• Посилання скопійовано

Як відобразити повернення алкогольної продукції у звіті №1-ВП?

ЮО на загальній системі займається виробництвом пива й оптовим продажем. У грудні 2024 р. за одним із видів пива і за одним контрагентом повернень було більше, ніж реалізації. Як заповнити звіт №1-ВП? Чи можна поставити від’ємне значення в декларації з акцизного податку?

Звіт за формою №1-ВП

Станом на зараз додаткових роз’яснень, як показати повернення продукції у Звіті №1-ВП — окремим рядком чи в загальній сумі, — немає. Проте Порядком заповнення цієї форми №296 визначено, що у графі 10 розділу І «Обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та/або експорту) продукції/товарів» зазначають загальний обсяг продукції/товару, що реалізований/повернутий у звітному періоді. Тобто повернення продукції включається до розрахунку обсягу реалізованої продукції.

А що робити, якщо обсяги повернення перевищують обсяги реалізації? Тут нам допоможе роз’яснення податківців щодо заповнення звіту №1-ОП: у разі перевищення обсягів повернення над обсягами придбання/реалізації за звітний місяць показник зазначається зі знаком «(-)».

Тож застосовуємо його за аналогією до звіту №1-ВП, до того ж сама форма не містить обмежень щодо цього.

Декларація з акцизного податку

У разі повного або часткового повернення покупцем підакцизних товарів (продукції), вироблених (виготовлених) на митній території України, продавцю для усунення недоліків товару (продукції) або його знищення (переробки) у зв’язку з неможливістю усунення таких недоліків платник податку — продавець проводить коригування податкових зобов’язань зі сплати акцизного податку у звітному періоді, у якому відбулося таке повернення (пп. 217.5 ПКУ).

З огляду на зазначене у нас може бути дві ситуації:

— повернули товар, який не потребує коригування зобов’язань з акцизного податку, отже, це й не буде відображено в декларації. Звичайно, ТОВ може подати додаток 10 «Доповнення», і якому відобразити цю ситуацію;

— повернули неякісну продукцію, що потребує коригування акцизного податку. Тоді ТОВ заповнює Розділ А «Податкові зобов’язання зі спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива та продуктів із вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше» та додаток 1.

У рядку А11.1 розділу А декларації зазначають суму зменшення податкового зобов’язання, що виникає у зв’язку з поверненням платникові податку раніше реалізованих або ввезених спирту етилового, інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв та пива відповідно до п. 217.5 ПКУ (пп. 5 п. 3 розд. IV Порядку №14).

Тобто, на нашу думку, рядок А11.1 не може бути від’ємний за своєю суттю. Платник ідентифікує зменшення, зазначивши код операції А11.1. І, отже, дані додатка 1 відповідатимуть даним звіту №1-ВП, проте з різним знаком, адже саме так передбачено порядком заповнення форми.

При цьому в рядку А16 декларації зазначають суму податкових зобов’язань з вироблених підакцизних товарів, що визначається як сума рядків А1 — А9 та А 10.1, А13, за мінусом рядків А3, А11.

Ми виклали нашу думку щодо заповнення декларації в описаній ситуації. Для впевненості рекомендуємо отримати і консультацію від ДПС, особливо якщо коригування призведуть до від’ємного значення у підсумковому рядку А16 декларації. Нормативними документами не передбачено механізму перенесення від’ємного значення з акцизу на наступні звітні періоди.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру