• Посилання скопійовано

Середня зарплата за затримку розрахунку при звільненні

Як розрахувати середньоденну зарплату при затримці розрахунку зі звільненим працівником? Чи враховувати при цьому компенсацію за невикористану відпустку?

Середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов’язана відповідна виплата (пп. 2 Порядку №100).

Як зазначається в листі Мінекономіки від 03.11.2023 №4707-05/59459-09, подією, з якою пов’язана виплата середнього заробітку за час затримки виплати належних працівникові сум при звільненні, є перший день затримки такої виплати. Якщо працівник працював у день звільнення, — це перший день після звільнення. Якщо в день звільнення він не працював, — наступний день після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.

Нараховують виплати, що обчислюються зі середньої зарплати за останні два місяці роботи, множенням середньоденного (годинного) заробітку на кількість робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, — календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденну (годинну) зарплату визначають діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на кількість відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, — на кількість календарних днів за цей період (абзац 1 п. 8 Порядку №100).

Позаяк роботодавець зобов’язаний виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки до дня фактичного розрахунку, період затримки такої виплати визначатиметься в календарних днях починаючи з наступного дня після звільнення і закінчуючи днем остаточного розрахунку з працівником (ст. 117 КЗпП).

Зверніть увагу, що Держпраці пропонує рахувати компенсацію за затримку в робочих днях (лист Держпраці від 30.11.2023 №4206/2/2.1-23а). Проте думка Мінекономіки має в цьому питанні більшу вагу.

Приклад 1. Працівника звільнили 27.11.2024, але остаточного розрахунку не провели. Середню зарплату для виплати середнього заробітку за весь час затримки обчислюють множенням середньоденного заробітку, обчисленого (відповідно до абз. 1 пп. 8 Порядку) виходячи із зарплати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців календарні дні, на кількість календарних днів затримки фактичного розрахунку зі звільненим працівником.

Тобто середню зарплату рахуємо виходячи з даних вересня жовтня 2024 року. А кількість днів, за які виплачується середня зарплата, рахуємо починаючи з 28.11.2024 до дня проведення остаточного розрахунку.

Компенсація відпусткових у розрахунку

Обчислюючи середню зарплату, не враховують, у тому числі (пп. 4 Порядку №100):

1) одноразові виплати (компенсація за невикористану відпустку, матеріальна допомога, допомога працівникам, які виходять на пенсію, вихідна допомога тощо);

2) компенсаційні виплати на відрядження і переведення (добові, оплата за проїзд, витрати на наймання житла, підйомні, надбавки, що виплачуються замість добових);

3) компенсацію працівникам втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати.

Автор: Галина Казначей

До змісту номеру