Чай, кава, цукор в офіс: що з ПДВ?
Платник ПДВ купує для офісу товари (вода, кава, чай, цукор тощо), призначені для споживання працівниками та відвідувачами офісу. Чи визнавати ПЗ з ПДВ?
Платник ПДВ, основна діяльність якого надання послуг з розроблення і тестування ПЗ нерезиденту, надіслав запит до ДПС. Він має офіс й у процесі господарської діяльності здійснив низку витрат для роботи такого офісу, зокрема:
— придбання товарів (вода, кава, чай, цукор тощо), призначених для споживання працівниками та відвідувачами офісу;
— витрати на санітарно-гігієнічні потреби.
Тому він запитав податківців:
1. Чи треба нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до підпункту «а» пункту 198.5 ПКУ, якщо платник придбаває товари/послуги з ПДВ у платників ПДВ?
2. Чи можуть бути кваліфіковані витрати в описаній у зверненні ситуації як безоплатна передача товарів/послуг?
3. Чи треба нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ з урахуванням того, що вартість своїх послуг платник формує таким чином, щоб отриманий прибуток покривав витрати в описаній у зверненні ситуації?
По суті, в ІПК від 07.01.2025 №43/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК (див. «ДК» №03/2025) наведено два можливі варіанти відповіді щодо ПДВ в описаній ситуації:
1) якщо включити вартість кави тощо до складу основних операцій, тоді потрібно нараховувати ПДВ за п. 198.5 ПКУ;
2) якщо не включити до складу основних операцій, тоді буде безоплатне постачання за п. 188.1 ПКУ.
Щодо першого варіанта
Платник ПДВ надає послуги нерезиденту з розроблення і тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп’ютерних систем.
Для таких послуг згідно з п. «в» п. 186.3 ПКУ місцем постачання є вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання, або — за відсутності такого місця — місце постійного чи переважного його проживання.
Тож ПДВ за такими основним видом діяльності платник не нараховує.
Виходить, якщо до складу цих послуг включаються використані вода, кава, чай, цукор тощо, вони будуть використані в неоподатковуваних операціях.
У цьому разі треба нарахувати компенсуюче ПДВ за п. 198.5 ПКУ, але тільки за водою, кавою, чаєм і цукром, придбаними з ПДВ.
Як скласти ПН за п. 198.5 ПКУ
На суму компенсуючих ПЗ з ПДВ платник складає зведену ПН з урахуванням таких особливостей:
— у графі «Зведена податкова накладна» зазначає код ознаки «1»;
— у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» ставить «X» та наводить тип причини «13»;
— у графі «Отримувач (покупець)» — власне найменування (П. І.Б.);
— у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» — умовний ІПН «600000000000»;
— рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнює.
Табличну частину розділу Б зведеної податкової накладної з типом причини «13» заповнює з урахуванням таких особливостей:
— у графі 2 зазначає опис (номенклатуру) товарів/послуг постачальника (продавця), а також дату складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому товарів/послуг, необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання відповідно до п. 198.5 ст. 198 ПКУ;
— у графах 3.1, 3.3 — код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП);
— у графах 4 та 5 — одиницю вимірювання товарів/послуг;
— графи 3.2.1, 6 — 8, 10 та 11 заповнює у загальному порядку;
— графи 3.2.2 та 9 не заповнює.
У розділі А табличної частини зведеної податкової накладної рядки I — VІІІ заповнює у загальному порядку, при цьому рядки IX — XIІ не заповнює.
Порядком №1307 складати протягом звітного (податкового) періоду декілька зведених податкових накладних з однаковим типом причини платникові податку не заборонено.
Але, якщо діяльність включає в себе як оподатковувані, так і не оподатковувані ПДВ операції, ПЗ визнавати доведеться за ст. 199 ПКУ. Про це ми докладно розповіли в статті «Річний перерахунок ПДВ за 2024 рік» у «ДК» №52/2024.
Щодо другого варіанта
За цього варіанта роздача води, кави тощо є безоплатним постачанням.
В ІПК податківці наголосили, що суми ПДВ, нараховані (сплачені) платником ПДВ у зв’язку з придбанням товарів/послуг (у тому числі в разі забезпечення працівників та відвідувачів офісу харчуванням, для проведення заходів, тренінгів, навчань, санітарно-гігієнічних потреб тощо), включаються до складу податкового кредиту за умови наявності відповідного документального підтвердження (ПН та РК до них, зареєстровані в ЄРПН та інші документи за п. 201.11 ПКУ). Тобто за наявності зареєстрованої ПН платник ПДВ має сформувати ПК з ПДВ за такими товарами.
Проте операція платника ПДВ з безоплатного постачання товарів/послуг (у тому числі працівникам та відвідувачам офісу) є об’єктом оподаткування ПДВ, база оподаткування ПДВ при здійсненні якої визначається за правилами, встановленими пунктом 188.1 ПКУ.
Тобто, якщо ви купуєте воду, каву, чай, цукор, печиво тощо для працівників та відвідувачів, вони користуються цими благами, звісно, безоплатно. А ви, своєю чергою, здійснюєте безоплатну роздачу товарів. І маєте визнати ПЗ з ПДВ, як при звичайному безоплатному постачанні — база оподаткування не нижче від ціни придбання і дві податкові накладні: одна на фактичну нульову ціну постачання, а інша на різницю.
І в цьому разі компенсуюче ПДВ за п. 198.5 ПКУ не нараховується.