Суттєво. У разі, якщо дохід у вигляді подарунків, не пов’язаних з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі) включається до складу заробітної плати, то сума такого заохочення оподатковується ПДФО за ставкою 5% та нараховується і сплачується ЄСВ у розмірі мінімального страхового платежу.
! Резидентам Дія Сіті
Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 та пп. «в» пп. 69.41.3 п. 69.41 ст. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі — Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у зверненні повідомив, що товариство здійснює господарську діяльність у сфері комп’ютерного програмування, є резидентом Дія Сіті — платником податку на прибуток підприємств на особливих умовах.
B рамках своєї діяльності товариство планує здійснювати безкоштовну передачу матеріальних цінностей (запасів, основних запасів, які знаходилися у використанні) штатним працівникам та гiг-спеціалістам. Безкоштовна передача може здійснюватися в рамках проведення корпоративних заходів, як подарунки з нагоди свят та пам’ятник дат або в інших випадках заохочень, передбачених розпорядчими документами Товариства. Така передача не передбачає повернення активу та виникнення зобов’язань у отримувача у зв’язку з операцією. Операція не включається до собівартості послуг, що надаються товариством. Вартість безкоштовно переданих матеріальних цінностей може перевищувати суму визначену пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань:
1. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб повинна оподатковуватися вартість матеріальних цінностей (запасів, основних засобів, які знаходилися у використанні), що безоплатно передані штатним працівникам резидентом Дія Сіті?
2. За якою ставкою податку на доходи фізичних осіб повинна оподатковуватися вартість матеріальних цінностей (запасів, основних засобів, які знаходилися у використанні), що безоплатно передані спеціалістам, які уклали з резидентом Дія Сіті гіг-контракт?
3. Чи застосовуються норми пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до вартості матеріальних цінностей (запасів, основних засобів, які знаходилися у використанні), що безоплатно передані резидентом Дія Сіті штатним працівникам або гіг-спеціалістам?
4. Чи є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі — єдиний внесок) вартість матеріальних цінностей (запасів, основних засобів, які знаходилися у використанні), що безоплатно передані штатним працівникам резидентом Дія Сіті та який порядок нарахування єдиного внеску для такої категорії операцій, здійснених резидентом Дія Сіті (у випадку нео6хідності нарахування єдиного внеску)?
Щодо першого — четвертого питань
Організаційні, правові та фінансові засади функціонування правового режиму Дія Сіті визначаються Законом України від 15 липня 2021 року №1667-IX «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», частиною сьомою ст. 2 якого визначено, що особливості застосування до резидента Дія Сіті спеціальних умов оподаткування, день початку і день припинення застосування таких умов визначаються Кодексом.
Відповідно до пп. 14.1.283 п. 14.1 ст. 14 Кодексу спеціалісти резидента Дія Сіті — це гіг-спеціалісти, що виконують роботу (надають послуги) на замовлення та на користь (в інтересах) резидента Дія Сіті на підставі гіг-контракту, укладеного в порядку, передбаченому Законом №1667, та/або особи, які перебувають із резидентом Дія Сіті у трудових відносинах.
Згідно з пп. 170.14-1.2 п. 170.14-1 ст. 170 Кодексу за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу, оподатковуються доходи платника податку — спеціаліста резидента Дія Сіті, що нараховуються (виплачуються) на його користь резидентом Дія Сіті починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом №1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
У відповідності до п. 167.2 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу.
Статтею 2 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон №108) визначено структуру заробітної плати, до якої включаються: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, здійснюється з урахуванням Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 №5 (далі — Інструкція №5), зокрема до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать одноразові заохочення, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі) (пп. 2.3.2 п. 2.3 розділу 2 Інструкції №5).
Перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, встановлено ст. 165 Кодексу, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) — у частині, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).
Таким чином, дохід у вигляді дарунків, наданих юридичною особою — резидентом Дія Сіті на користь фізичної особи (штатного працівника, гіг-спеціаліста) в негрошовій формі, вартість яких у розрахунку на місяць не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.
Разом з тим, якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то дохід у вигляді суми такого перевищення включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку як додаткове благо і оподатковується податком на доходи фізичних осіб з урахуванням положень п. 164.5 ст. 164 Кодексу.
Водночас до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема:
дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді:
вартості майна та харчування, безоплатно отриманого платником податку, крім випадків, визначених Кодексом для оподаткування прибутку підприємств (пп. «б» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу);
вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Якщо додаткові блага надаються у негрошовій формі, сума податку об’єкта оподаткування обчислюється за правилами, визначеними п. 164.5 ст. 164 Кодексу (пп. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом IV Кодексу для оподаткування додаткового блага.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику податків (крім випадків, визначених у пп. 167.2 — 167.5 ст. 167 Кодексу).
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, врегульовано Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон №2464).
Відповідно до частини 14-1 ст. 8 Закону №2464 єдиний внесок для платника — резидента Дія Сіті, який у календарному місяці відповідав вимогам, визначеним пп. 2 та 3 частини першої, п. 10 частини другої ст. 5 Закону №1667 починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому платником набуто статус резидента Дія Сіті, встановлюється:
1) на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону №108, — у розмірі мінімального страхового внеску;
2) на суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами, укладеними у порядку, передбаченому Законом №1667, — у розмірі мінімального страхового внеску.
При цьому мінімальний страховий внесок — сума єдиного внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 частини першої ст. 1 Закону №2464).
Єдиний внесок для всіх платників, зазначених у ст. 4 Закону №2464, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята ст. 8 Закону №2464).
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплату (доходу), на які відповідно до Закону №2464 нараховується єдиний внесок (частина друга ст. 9 Закону №2464).
Враховуючи викладене, у разі якщо дохід у вигляді одноразового заохочення у вигляді подарунків, не пов’язане з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі) включається до складу заробітної плати та виплачується на користь штатних працівників резидента Дія Сіті, з якими укладений трудовий договір, то сума такого заохочення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відс. та нараховується і сплачується єдиний внесок у розмірі мінімального страхового платежу.
Водночас, якщо зазначене одноразове заохочення не включається до складу заробітної плати, то оподаткування такого доходу здійснюється у загальному порядку за ставкою податку на доходи фізичних осіб 18 відсотків. При цьому нарахування єдиного внеску не здійснюється.
Разом з тим, вартість матеріальних цінностей (запасів, основних засобів, які знаходилися у використанні), що безоплатно передані спеціалістам, які уклали з резидентом Дія Сіті гіг-контракт, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за загальними правилами, встановленими розділом IV Кодексу для платників податків — фізичних осіб за ставкою 18 відсотків. При цьому єдиний внесок у розмірі мінімального страхового платежу не сплачується.
Одночасно зауважуємо, що постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №459 затверджено Положення про Міністерство економіки України, відповідно до п. 1 якого Мінекономіки є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері, зокрема, формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері праці, зайнятості населення, трудової міграції, трудових відносин, соціального діалогу.
Отже, з питань віднесення одноразового заохочення, не пов’язаного з конкретними результатами праці (подарунок у вигляді матеріальних цінностей (запасів, основних запасів, які знаходилися у використанні) до складу заробітної плати працівника юридичної особи, доцільно звернутися до Міністерства економіки України.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.