повідомляє.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання:
Чи обов’язково вказувати у додатку 4 ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі — Розрахунок) виплату фізичним особам — підприємцям?
Відповідно до пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб — це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента — юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV Кодексу.
Таким чином, у розумінні Кодексу юридична особа є податковим агентом, який зобов’язаний подавати податкову звітність.
Водночас главою 2 Кодексу визначено порядок подання податкової звітності, зокрема податкова декларація, розрахунок, звіт (далі — податкова декларація) —це документ, що подається платником податків контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків — фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску (п. 46.1 ст. 46 Кодексу).
Крім того, відповідно до пп. 72.1.1.1 пп. 72.1.1 п. 72.1 ст. 72 Кодексудля інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів, зокрема інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, звітах про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ст. 133 Кодексу, інших звітних документах.
Згідно з п. 51.1 ст. 51 Кодексу платникиподатків, у тому числіподатковіагенти, платники єдиноговнеску, зобов'язаніподаватиконтролюючим органам у строки, встановлені Кодексом для податковогомісяця, Розрахунок.
Форма Податкового Розрахунку і Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового Розрахунку, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, із змінами (далі — Порядок).
Порядок заповнення показників Додатка 4ДФ до Розрахунку, визначений п. 4 розділу IV Порядку.
Враховуючи викладене, оскільки юридична особау розумінні Кодексу є податковим агентом, який у разі нарахування (виплати) доходів на користь фізичних осіб — підприємців зобов’язанийподавати податкову звітність контролюючому органу, у вашому випадку це Розрахунок, незалежно від того, що Кодексом передбачено звільнення юридичної особи від обов'язку нарахування і сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору з зазначених доходів, за умови надання фізичною особою — підприємцемкопії документів, що підтверджують його державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності, а також у разі необхідності витяг з реєстру платників єдиного податку.
Згідно з Довідником ознак доходів фізичних осіб, наведеного у додатку 2 до Порядку, дохід, виплачений самозайнятій особі, відображається податковим агентом у додатку 4ДФ до Розрахунку за ознакою доходу «157».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.