• Посилання скопійовано

Як відобразити у фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?

Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО — «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн — 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?

Перелік обов’язкових реквізитів, які має містити фіскальний чек, наведено у п. 2 розд. ІІ Положення №13. У цьому документі вимоги щодо відображення в чеку РРО суми відшкодування НСЗУ немає. Тож варіант, зазначений у запитанні, з відображенням таких коштів у розділі «кредитні кошти» може бути особливістю налаштування РРО платника.

Своєю чергою, ДПС рекомендує відображати суму відшкодування НСЗУ (реімбурсації) як знижку (лист  ДПС від 20.03.2025 р. №275/2/99-00-07-03-01-02).

З огляду на роз’яснення ДПС, у фіскальному чеку має бути зазначено:

— кількість товару х вартість одиниці виміру — (1 шт х 100 грн);

— назву товару — назву лікарського засобу;

— знижку — 60 грн;

— суму до сплати — 40 грн.

Увага: є роз’яснення ДПС щодо відображення придбаних у кредит товарів. В ньому, зокрема, сказано: «Зазначення в рядку 19 «засоби оплати» фіскального чека «Кредит» є неправильним, оскільки суб’єкт господарювання жодного відношення не має до правовідносин, що виникають між покупцем та банківською установою».

Таким чином, у наведеній у запитанні ситуації аптека також не може застосувати реквізит «кредитні кошти».

Порядок складання ПН при реалізації ліків за умови повної чи часткової компенсації їх вартості від НСЗУ наведено в роз’ясненні податківців.

Так, у разі отримання коштів як відшкодування вартості (реімбурсації) відпущених лікарських засобів за програмою «Доступні ліки» ПН складається продавцем — платником ПДВ на отримувача (покупця) — неплатника ПДВ.

При цьому, якщо вартість лікарських засобів повністю компенсується за бюджетні кошти, ПН складається на дату отримання таких бюджетних коштів на поточний рахунок постачальника.

Якщо вартість лікарських засобів частково оплачується кінцевим споживачем, а частково компенсується за бюджетні кошти, то ПН складається:

— на частину вартості, що оплачується кінцевим споживачем, — на дату такої оплати;

— на частину вартості, що компенсується за рахунок бюджетних коштів, — на дату отримання бюджетних коштів на поточний рахунок постачальника.

Таким чином, у наведеній ситуації потрібно скласти дві ПН, які стосуються однієї й тієї самої одиниці товару, але відображають дві різні частини її оплати, які надійшли в різний час. А саме:

— першу ПН (або в складі ПН за щоденними підсумками операцій) на 0,4 шт. за ціною 100 грн, загальна сума 40 грн;

— другу ПН на 0,6 шт. за ціною 100 грн, загальна сума 60 грн.

Висновки

У фіскальному чеку РРО суму компенсації від НСЗУ доцільно відображати як «знижку». Використання форми оплати «кредит кошти» є некоректним, бо аптека не має кредитних відносин ані з покупцем, ані з НСЗУ.

При частковій оплаті за один лікарський засіб треба складати дві податкові накладні. Перша накладна (може бути у складі щоденної підсумкової) — на дату оплати покупцем своєї частини вартості. Друга податкова накладна — на дату отримання коштів (компенсації) від НСЗУ на рахунок аптеки, бо для операцій, що фінансуються з бюджету, діє касовий метод визначення податкових зобов’язань.

Кількість товару в податкових накладних відображають пропорційно до кожної частини оплати. У ситуації, коли покупець сплачує 40% вартості, а НСЗУ компенсує 60%, у першій податковій накладній (на покупця) зазначають 0,4 одиниці товару за повною ціною, а у другій (на НСЗУ) — 0,6 одиниці товару за тією самою повною ціною.

Автор: Пантюхова Анна

До змісту номеру